hhh

 

Betlémy v pražských kostelích a v Senátu ČR

Ivana Haslingerová

To, že k Vánocům patří Betlém, nemusím připomínat. Od 24. prosince 2012 budou po celé vánoční období vystaveny tak jako každoročně v kostelech betlémy. V Praze je jich vždy tolik, že nejen turisté, ale i Pražané mají co dělat, aby se v nich orientovali. V letošním roce budou mít pražští zájemci o ně situaci zjednodušenou díky Arcibiskupství pražskému, které pro jejich snadnou orientaci vydalo brožurku s historií jednotlivých betlémů, která bude návštěvníkům k dispozici nejen v kostelech, ale i v Pražské informační službě a dalších informačních centrech. Součástí skládačky je časový rozpis, kdy a kde je možné betlémy v jednotlivých kostelech navštívit, informace o historické a umělecké hodnotě betlémů i čas nedělních bohoslužeb. Projekt je doplněn sběratelskou soutěží pro děti „Sestav si svůj betlém“. V každém zapojeném kostele je pro děti k dispozici jedna postavička. Projekt Betlémy 2012 je prvním ročníkem, který má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy.

 

Ti z vás, kteří se betlémů nemohou již dočkat, mají možnost je shlédnout již od 7. prosince do 9. ledna ve Výstavní síni Senátu ČR. Spolek českých betlémářů tam shromáždil 50 kusů betlémů, z nichž mnohé mají značnou historickou cenu. Kurátor výstavy Petr Kubelíšek věří, že je tak jako již po sedm let navštíví spousta dětí, neboť mechanické a pohyblivé betlémy jsou pro ně přímo magnetem. Vánoční výstava probíhá pod záštitou kancléře senátu Jiřího Ukleina ve Výstavní síni Senátu. Pan kancléř na její vernisáži poděkoval především Spolku českých betlémářů a zdůraznil, že i když Senát není výstavní institucí, tak na výstavy včetně této je vstup zdrama. Výstava je otevřena od 9 do 16 hodin a o víkendu od 10 do 16 hodin, 24. prosince do 14 hodin.

 


„Jsem rád, že prostory Senátu slouží dílům mistrů betlémářů,  kteří oslavovali příchod Ježíše Krista, a vánočních svátků, které máme všichni rádi. Kromě schvalování zákonů a podobných činností má Senát dělat osvětu. Zdědili jsme velmi krásné objekty a koná se zde proto hodně kulturních akcí. Věřím, že i tato výstava umocní krásnou vánoční pohodu betlémy, které k Vánocům a dětem patří. Já jsem jezdil jako Jihočech s dětmi vždy do Jindřichova Hradce, kde mají krásný betlém a rádi na to všichni vzpomínáme,“ sdělil přítomným novinářům předseda Senátu Milan Štěch při zahájení výstavy na vernisáži v Trčkově galerii Valdštejnského paláce.

 

 

 

Po uvítání panem předsedou si přítomní zazpívali za kytarového doprovodu společně známé vánoční koledy

 

 

 

 

Po dozpívání koled se odebrali do výstavní síně na prohlídku.

 

Pánové předseda a kancléř Senátu u vchodu slavnostně přestřihli pásku a prohlídka mohla začít

 

 

 

 

 

 

A jaké Betlémy mohou návštěvníci shlédnout?

Nejstarší vystavovaný betlém je 125 let starý mythologický betlém z 19. století – Betlém příbramský. Je nejrozměrnějším a nejvzácnějším exponátem výstavy. Do senátní výstavní síně se vrátil po pěti letech. Téměř dva metry široký betlém tvoří v celé sestavě hradby a dvě řady paláců spolu s desítkami figurek. Kromě svaté rodiny a tří králů obsahuje figurky andělů, vinařů, pištců, pasáčků s bezpočtem ovcí. Název dostal podle místa objevení, neboť ležel zapomenutý na půdě jedné chalupy u Příbrami.

K těm nejstarším patří rovněž rakouský betlém s cínovými figurkami z 19. století a skříňkové lidové betlémy z východních a severních Čech, které byly vyrobeny na počátku minulého století.

 

 

 

 

 

 

K netradičním betlémům patří ten malovaný na hedvábí, Pískový betlém zpodobňující narození Ježíška u dórského sloupu na písečné duně, papírový betlém, betlém paličkovaný a dokonce i netradiční betlém cikánský .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Děti ale určitě nejvíce osloví tři mechanické Duškovy betlémy s pohyblivými figurkami. U dvou se jednotlivé figurky pohybují pomocí magnetů, třetí, zvaný Krušnohorský, má tvar čtyřpatrové pyramidy s otočnými talíři. Nehýbe se jen druhý nejvyšší s jesličkami a Svatou rodinou, naopak kolem ní se vše točí.

 

"Jeden z nich byl vyroben Bohumilem Duškem speciálně pro tuto výstavu a pozorný návštěvník v něm objeví Salla terrenu Valdštejnské zahrady i voliéru pro pávy," vysvětluje kurátor výstavy panu předsedovi Štěchovi

 

Přejeme všem návštěvníkům krásnou vánoční pohodu při návštěvě výstavy.

 

 

 

 

© Kulturní komise ČR, 20.12.2012