Už se našprtala, co je to biomasa a může radit dalšímu nýmandovi

Břetislav Olšer

Premiéru Nečasovi bude radit hvězda přes myslivnu. Exposlankyně Strany zelených Kateřina Jacques, za svobodna Pajerová. Bursíkova Katuška. Zvaná Jau Jau.. Rychle převlékla z ostudy kabát a vrhla se do pokračování rodinní tradice. Drobil ještě netuší, co si to vlastně nadrobil, a Kocáb už má svého pohrobka lidských práv pro Romy.

Nové image Katušky Jau Jau... a zkuste ji u premiéra Nečase najít...Foto: B. Olšer (2)

Její starší sestra je diplomatka a politická aktivistka Monika Pajerová, nyní Monika MacDonagh, se po několika měsících v ústraní a po propadu zelených ve sněmovních volbách opět vrací do politiky. Pajerky - lehkoživky, říká se jim mezi lidem. Penízky scházejí nejen českým doktorům. Zatím udělala jen malý krůček pro člověka, velký pro lidstvo, a má nadosah Kocábův post zmocněnkyně pro lidská práva na Úřadu vlády. Jistě využije i popěvky svého předchůdce. “Kecy, fóry, nemakáme, to si radši nožku za krk dáme. Ať civí, kdo se diví…” nebo “běžím s hovnem proti plátnu a to hovno v plátno zatnu”…

Jakobych to viděl včera. Hrdě a sebevědomě vplula včera večer do studia pořadu Jana Krause: Uvolněte se, prosím, jehož natáčení pro záznam probíhá v pražském divadle Ponec. Lopatky k sobě, aby zvýraznila svoji mírně pokleslou hruď a s pocitem, jak se zase zdarma zviditelní a ještě dostane honorář, usedla na Krausovskou pohovku. Ano, byla to ona dáma, která 1. května 2006, při demonstraci na pražském Karlově náměstí sehrála díky neonacistům skvělou jednoaktovku na policistu Čermáka, nechala se pošťouchat obuškem, bránila se, aby jí byla nasazena pouta a dramaticky ječela do “náhodné” kamery, čímž se rozpoutal “týrací” proces, v němž dopadla jako Napoleon u Waterloo.

V Americe by Kateřina Jau Jau dostala za útok na policistu kriminál a ne parlament. Jenže v našem parlamentu jsou ti, kteří podporují zločinnost nízkými tresty. Tak se k nim Kateřina Jau Jau hodí. Kdyby někdo v USA způsobil policistovi invaliditu, seděl by až by zmodral.

Věděla sice, kolik miliard si díky SZ Česko vydělalo na veksláckém prodeji tzv. emisních povolenek, resp. za to, že sice relativně moc nečoudíme do ovzduší, můžeme prodat povolenku jiným, aby oni mohli čoudit ještě víc. Takže Zeměkoule na tom bude úplně stejně, co se množství vypouštěných exhalátů do atmosféry týká, zato Češi budou mít za to biokotle, v nichž se bude topit výhradně biomasou. A to byl začátek konce Jau Jau jako poslankyně. Ovšem nový jako premiérské poradkyně. Nevěděla, nevěděla a nevěděla říct banální poučku a vysvětlit, co to vlastně ta biomasa je a jak vypadá jako palivo. Marně se Jan Kraus ptal pořád dokola: “Co mám naložit do toho kotle? Jak vypadá biomasa, co to je…?”

Dnes je tedy na pořadu dne místo biomasy otázka poradenství. Z logiky věci je zřejmé, že se napřed vytvořila ministerstva, na nichž vznikly odbory, sekce a oddělení. A všechno toto velesložité monstrum řídí premiérův externí poradce. Tedy přesněji několik poradců. Dnes je to mj. Joch Joch a Jau Jau, krycí jména agentů pro teplou a studenou vodu. Otázkou však zůstává, navždy však nezodpovězenou, k čemu taková funkce vůbec existuje, když moc dobře všichni daňoví poplatníci víme, že největší peníze berou na ministerstvech kamarádi ministrů, jimž se chce jejich přítel z Prognostických či jiných ústavů odvděčit touto poradenskou trafikou za mnohaletou podporu.

Poradci a asistenti v Bruselu jsou jasní. Základní plat europoslance činí 7 000 eur (190 tisíc korun), na pronájem kanceláře 3 800 eur (102 600 korun), na platy asistentů 12 300 eur (332 tisíc korun), na diety 270 eur za den zasedání (asi 36 tisíc korun měsíčně), na služební cesty 3 600 eur (97 tisíc korun)…Poradce nebo asistent. Latentní heslo pro agenty s teplou vodou...

Současný základní poslanecký plat je asi 59.000 korun měsíčně. Pokud poslanec dostává nějakou další funkci, plat se mu navyšuje. V případě předsedy výboru, a výborů je nyní ve Sněmovně ČR 16, jde asi o 26.000 korun. Je jasné, že z 200hlavého poslaneckého stádečka má většina svoji lukrativní funkcičku místopředsedy, podpředsedy a jiných podvýborů. Dále má nárok mj. na 35.000 korun měsíčně pro asistenta, 7000 na telefon nebo 9100 na stravné (diety) při tuzemských cestách. Náhrady jsou paušální, takže je poslanci nemusí vyúčtovat. Všichni mají kromě možnosti zdarma využívat MHD také měsíční příspěvek na cestovné ve výši 36 000 korun, který jim vyplatí Sněmovna opět z peněz daňových poplatníků.

U Katušky Jacques je mi to jasné; bude mít na starost nový český frenomén zvaný anticikánismus. Prostě další umělý výraz, končící veledůležitým -ismem. Každé slovo končící touto příponou je závažné zejména svým obsahem. Pravdou je, že anticikánimus je velká evropská ostuda, ovšem, že by ji měla řešit zrovna Katuška Jau Jau, co se ztrapnila svými znalostmi biomasy, to je na pováženou.

Ale třeba u toho ve Strakově akademii už nebude Jan Kraus, ovšem obuškový Čermák se vždycky najde, aby jí vypřášil kožich a ona mohla opět sehrát srdceryvnou scénu. To bych se i divil, že by se u Nečase nenašel nějaký ten chlapácký obušek. Zubovou má též definitivně z krku, nebude snad další trapas ani s esemeskami. Bursík už prošel  speciálním kurzem. Měly jich v rodině dva - jeden pro výuku biomasy, druhý na téma, jak psát SMS. Zpráva: "Ona ta kráva nás už ani neumí oslovit. To je neuvěřitelný. Donutíme je ke spolupráci silou, kaťuško. Políbení, Martin…” se jistě teď už dostane k tomu spávnému adresátori...

Už si nemusí dávat pozor na popletené zvěsti z mobilu. Nejlíp si změnit jeho číslo. Neslušelo by, kdyby někdo nové paní ředitelce zmocněnců pro lidská práva někdo napsal parafrázi na to pravé ořechové Dietlovské: "Ty krávo nebeská. Kdyby hloupost nadnášela, vznášela by ses Nečasovou kanceláří jako holubička." Katuška však bude spíš nesestřelitelná a držet se bude po vzoru Kocába jako pijavice... Inu, repríza pohádky "Obušku z pytle ven"

 Nechal by si Kocáb raději vrtat koleno, než aby odešel z vlády…?

Ten ručník už v ringu nechejte, Kateřino Jacques, napořád!

Pomsta ztrapněné Katušky Jau Jau naČerno nevyšla