Hradec Králové evropskou divadelní metropolí

Jiří Sommer

            Rok se s rokem schází a většina renomovaných českých i evropských divadelníků směřuje do Hradce Králové. Jejich hlavním cílen tentokráte není poznávání nádherných architektonických skvostů města zvaného také Salon republiky, ale další, již sedmnáctý  ročník festivalu Divadlo evropských regionů. Proběhne tady už tradičně v posledním červnovém týdnu, tedy od 21. do 30. 6. 2011. Pořadatelé této monstrpřehlídky mají už dostatečné zkušenosti  z předchozích patnácti let a s potěšením lze kvitovat, že „rozptyl“ dramatických žánrů a rozsah pozvánek je stále širší. Je to nepochybně svátek pro východočeskou metropoli, svátek pro samotné Klicperovo divadlo, ale ostatně i pro české divadlo vůbec, je to oslava ctitelů a aktérů bohyně Thálie a jejích Múz. Bez nadsázky je možné říci, že se zde představí to nejlepší z domácí divadelní scény a přijedou zajímaví hosté ze zahraničí.
            Nelze vyjmenovat všechna představení, bude jich prý kolem čtyř set padesáti, ale přesto bych neměl opomenout např. úspěšnou inscenaci Činoherního klubu Leda, která celý festival otevírá, či Dealer´s Choise z Dejvického divadla. Kdo má chuť na Morávkovu inscenaci Mistra a Markétky v provedení Husy na provázku, je mu to umožněno. Mimochodem ji pro festival má nachystanou i mladoboleslavské divadlo.A co takhle představení brněnského Národního divadla Korespondence V+W? Představí se také ostravské Divadlo Petra Bezruče s poetickou hrou Nevěsta. Nepochybně lákavým titulem bude adaptace slavného filmu Ucho, kterou v Hradci Králové bude prezentovat Moravské divadlo Olomouc. Své si zde pochopitelně „odehraje“ i domácí Klicperovo divadlo, honosící se tím, že jeho repertoár je nepodbízivý. Ostatně, už čtyřikrát bylo divadlem roku. Nabídnou mj. představení Sherlock Holmes, Klub autistů a Světáky.
            Prosím, berte to tak, že je to jen upoutávka, nikoli nabídka všech představení. Slovenské inscenace bývaly ještě za minulého režimu velmi oblíbené, takže slovenské divadlo nemůže ani nyní chybět. Radošínské naivní divadlo uvede tituly Nesladím a Někdo to rád slovenské, žilinští připravili inscenaci Sexuální perverze v Chicagu, martinští zase přivezou Misantropa a bratislavské divadlo Aréna potěší diváky inscenací Komunismus. Mimořádně milým hostem bude slavné moskevské divadlo Na Tagance s legendární inscenací Dobrý člověk ze Sečuanu. Španělsko bude zastupovat inscenace KeatON, z Francie přivezou hru Somewhere…La Mancha.
            Většina představení se odehraje v prostorách hlavní scény Klicperova divadla a na studiové scéně Beseda. Pořadatelským partnerem Klicperova divadla je také druhá hradecká profesionální scéna – loutkové divadlo Drak, na níž bude možno shlédnout především dětská i dospělácká loutková a alternativní představení, ať už půjde o inscenace tohoto divadla, či divadel z Ostravy, Plzně, Brna, Liberce, Nitry. Nebudou chybět ani loutková představení z Polska, Chorvatska, Japonska, Itálie, Rakouska, Dánska a Slovinska.
            Hrát se tedy „bude všude“, kde jen to je možné. V Žižkových sadech, v Galérii na Hradě, v klubu, na Velkém náměstí, na Malém náměstí, na Kavčím plácku, v městské Hudební síni, ve stanu, na letní scéně, na Gočárově schodišti, v Komeniu… Kdo chce něco mimořádného zažít, jistě přijde, pro ostatní mám vzkaz: zkuste to, je to bezva. Pro bližší informace se podívejte na www.klicperovodivadlo.cz