Výběr policejního prezidenta neprobíhá v souladu se zákonem

Tomáš BARTOVSKÝ

Výběr nového policejního prezidenta neprobíhá v souladu se zákonem o služebním poměru a postup ministra vnitra Radka Johna budí dojem, že o obsazení místa policejního prezidenta je dopředu rozhodnuto. Na tiskové konferenci to dnes uvedli Jana Černochová a Jan Vidím, místopředsedové sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost z ODS. Poukázali zejména na fakt, že podle platného služebního zákona nelze vypsat výběrové řízení dříve, než je rozhodnuto o využití přednostního práva dosavadních náměstků policejního prezidenta požádat o převedení do funkce šéfa policie.

„Jinými slovy to znamená, že bychom při výběru měli respektovat kariérní řád, který je nesmírně důležitým a významným dokumentem ve všech ozbrojených sborech,“ komentoval nesoulad postupu ministra vnitra s platným zákonem Jan Vidím: „Pokud některý z náměstků o převedení nepožádá nebo pokud žádosti není vyhověno, přichází teprve na řadu výběrové řízení. To by měl ale vypisovat policejní prezident nebo jím pověřený služební policejní funkcionář. Je tedy otázkou, zda ve chvíli, kdy policejního prezidenta nemáme, může vůbec ministr výběrové řízení vyhlašovat. Jasnou odpověď zatím právníci ministerstva vnitra nedali.“ Za problematickou označil Jan Vidím také žádost o převedení do funkce policejního prezidenta ze strany současného náměstka ministra vnitra Viktora Čecha, který v tuto chvíli není policistou, ale pouze občanským zaměstnancem.

„Věci veřejné se zaříkají transparentností ve státní a veřejné sféře. Transparentnost výběrového řízení na obsazení funkce policejního prezidenta ale budí závažné pochyby. Zákon o služebním poměru například vyžaduje magisterský titul bez bližších specifikací. V podmínkách výběrového řízení, které vyhlásil ministr John, je však vyžadováno vzdělání právnické, technické či ekonomické. Paradoxně jsou tak vyloučeni a diskriminováni absolventi magisterského studijního oboru na policejní akademii,“ doplnila Jana Černochová. Zúžení nároků na dosažené vysokoškolské vzdělání tak podle ní budí dojem, že mají být vytvořeny takové podmínky, aby se policejním prezidentem mohla stát dopředu vybraná osoba. „Trváme na tom, aby výběr policejního prezidenta proběhl v souladu se všemi zákony bez jakýchkoli nestandardních postupů a pochybností,“ zakončila Černochová.