hhh

 

Poslanci ODS podpořili vládní novelu loterijního zákona

Tomáš Bartovský

Sněmovní rozpočtový výbor schválil na svém zasedání 19. května 2011 vládní novelu loterijního zákona. Novela zásadním způsobem zvyšuje pravomoci obcí při regulaci hazardu.

Původně se výbor zabýval třemi samostatnými legislativními návrhy – vládním návrhem, návrhem ČSSD a návrhem předloženým zastupitelstvem hlavního města Prahy. Výborem nakonec prošel vládní návrh bez komplexního pozměňovacího návrhu, který zahrnoval některé změny navrhované ve zbývajících dvou předlohách. Přijetí těchto změn nepodpořili poslanci za Věci veřejné.

„ODS již v minulém volebním období prosazovala širší pravomoci pro obce, přísnější regulaci i jednotnou výši sazby pro veřejně prospěšné účely. Nechtěli jsme čekat na nový kompletní návrh zákona o loteriích, ale usilovali jsme o rychlou a účinnou změnu, která zareaguje na aktuální vývoj v oblasti loterií. Stávající podoba novely odpovídá naší dlouhodobé představě o fungování loterií v České republice. Předpokládám, že díky politické podpoře, kterou získala v rozpočtovém výboru, projde i na plénu sněmovny a v Senátu,“ uvedl po hlasování předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek.

Podle něj je zásadní, že zákonodárci vyslyšeli připomínky starostů a zakotvili v zákoně nové pravomoci, které dají obcím možnost regulovat na svém území v podstatě veškerý hazard. „Obce budou moci nově hazardní hry úplně zakázat, nebo povolit, případně vymezit místa, kde je nechtějí. Samozřejmě je to pouze možnost, kterou mohou, ale nemusí využít. Nově se budou moci obce účastnit také řízení o povolení k provozování loterií,“ doplnil Pavel Suchánek. Konkrétně navrhovaná novela umožní obcím regulovat nejen provozování výherních hracích přístrojů, ale také sázkové hry v kasinu, loterie a jiné podobné hry provozované pomocí technických zařízení obsluhovaných sázejícím, jako jsou interaktivní videoloterijní terminály.
O novele, která zásadním způsobem změní podmínky provozování loterií v České republice, by měli poslanci na plénu rozhodnout už během červnové schůze. „Další zásadní změnou bude v budoucnosti uzákonění zdanění hazardu, které v souladu s programovým prohlášením vlády připravuje ministerstvo financí. Jsem ale přesvědčen, že i po zavedení takového zdanění musí část výtěžku zůstávat obcím. O tomto tématu proto budeme v budoucnosti s našimi politickými partnery ještě diskutovat,“ uzavřel předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek.