Excelentní ukázka, jak dokáže MF DNES překroutit fakta
Ivana Haslingerová
A máme tu zase oheň na střeše a mnoho povyku pro nic. Když jsem se dozvěděla, že pan ministr školství Jošef Dobeš je rozhodnut jmenovat za svého prvního náměstka konzervativního euroskeptika Ladislava Bátoru, předsedu Akce D.O.S.T., ihned mi bylo jasné, že vypukne běsnění pseudoliberálních levicových novinářů. A měla jsem pravdu. Nad tímto rozhodnutím pana ministra vypukly přímo orgie běsnění. Většina z našich čtenářů sice nepotřebuje připomínat, že od nich nelze ve vztahu ke konzervativním tématům očekávat žádnou profesionalitu nebo nestrannost, kterou se tak okázale zaštiťují. Ale co předvedla MF DNES, to i mne udivilo. Tak překroutit rozhovor, to neumí ani pan Potůček z Reflexu, a ten se kdysi panečku snažil v rozhovoru se mnou o něco podobného. To, co ale provedl pan redaktor Ondřej Šťastný v MD DNES, to je opravdu vrcholový příklad novinářské neetiky. Co se stalo? Pan Šťastný požádal Bátoru o zodpovězení několika otázek do MF DNES. Ten váhal, ale nakonec po delším otálení svolil, že odpoví na všechny otázky, jak vyplývá z emailové korespondence mezi ním a redaktorem Šťastným, kterou se svolením pana Bátory uvádím za článkem v plném znění. *). Vyplývá z ní, že si Bátora naivně myslel, že pan Šťastný je fajn chlap, protože drží slovo a proto odpověděl na všechny jeho otázky. Věřil, že v nich nebude škrtat. Co ale namísto rozhovoru, který poskytl panu Šťastnému, vyšlo druhý den v MF DNES, na to nestačil zírat. Jeho syn Alexandr to kometoval jasně: "Tak už jsem si koupil MFD. Jsou to hovada!”
Já pro počínání pana Šťastného nemám slov. Tedy měla bych, ale jsme seriozní časopis a neužíváme zásadně sprostá slova. Pouze publikuji rozhovor, který měl původně vyjít a který poskytl pan Bátora pana Šťastnému "Rozhovor, který měl, ale nesměl vyjít v MF DNES" a článek, který místo něj vyšel druhý den "Extremista a oblíbenec Hradu". Ne že bych si dělala o MF DNES nějaké iluze, ale že dokáže redaktor z níže uvedeného rozhovoru zpracovat to, co vyšlo, to svědčí o úrovni tohoto listu. Vůbec ale nechápu, proč vůbec obtěžoval pana Bátoru otázkami, které nakonec nepoužil? Oba ztráceli zbytečně čas. Nebo mu to tak skvěle přepracoval protihradní šéfredaktor? Každý nechť si učiní sám závěr o serióznosti tohoto listu.
Rozhovor, který měl, ale nesměl vyjít v MF DNES
Otázky kladl Ladislavu Bátorovi Ondřej Šťasný z MF DNES
OŠ: Jaký charakter a podobu mají Vaše kontakty a vzájemné podporování se s vicekancléřem Petrem Hájkem a tajemníkem Ladislavem Jaklem, potažmo prezidentem republiky, prof. Václavem Klausem?
LB: Jak jistě víte, jsem předsedou občanského sdružení Akce D.O.S.T., která má svůj prapočátek ve známém Manifestu D.O.S.T. z listopadu 2007, k němuž se postupně přihlásilo kolem sedmi set lidí, mimo jiné i řada poslanců a senátorů, předsedové různých politických stran a občanských sdružení, šéfredaktorové mnoha časopisů a podobně. Každý signatář svým svým podpisem stvrzuje, že uznává - například - "západní, anticko-křesťanské kořeny naší tradiční kultury a odmítá její účelové úpravy v duchu tzv. politické korektnosti" nebo "hodnotu národa a vlasti jako konstitutivní prvek utváření lidské společnosti a odmítá se rozplynout v tavicím kotlíku vykořeněného kosmopolitismu." A dalších 7 bodů, o kterých si troufnu tvrdit, že s nimi souhlasí i president Klaus a jeho nejbližší spolupracovníci. A tak mě aktivity D.O.S.T. sblížily s Hradem natolik, že na našich veřejných akcích nejenže vystupují často (a já doufám, že rádi) pánové Hájek a Jakl, ale náš Pochod na Hrad 2009, který byl zaměřen proti Lisabonské smlouvě, poctil svou osobní přítomností a projevem sám pan president. Pro úplnost ale musím poznamenat, že s panem Jaklem se znám mnohem déle - myslím, že ještě z dob svého dávného působení v ODA. A také z doby, kdy jsem byl pilným dopisovatelem dnes již zaniklého měsíčníku 51PRO. I když asi ne pro všechny vítaným, protože svým krajním odporem k vondro-topolánkovskému neokonzervatismu (a dnes již i nečasovskému, i když to už je jen odvar, jako celý náš dnešní český premiér) jsem se netajil ani ve svých článcích.
OŠ: Spolupracujete s nimi na nějakém konkrétním projektu?
LB: No, samozřejmě, vždyť nás opravdových konzervativců a vlastenců je pořád ještě k uzoufání málo, i když se poslední dva roky naštěstí situace mění radikálně k lepšímu. Zrovna dnes dopoledne jsem s pány Hájkem a Jaklem jednal o jejich případné účasti na druhém dílu naší nové formy veřejných vystoupení, kterou jsme nazvali Hovory na pravici.
OŠ: V průběhu života jste byl členem či kandidátem celkem pěti politických stran. Jak se stane, že jeden člověk vystřídá přízeň k tolika politickým subjektům?
LB: To by byla ale opravdu dlouhá historie, ta samotná čtyři členství, a když navíc sčítáte jablka (členství) i hrušky (nezávislou kandidaturu), tak pro to tady a dnes není dostatečný prostor. A bůhví, zda by ty někdy i bezmála třicet let staré věci čtenáře vůbec zajímaly. Ale pokud ano, tak ať si přečtou můj životopis, je někde na intenetu volně přístupný ještě z doby, kdy jsem kandidoval do Evropského parlamentu. A od středy je vlastně i na euportal.cz, se kterým Akce D.O.S.T. také úzce spolupracuje - jako příloha k článku "Pravicový protiromský extremista Ladislav Bátora".
OŠ: Prosím o krátký komentář, proč jste se rozhodl ke spolupráci s ministrem školství Josefem Dobešem. Kdo Vás s tímto politikem vůbec seznámil?
LB: Ve skutečnosti jsem se ke spolupráci s panem ministrem Dobešem nerozhodl. Když jsem se o své "kandidatuře" na post 1. náměstka ministra školství dozvěděl stejně jako vy z tisku, tak jsem pro jednu televizi řekl, že taková nabídka by - z mého pohledu - patřila jistě k těm, které se neodmítají. A tenhle svůj názor jsem nezměnil. A pokud se týká té druhé otázky, tam mám pocit, že pana ministra Dobeše znám od té doby, kdy jsem uspořádal v Karmelitské ulici tu hojně navštívenou demonstraci proti přírůčkám "jak naučit děti brzy a šikovně navlékat kondom" a "jak jim u toho ještě polámat mateřský jazyk k nepoznání". Ale jist si nejsem, vždyť sám víte, v jak hektické době žijeme.
OŠ: Je pravdou, že Vaše uvedení do úřadu ministerstva školství souviselo s tím, že se za Vás u vedení Věcí veřejných přimluvili lidé z Hradu?
LB: O takové souvislosti nic nevím a může to třeba být stejná novinářská manipulace veřejným míněním, jako když obsedantně pořád píšete, že jsem "nekompetentní neonacista". Neonacista nejsem, především proto, že si neumím představit, že by český vlastenec mohl být neonacistou. A k těm dotazům na mou "kompetenci" bych chtěl například paní stínové ministryni školství Bohdalové takto vzkázat, zda by se místo invektiv, které předvedla na oficiálních webových stránkách sociální demokracie, už uráčila mi doporučit, kterou další vysokou školu vedle těch čtyř, které jsem už díkybohu úspěšně absolvoval, měl ještě nahonem v šedesáti letech vystudovat. Abych se stal i v jejích očích kompetentním...
Extremista a oblíbenec Hradu
Ondřej Šťastný
Kdo je Ladislav Bátora, ze kterého chtěl ministr školství Josef Dobeš (VV) udělat náměstka? Politický turista a velký obdivovatel Klause.
"Kdybych byl Rakušan nebo Francouz, nejspíš bych volil Jörga Haidera nebo Jeana-Marie Le Pena. Vůdčí myšlenkou Národní strany je obrana českých národních zájmů, jež pokládáme za nejvyšší etickou hodnotu našeho státu." To jsou jen některé výroky Ladislava Bátory, z kterého chtěl ministr školství Josef Dobeš udělat svého prvního náměstka a poradce.
Bátora v roce 2006 vedl kandidátku ultrapravicové Národní strany, jejíž předsedkyně Petra Edelmannová v té době zpochybnila utrpení Romů v nacistickém táboře v Letech u Písku. Plán vlády stavět na místě pomník odmítla s tím, že „Cikáni, tuláci a jiní asociálové“ si žádný pomník nezaslouží.
Osmapadesátiletý Bátora má výborné vztahy s nejbližšími spolupracovníky prezidenta republiky Václava Klause Petrem Hájkem a Ladislavem Jaklem. Právě ty mu podle informací MF DNES měly pomoci dostat se na ministerstvo školství, ovládané Věcmi veřejnými.
Na Hradě mají pro bývalého krajského volebního lídra ultrapravicové strany jen slova chvály. „Pana Bátoru znám už dlouho, je to vynikající člověk, odborník a jeden zmála lidí u nás, kteří mají autentické pravicové názory. Je to úctyhodný muž,“ říká Klausův vicekancléř Petr Hájek
.„Je to velmi vzdělaný a názorově vyhraněný člověk,“ chválí Bátoru i Klausův tajemník Ladislav Jakl. „Podporuji iniciativu D. O. S. T. a několikrát jsem na jejích akcích promluvil,“ připomíná Jakl název Bátorova projektu.
Jakl přítel, Pehe škůdce. Signatáři výzvy D. O. S. T. nedávno například navštívili prezentaci nové knihy bývalého Havlova spolupracovníka Jiřího Peheho, aby prý spisovateli připomněli, že ne všichni s jeho „léta trvajícím protistátním a protinárodním mudrováním souhlasí“.
Kdo je vlastně Bátora, jehož zamýšlené angažmá na Dobešově úřadu vyvolalo v politice velké emoce?
„Neonacista nejsem, především proto, že si neumím představit, že by český vlastenec mohl být neonacistou,“ vysvětluje nyní svou pět let starou kandidaturu za partaj, která chtěla Romy (v jazyce Národní strany „cikánský neřád“) vystěhovat mimo Evropu. Později dokonce představila projekt jménem Konečné řešení otázky cikánské, které jasně připomínalo Hitlerův holokaust. Bátora prý kandidoval z lásky k vlasti. Národní strana je jen jednou z mnoha zastávek tohoto politického turisty.
Muž byl za minulého režimu členem Československé strany socialistické, po revoluci vystřídal dresy ODA, euroskeptických stran Svobodní a Suverenita Jany Bobošíkové. Za tu poslední loni kandidoval do Senátu. „Je to zásadový vlastenec. Ohrazuji se proti tomu, aby byl označován za neonacistu,“ napsala tento týden Bobošíková v otevřeném dopisu premiérovi Petru Nečasovi. Premiér řekl, že mu Bátorova minulost vadí.
Do vysoké politiky se člověk, který pracoval třeba jako ředitel hotelu nebo vedoucí developerského projektu, nikdy nedostal. S Dobešem se Bátora, jak říká, seznámil, když loni uspořádal demonstraci proti příručkám na výuku sexuální výchovy (mimochodem, příručky tvrdě kritizoval i Petr Hájek). Dobeš včera na otázku MF DNES neodpověděl.
Proti Havlovi a blobu
Pochopit, čím si Bátora vysloužil takovou podporu z Hradu, není těžké. Jeho vlastní životopis se hemží typicky „klausovskými“ pojmy. Bátora píše, že odmítá „evropeismus, humanrightismus, pravdu a lásku ordinovanou z Havlova nevětraného mravního a duševního pelechu, environmentalismus, Kaplického blobismus“.
FAKTA Názoroví blíženci
Ladislav Bátora Kandidát ministra Dobeše na místo náměstka.
Bývalý volební kandidát extremistické Národní strany. Je obdivovatelem prezidenta a přítelem Klausových mužů Hájka a Jakla. Hrad se podle informací MF DNES přimluvil za jeho jmenování, tomu však nakonec zabránil premiér Nečas.
Petr Hájek Hradní vicekancléř. S Bátorou mají stejné názory na EU, lidská práva či Václava Havla. Hájek označil Havla za neomarxistu. Proslul také výroky, že nikdo nedokázal škodlivost kouření, nebo že teroristické útoky z 11. září 2001 mají možná na svědomí tajné služby USA.
MF DNES, 26. února 2011 0:00
*) Korespondence mezi panem Šťastným a Bátorou:
Važený pane Bátoro,
jak jsme se telefonicky domluvili, zasílám dotazy. Protože mi i nadále velmi záleží NA KOREKTNÍCH VZTAZÍCH, odpovězte prosím jen na to, co se Vám zdá přijatelné.
Předem děkuji z odpovědi, o které prosím pokud možno do cca 17 hodin.
S pozdravem,
Ondřej Šťastný, reportér MF DNES
Milý pane Šťastný, pěkné otázky. Jste fajn chlap, protože držíte slovo. Proto jsem také odpověděl na všechny a doufám, že ASPOŇ ČTENÁŘŮM se mé odpovědi budou zamlouvat. Pokud v tom nebudete škrtat, v což věřím.
S pozdravem
Ladislav Bátora