hhh

Legrační Fenič

petr Štěpánek

To je mi zas legrace na české televizní zahrádce. Fero Fenič v rozhovoru pro MF Dnes (17. 9. 2011) říká: „O změně uvažuju už dva roky ... To byl důvod proč jsem zavřel Febio a proč teď hledám investora nebo majitele i pro Febiofest.“ Důvěřuj, ale prověřuj! A tak se koukám do obchodního rejstříku (FEBIO s. r. o.). O nějakém „zavření“ ani vidu ani slechu. Naopak v příloze účetní uzávěrky datované 22. března 2011 se dočítám, že výnosy z běžné činnosti této „zavřené“ společnosti činily v roce 2010 v tuzemsku 8.284.863,30 Kč a v zahraničí 54.804,70 Kč. Že Feniče chytám za slovo? Ano, ale to on přece dělá také! Neúspěšný kandidát na generálního ředitele Fenič chce žalovat místopředsedkyni Rady ČT Eklovou za to, že řekla, že Fenič si na ČT vydělal 150 milionů korun. Inu, bude to náramná legrace u toho soudu, až se tam při dokazování zjistí, že oněch 150 mega skutečně neinkasoval pan Fenič, nýbrž jeho firma Febio, jejímž vždy byl a je jediným, tj. stoprocentním vlastníkem. Ještě větší legrace bude, až vybublá, že to bylo ještě víc než 150 mega a za účasti svědků se bude propírat, co Českou televizi v určitém časovém období vedlo k tomu, že spolupráci s Feničem/Febiem ukončila. Přímo k popukání pak bude, až se před soudem začnou porovnávat ceny a náklady obdobných pořadů. 

Ale teď vážně. Myslím, že vůbec nikdo – ani Rada ČT, ani místopředsedkyně Eklová, ani autor těchto řádků – nezpochybňuje, že Fero Fenič je respektu hodný muž, jenž vybudoval velmi úspěšné firmy. Pochybnosti jsou o tom, zda člověk, který dosud byl a je významným obchodním partnerem veřejnoprávní televize, má přesednout do jejího čela. Někteří lidé – a jak vidno, kromě jiných také většina rady – si myslí, že to vhodné není. Je to zcela legitimní názor. Pochybovat, přemýšlet, argumentovat, diskutovat a pak demokraticky hlasovat mají členové Rady ČT v „popisu práce“. Nasazovat jim psí hlavu za to, že dělají přesně to, za co jsou placeni, je podlé.

Feničova zcela nepřiměřená reakce, dávání ultimát a vyhrožování soudem, potvrzují, že rozhodnutí rady bylo správné. Nechť mi Fero Fenič promine, ale jeho představa, že čtrnáct nesvéprávných radních tancuje, jak jedna prostořeká místopředsedkyně píská, pročež výběrové řízení prohlásí za zmanipulované, jej pro výkon funkce generálního ředitele televize veřejné služby zcela diskvalifikuje. Opravdu nechápu, že má zapotřebí se takhle zesměšňovat.