hhh

Anonym vyhrožuje zničením dětského orloje v Poděbradech!

Denisa Dvořáková

Unikátní dětský orloj, který byl slavnostně odhalen v Poděbradech v pátek 28. 10. 2011 u vstupu na kolonádu z náměstí Krále Jiřího, naproti soše T. G. Masaryka, vyvolal velké emoce. Dětský orloj formou kreseb představuje historii populárního lázeňského města a na jednom z jeho kreslených plakátů jsou i bratři Mašínové, kteří v Poděbradech do roku 1953 žili. Jejich plakátek zve na ORIENTAČNÍ BĚH po stopách bratří Mašínů – trasa vede z Poděbrad do Berlína. A právě kontroverzní bratři na dětském orloji vyvolali v Poděbradech pobouření anonymů, kteří nyní vyhrožují starostovi města Ladislavu Langrovi zničením orloje, pokud z něj plakátek Mašínů nenechá okamžitě neodstranit!
„V anonymu, který pan starosta Langr dostal, se píše, že pokud z orloje okamžitě neodstraní plakátek s bratry Mašíny, dojde k jeho destrukci. Není z něj ale jasné, zda bude provedena kameny, sprejem nebo zda se bude jednat o pumový útok. Myslíme si, že jsme je vyobrazili objektivně a bratři Mašínové jsou nedílnou součástí historie Poděbrad a nelze je z našeho pohledu v moderní historii města opomenout a to, že komunisté anonymně a agresivně vyhrožují je výsledek polistopadové politiky, v níž nedošlo k vyrovnání se čtyřicetiletou komunistickou minulostí naší země,“ komentuje celou situaci Petr Prchal, jenž složil a nazpíval s poděbradským dětským sborem Kvítek písničku, kterou orloj hraje. O výtvarnou stránku včetně namalování plakátku s bratry Mašíny se postarala jeho manželka, poděbradská rodačka a výtvarnice Lucie Seifertová.

Pro další informace můžete kontaktovat Petra Prchala: 777 86 82 83 nebo starostu města Poděbrady Ladislava Langra: 606 905 331 (starosta@mesto-podebrady.cz)

Foto: Monika Langrová