Co trápí diváky Novy, aneb Esmeralda prozřela, uzdraví se i Kaan..?
Břetislav Olšer
Sláva. Čas několik set dílů obsahujících jihoamerických telenovel se opět do Česka vrátil. A tak diváci znovu trnou; už vědí, že slepá Esmeralda zase zázračně prozřela, avšak teď je rmoutí osud pětiletého Kaana, syna čarokrásné architektky Šeherezády, jenž je nemocen zákeřnou leukémií.
Šeherezáda po dvaceti letech.. Druhá zleva...Foto: B. Olšer
Jedním z pilířů jarního programového schématu televize Nova v roce 2011 se totiž stala turecká telenovela „Tisíc a jedna noc“, která slaví úspěch na sousedním Slovensku. Od nasazení této 180dílné turecké telenovely bylo první dva týdny odvysíláno pět večerů v týdnu hned osm dílů, od 21. února pak mají být čtyři díly týdně, pokaždé v hlavním večerním vysílacím čase po 21. hodině.
Úžasný úspěch – jednotlivé díly sleduje na počátku přes milion televizních diváků, hrdý moderátor hovořil o klubu milovníků Šeherezády na Fecebooku a vyřkl svůj sen, že brzy to bude už přes dva miliony diváků TV Nova. Ovšem, ouha. Jan Andruško, generální ředitel TV Nova, i ředitelka programu a televizních kanálů paní Alex Ruzek Američanka, která se narodila ve Spojených státech, ovšem jejíž rodiče pocházejí z ČR, se přepočítali. I když paní Ruzek na počátku řekla o inkriminovaném seriálu:
„Když jsem ho viděla, úplně mi naskočila husí kůže. Spousta z vás o tom píše, ale nevíte, o čem to je a jak to vypadá. Myslím, že teď je to úplně jasné, proč je to tak úspěšné a proč v každé zemi, kde to zatím vysílali, to byl nejúspěšnější formát. Je tam vidět tu exotiku, hezky natočený příběh a myslím, že po letech, kdy jsme se věnovali krimiseriálům, je čas, abychom to trošku změnili a dali lásku lidem, kteří ji chtějí…“
Trochu mi to teď připomíná známou scénku Felixe Holzmana a Ivy Jančurové o dvou filmech se zatrolenými názvy: „V úterý večer a ve středu ráno“ a „Včera, dnes a zítra…“ Napřed byla turecká novela ihned po „Ordinaci v růžové zahradě“, nyní TV Nova rozhodla seriál Tisíc a jedna noc přesunout jen na všední dny. Vysílat ho bude vždy v 17:30. Přestože tento seriál má na Slovensku větší sledovanost než Televizní noviny. Osvědčená turecká telenovela už přikovává k obrazovce několikrát týdně milion Slováků. Hlavní hrdinka Šeherezáda vytlačila na Markíze v hlavním vysílacím čase i americké seriály typu „Myšlenky vraha“ a „Námořní vyšetřovací služba“ a ovládla hned čtyři večery v týdnu.
Děj pohádky začíná netradiční a šokující zápletkou, když sličná architektka Šeherezáda potřebuje sehnat peníze pro nemocného pětiletého syna. Má leukemii a matka neváhá nabídnout za rychlou půjčku vlastní tělo majitel společnosti, kde Šeherezáda pracuje. Ten bídák se ale nespokojí jen s jednou nocí…. Proto ji bere na služební cestu do Dubaje. Příběh o vášni, lásce a obětech uchvátil už diváky v celé jihovýchodní Evropě. Zajímavé na seriálu je i to, že si hlavní představitelé řekli v roce 2009 po třech letech natáčení telenovely "ano" patrně u muslimského oltáře. Nyní už jsou šťastnými rodiči syna. Zdravého...
Udělám nyní veledílu menší reklamu. Když byl chladný podnikatel Onur Aksal malý, patřila kniha „Tisíc a jedna noc“ k jeho nejoblíbenějším pohádkám. Nyní však Onura zajímá pouze kariéra a rozhodně nepomýšlí na to, že by se měl zamilovat. Do života mu ale vstoupí velmi talentované architektka Šeherezáda Evliyaogluová, jež po tragické smrti manžela Ahmeda zůstala na výchovu dítěte, nemocného leukémií, sama.
Podnikatel nabídne Šeherezádě peníze za to, aby s ním strávila noc plnou vášně. Architektka s viditelným sebezapřením souhlasí, protože nutně potřebuje peníze na léčbu pětiletého syna Kaana. Bezpohlavní a svýma očima neustále koulející Onur se šíleně zamiluje, Šeherezáda ho naopak začne nenávidět. Připomínám, že herecké výkony obou protagonistů jsou přesvědčivé, byť prý jde v civilním životě o manželský pár. Tento bezohledný a boháč, svým kamenným výrazem leklého pulce, připomíná stejně bezkrevný obličej herce Silvestra Stalona. A do toho citery, loutny ctnostné dívky a láska, která má moc ničit překážky a měnit lidi. Zvláště, když jim mimické svaly v obličeji bEzručovsky ztuhnou v železo...
Miluji seriály s filozofickými dialogy, krásnými ženami a chlapskými muži, s žádnými sladkými krasavci, ale chlapy se strniskem, co nemrknou, ani když prožívají orgasmus. A sličné děvy mají dokonalé makeuppy, které nerozmažou ani glycerinová slzy, nánosy pudru, umělých řas, rtěnek a jiných líčidel, jichž se nedotkne ani déšť, pouštní bouře či cesta džunglí. Tváře takových hereček jsou neustále dokonalé a to se sentimantálním divákům moc zamlouvá.
A nejdůležitější aspekt turecké telenovely? Přece prokázat, že islámský stát, který je horkým kandidátem pro vstup do EU, je natolik civilizovaný a tolerantní, že i ženy mohou chodit bez hidžábů a burek, mohou pít alkohol a dívat se po mužích nejen odpasu nahoru i bez muhrama, tedy rodinného hlídače jejich ctnosti. Přízrak islámského práva šarija že je zahnán, navzdory vraždám cti, kdy mimo jiné bratři zabíjejí své sestry, které měly zakázaný sex a ohrozily tak čest rodiny. Je zvláštní, že po novele neskočila německá televize. Berlín je přece druhým největším tureckým městem, po Istanbulu..
Jak postřehla a brilantně popsala hvězdná recenzentka z MFD Tereza Spáčilová, fascinující jsou zejména hlubokomyslné dialogy, např. "Až položíte hlavu na polštář, poslechněte si své svědomí. Snad vás bude hryzat." Nebo "Až dosud jste nepochybila, paní Nadide. Pro tentokrát vám tedy odpouštím…“ A na závěr vskutku perla: "Jsem pořád ospalý. – Ty jsi nemohl spát? – Ne nemohl. – Já jsem spal. Stejně jsem ale ospalý. – Já taky..."
Inu, díky pánu Bohu za české seriály. Už je nikdy (skoro nikdy) nebudu pomlouvat...
Pozn. redakce: Šeherezáda je pro Turecko totéž co pro naše StB Major Zeman. Natáčení Šeherezády podporovala turecká vláda za účelem propagace islámu. A povedlo se jí to opravdu excelentně. Bohužel!