Napadl Bok strážníka, nebo strážník škrtil Boka?

Politický aktivista a hlavní postava spolku Šalamoun John Bok, kterého prezident Václav Klaus navrhoval na funkci českého ombudsmana, byl obviněn kvůli napadení strážníka. Bok naopak tvrdí, že ho strážník škrtil a strkal do něj, protože se zastal romské rodiny.

"Byl jsem obviněn z trestného činu útoku na úřední osobu a ublížení na zdraví úřední osobě," potvrdil Bok. Sám ale vidí situaci úplně opačně než policie. Podle jeho verze se před prázdninami zastal na karlínské ulici romské rodiny, kterou tam měli hrubě perlustrovat tři strážníci. " Já jsem oběť," tvrdí Bok a dodává: "Šel jsem kolem s vnukem a dvěma psy. Slyšel jsem, jak těm Romům vyhrožují a zastrašují je, tak jsem se do toho vložil. Přiznávám, že jsem byl slovně agresivní, ale nic víc. Jen jsem odstrčil strážníkovi ruku, protože do mě strkal a nakonec mě i škrtil. Vnuk byl z toho hrozně šokovaný"

Policie se k případu zatím nechtěla vyjádřit. Informace slíbila policejní mluvčí vzhledem ke státnímu svátku nejdříve v pátek. Strážník, který se dostal s Bokem do konfliktu, byl 40 dnů v pracovní neschopnosti. Údajně proto, že mu facka od Boka poškodila krční páteř. Trestní oznámení podal i Bok .Podle Boka je to nesmysl vzhledem k jeho věku, kvůli tomu, že hlídal vnuka a ještě měl v ruce vodítka s dvěma psy. "Já jsem podal trestní oznámení první a dodnes nemám žádnou informaci, jak pokračuje. Na policii vyfotili stopy, které jsem po napadení měl. Zatím jsem já sám vyšetřovaný a obviněný," diví se Bok. Podle něj se strážníci k romské rodině chovali nemístně tvrdě. "Vjeli autem do zákazu vjezdu a mladý strážník tam na starší ženu, která auto ani neřídila, vyhrožoval, jak ji zatkne a předvede," dodal Bok.

Smyslem spolku Šalamoun, který John Bok vede, je 'vyhledávat, sledovat, dokumentovat a medializovat soudní případy, ve kterých je zpochybněna nezávislost vyšetřování a soudních řízení'. Na spolek se za dobu existence obrátily stovky lidí. Boka v roce 2006 a opětovně i letos navrhl prezident Václav Klaus jako kandidáta na českého ombudsmana. Zvolen nakonec nebyl, místo Boka si zákonodárci vybrali Pavla Varvařovského. (vyšlo na Aktuálně.cz )