Premonstrátský klášter v Želivě rozezní flétna a varhany

Pavla Janoušková

Hudební podvečery v želivském klášteře pokračují i po skončení Želivského kulturního léta 2010. V sobotu 6. listopadu si pořadatelé připravili pro zájemce klasické hudby podzimní flétnový a varhanní koncerty hudby barokních mistrů. Posluchači budou mít vzácnou příležitost uslyšet flétnové skladby přímo na barokní nástroj. Během Adventu a Vánoc na něj naváže série dalších zimních koncertů.

„Rádi bychom všem připomněli želivské varhany, a to oba nástroje, jak hrající chórové varhany, tak i velké varhany na hlavním kůru, které v současné době bohužel nefungují,“ pozvala pořadatelka Marika Pečená.

V prostorách premonstrátského kláštera vystoupí flétnista Lukáš Vytlačil, který vystudoval Teplickou konzervatoř, kde také flétnu posléze i vyučoval. Dále ho doprovodí a zahraje i samostatné sólové skladby varhaník Petr Žák, který je též profesionálním hudebníkem a navíc pochází přímo ze Želiva. Vystoupení Lukáše Vytlačila a Petra Žáka se koná v sobotu 6. listopadu od 19.00 v premonstrátském klášteře Želiv. Vstupné zahrnující koncert a prohlídku kláštera je 130 korun. Klášter je stále otevřen pro veřejnost a zve návštěvníky k návštěvě a poslechu klasické hudby i k následné prohlídce unikátních barokních interiérů s výkladem.

Na tradici úspěšného festivalu Želivské kulturní léto pak naváže další série koncertů v listopadu a prosinci. Návštěvníci se tak mohou těšit na komorní koncert v barokním reflektáři v sobotu 4. prosince, s adventními písněmi z českých barokních kancionálů. Na koncertu vystoupí mladí umělci, houslistka Josefína Matyášová a kytarista Milan Duspiva. O Vánocích bude otevřen také starobylý želivský betlém a na Štěpána odpoledne uslyšíme v kostele Narození Panny Marie Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby. ____________________________