hhh

Jak nemá být občan zblblý?

Jiří Bečvář

Otevírám noviny a žasnu! E15 mne informuje, že budou strany šetřit při volebních kampaních: „…ČSSD už navrhla, aby se pro volbu prezidenta stanovila částka patnácti miliard, ODS mluví o osmdesáti miliardách“. No buď se někdo zbláznil, nebo si ekonomické médium plete nějaké ty nuly. Ještě že si nepletou Kč s Eury. Kousek dál se v článku dozvídám, že Eva Bartoňová je bývalá náměstkyně ministra školství. Na stránkách ministerstva však o tom není vidu ani slechu, takže je to buď přání, nebo neznalost autora.

Křičící komunisté (Halóó noviny) zas píší, že „neoliberální kapitalismus“ není sto zaručit „..nejzákladnější civilizační funkce pro relativně stabilní a bezkonfliktní přežití systému“, jak prohlásila soudružka předsedkyně OV KSČM Dana Lysáková. Přeloženo do lidštiny je vzkaz komunistů asi takovýto: svobodný trh (svobodná společnost) je zlo, svoboda je pro občany špatná (nevědí, pitomečci, jak s ní naložit a jsou zoufalí), takže to zase musíme dělat tak nějak po soudružsku, po našem (znárodnit, plánovat a blahobit bude – blahobyt se psal za totáče s měkkým „i“ jako cizí slovo). Naštěstí mne konstatování, že KSČM chybí střední generace, naplnilo optimismem.

Sociálně demokratická kandidátka na hejtmanku Libereckého kraje Lenka Kadlecová sdělila, že: „…program ČSSD bude postaven na tradičních hodnotách, které v sociální demokracii máme“. Budou řešit vysokou nezaměstnanost a otázky sociálních věcí i zdravotnictví: „Přitom všem budeme muset samozřejmě počítat s nedostatkem krajských finančních prostředků… chceme se také zaměřit na boj proti korupci…“. Moc pěkně! Jenomže právě proplácení poplatků u lékaře připravilo Liberecký kraj o desítky milionů korun. Jen v roce 2010 to bylo 22 mil. a o rok později dalších 10. Nadšením mne naplňuje odpor socialistů proti korupci. Ono to, co kraj pod Ještědem v minulosti předváděl, není čistá korupce, ale navýšení zaměstnanců z řad známých a kamarádů o třetinu je snad ještě horší, než kdyby „šlohli“ nějaký ten milionek. Takto legálně tunelují krajský rozpočet o pár mega měsíčně a ještě vypadají jako dobráci, neb se šrajtoflí v ruce s nezaměstnaností bojují. Škoda jen, že jim na ten chrabrý boj musíme přispívat z našich daní.

Mladá fronta Dnes včera píše, že romské sdružení prošustrovalo 26 milionů a zaplatí to za něj kraj. Opozice (musí) a ministr Drábek tvrdí, že je to chyba kraje, protože nedostatečně kontroloval. (H)radní Petráček se hájí, že neví, zda sociální pracovník může brát 20 nebo 50 tisíc měsíčně. Možná by to chtělo sesednout z koně, jak pravil blahé paměti Staník Grossů, a mrknout mezi lid. Třeba by pan radní zjistil, že v sociální sféře jsou platy hanebně nízko a 20 tisíc je sci-fi. Romové z dotací na integraci problematických Romů do společnosti si kupovali mobilní telefony, stolní fotbálky a manželka ředitele této ziskové neziskovky Miroslava Kotlára Jitka si nechala vyplácet mzdu 99 000 korun. Chápu radního Petráčka. Nemohl mít ani tušení, že ta mzda neodpovídá normálu. Kolik, proboha (!) tedy bere on? Na závěr poslední bizardní zpráva z Hejnic. Protože nemohou získat peníze na modernizaci místního kina, tak k jeho pokladně umístily pokladničku, do které mohou lidé házet příspěvky, za něž radnice vsadí sportku. Nápad šílený stejně jako hlava, která jej zplodila. Já bych jej doplnil o klekátko, že by se mohli návštěvníci pomodlit (milý Ježíši, nehleď na naše hříchy v kině páchané a sešli nám digitalizaci, amen). Případně by představitelé města mohli po večerech volat na věštecké linky. Když může za 70 kaček na minutu jakási dáma věštit osud jedinců na základě data narození, sděleného přes telefon, pak může starostovi poradit – snad jí bude stačit datum poklepání na základní kámen. Já si klepu na čelo a jdu do nedigitální hospody vypláchnout z hlavy ty šílenosti dne. V rámci zachování duševního zdraví vám doporučuji totéž.