hhh

Proč dostane ODS výprask

Pavel Kovařík, řadový člen ODS ve Znojmě

Občanská demokratická strana dělá všechno pro to, aby krajské volby projela na plné čáře. Nechci teď vůbec mudrovat o rozkládající se vládě, skandálech či rebelujících poslancích. ODS podle všeho ztratila pud sebezáchovy a vedení strany jsou volby do krajských zastupitelstev nejspíš jedno.

Základní problém vidím v tom, že ODS rezignovala na svou členskou základnu. Jak jinak si vysvětlit, že z ODS odcházejí dlouholetí a zasloužení členové? Právě ti se na komunální úrovni angažovali už od dob jejího vzniku a spoluvytvářeli hodnoty, ze kterých těží dodnes celá politická scéna. Právě tito členové jsou základním pilířem strany a živou vodou volených funkcionářů na celostátní i krajské úrovni. Přesto se od nich vedení ODS, tedy její vrcholoví představitelé, odvrací. Jak si to odvažuji tvrdit? Stačí se zamyslet, jak se ODS odvrací od svých tradičních hodnot, jak se odklání od svého programu. Hlavně se ale zabývá sama sebou. Řeší mocenské boje mezi vlivovými skupinami a uniká jí, že přichází o členy i příznivce. Skoro mě až napadá otázka, zda ten nadcházející výprask není účelem, aby po prohraných volbách mohla přijít nová vedoucí klika s heslem "já to říkal".

Když už ODS pro své skandály nemůže počítat s voličskou přízní, mohla by se spolehnout alespoň na své členy a jejich rodiny, přátele, známé. Co pro to ale dělá? Jak využívá prostor v kampani pro vysvětlování svých témat, jak hlasitě dokáže nabízet alternativu sociální demokracii ovládající kraje a jejich miliardové rozpočty? Rád bych se nechal přesvědčit, že hlas pro ODS bude hlas investovaný nejlépe. Ale, proboha, co mě o tom má přesvědčit? ODS má v krajích velmi kvalitní lidi, třeba u nás na jižní Moravě je v čele kandidátky zkušený a podle všeho také slušný politik Jiří Crha, naše Znojemsko reprezentuje oblíbený starosta Fabík. Ve volbách nabízejí realistický a umírněný program, ale také hodnoty, které kandidáti reprezentují. Proč ale ODS místo kampaně pořádá šarádu v podobě série zábavných odpolední pro děti? (A co už vůbec nechápu, proč si na tyto akce zve jako celebritu Kateřinu Neumannovou, která se přes všechny své kvality stala symbolem zkrachovalého libereckého MS v lyžování.) To vedení ODS neví za co utratit peníze? Nebylo by rozumnější investovat do toho, aby se myšlenky ODS dostaly k lidem? Aby měli voliči šanci vybrat si alternativu k současné oranžové demagogii a zadlužování v podání samozvaných gubernátorů neomezeně vládnoucích na krajích?

Pokud se vedení ODS nezačne soustředit na to podstatné, tedy na dělání politiky, realizaci svého programu a hlavně nezačne mluvit s lidmi, přijde nejen o voliče, ale také o své členy.

 

Neviditelný pes, 9. října 2012, publikováno s laskavým svolením autora