hhh

Deja vu v ČT aneb kdo zavelí "Do spacáků!"?

petr paulczynski

V souvislosti s volbou nového ředitele naší-vaší ČT jsem si maně vzpoměl na spacákovou rebelii z přelomu roku 2000-2001. Kdopak a kdypak vyvolá novou krizi, ptal jsem se sám sebe? Jde totiž o hodně. Spolek s rozpočtem 7 miliard má asi pěkně v tichoučku nastaveny své penězovody a ty mohou s příchodem pro některé nevhodného adepta být narušeny. A už je to tady. Nějaká niciativa Veřejnost proti korupci žádá v prohlášení vládu a parlament o zrušení volby generálního ředitele České televize. Iniciativa se v těchto dnech připojila k prohlášení Českého filmového a televizního svazu, českého Pen-klubu a Inventury demokracie k volbě generálního ředitele České televize. Prý je třeba zrušit a prosadit radikální změnu pravidel výběru a složení Rady ČT. "Teprve pak lze nově volit ředitele či ředitelku působící v zájmu koncesionářů a veřejnosti. Nikoli v zájmu stranických mafiánů a kmotrů. Vyzýváme příslušný parlamentní výbor, aby konal. Nečinnost v této situaci se rovná spoluvině," stojí v prohlášení.

No prosím. Zajímavé zákulisní rojení spojené s výběrem nového ředitele spěje do finále. A proto se stupňuje nátlak, lobing zájmových podnikatelsko-mediálních skupin, tlak  novinářské lobby, zájem podivných tvůrců podivných regionálních pořadů a také někteří jedinci z politiky nelení. Asi někdo z tajemného zákulisí má strach, že ČT už nebude moci dávat většinový prostor hostům, kteří vsugerovávají národu myšlenku, že současná vládní garnitura je to nejhorší, co národ mohlo potkat.

A proto nastal čas začít chřestit zbraněmi. Intelektuální fronta vyráží na zteč pravdy a lásky. Česká televize se slušným rozpočtem je totiž slušným zdrojem obživy pro řadu partiček. Není náhodou, že mezi nimi jsou spíše levicoví liberálové, a různí občanští politicko-nepolitičtí aktivisté.  A taky hrozí, že zmizí myšlenkové schéma kdo je dobrý a kdo zlý, jména si dosaďte sami. Nemluvě o tom, že hrozí vyřazení řady jedněch a těch samých nepostradatelných politologů, sociologů a jiných  vlastníků pravdy, bez kterých se vysílání dosud neobejde. I zde ponechám výběr oblíbenců čtenářově obrazotvornosti. Jakpak kdyby někdo chtěl aby veřejnoprávní TV byla opravdu vyvážená a neutrální.   

A to si dokonce někteří kandidáti na post generálního ředitele dovolují anoncovat méně ředitelů, snížení počtu zaměstnanců a další škrty. A třeba přijdeme i o 25 let staré komunistické zprávy.

Držím palce Milanu Uhdemu aby se naplnila jeho vize ČT jako kulturotvorného zařízení. Současně se ovšem bojím, že kampaně těch kteří mají ty či ony důvody obávat se o svůj klídek v zahnívajících vodách ČT teprve začínají. Ještě je mnoho těch co se nevynořili aby zachránili Českou televizi. Ještě číhají ti, kteří pomohou organizovat údernou skupinu, která bude mít za úkol proměnit prostřednictvím ČT naši politickou scénu v něco skutečně citlivého, čestného, pravdomluvného a nezávadného. Už se jistě chystají jako bájní blaničtí rytíři ke své záchranné misi.

Myslím, že povel "Do spacáků!" brzy zazní.

blog.iDnes.cz