Petr Hájek promluví na Pochodu na Hrad 2010

Ivana Haslingerová

Konzervativní občanské sdružení Akce D.O.S.T. svolalo na úterý 28. září v 15 hodin na Malostranské náměstí v Praze druhý ročník "Pochodu na Hrad", kterým chce mimo jiné připomenout úspěšnou akci z loňského podzimu.

Hlavní iniciátoři Pochodu na Hrad Ladislav Bátora, Michal Semím a Petr Bahník (zleva)

Tehdy na pět stovek protestujících přišlo na Pražský hrad podpořit prezidenta republiky Václava Klause v jeho odporu proti podpisu Lisabonské smlouvy. Prezident Klaus tehdy pořadatele a řečníky přišel osobně pozdravit.

Dva nejvýraznější euroskeptici u nás – prezident republiky Václav Klaus a jeho vicekancléř Petr Hájek

Účastníci se shromáždí v 15:00 na Malostranském náměstí a Nerudovou ulicí dojdou na Hradčanské náměstí, tedy stejnou trasou, jakou se na Hrad ubírali studenti v únoru 1948.Zde za organizátory promluví například místopředseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník, předseda Akce D.O.S.T. a kandidát do senátu v Praze 11 za volební uskupení Jany Bobošíkové Suverenita Ladislav Bátora či ředitel Institutu svatého Josefa Michal Semín.

 

Letos na shromáždění promluví zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek.

 

"Chceme manifestovat své odhodlání bránit občanské svobody, státní suverenitu naší země a tradiční hodnoty a vyjádřit podporu prezidentu republiky v zápase o jejich zachování," vysvětlil Fragmentům Ladislav Bátora důvod letošního Pochodu na Hrad

 

Letošní manifestace se opět těší podpoře řady politiků a politických subjektů. Mezi řečníky se objeví volební lídr bloku Suverenita a kandidátka na senátorku v Praze 10 Jana Bobošíková, kandidát do senátu v obvodu Mělník Petr Hannig, starosta Třeště a kandidát do senátu v obvodu Jihlava za Svobodné Vladislav Nechvátal. Akce D.O.S.T. vyjádří na shromáždění podporu před blížícími se volbami výše jmenovaným a mnoha dalším kandidátům na senátory z různých politických stran (ODS, Suverenita, Svobodní), kteří ctí tradiční hodnoty a suverenitu země a vyzve své příznivce i širokou veřejnost k jejich volbě. Účastníkům pochodu zaslal zdravici mimo jiné také poslanec Evropského parlamentu za ODS Ivo Strejček, bývalý poslanec ODS a kandidát na senátora v obvodu Praha 6 Petr Bratský nebo současný senátor za ODS Zdeněk Janalík. Podporu akci vyjádřili také další politici ODS, například senátoři Jiří Liška a Jiří Oberfalzer. Stejně jako minulý rok bude shromáždění doprovázet svými písněmi country kapela Josefa Kočovského a známý folkový zpěvák Pepa Nos.

 

Na snímku loňský Pochod na Hrad v Nerudově ulici v Parze. Zprava ředitel Institutu svatého Josefa Michal Semín a předseda Svobodných Petr Mach

 

Podle Ladislava Bátory se v České republice jistě děje spousta nepravostí, proti kterým by stálo za to protestovat a proti kterým by se měly pořádat třeba ještě mohutnější demonstrace. "My jsme se však – nejen s ohledem na své síly, ale také v souladu s dnes již bezmála tři roky starým textem Manifestu D.O.S.T. – rozhodli, že budeme organizovat a zastřešovat veřejná vystoupení především v těch případech, kdy budou ohrožovány dvě věci, které považujeme za klíčové: suverenita naší vlasti a občanské svobody," dodal Bátora s tím, že tyto dvě ještě nedávno všeobecně uznávané hodnoty jsou dnes zpochybňovány a vysmívány.

Kdo je Akce D.O.S.T.

Akce D.O.S.T. je občanské sdružení pro podporu občanských práv a svobod i tradičních hodnot české kultury a státnosti. Odmítá ideologizaci veřejného života a snaží se šířit atmosféru otevřenosti a objektivity. Věnuje se proto vzdělávací a popularizační činnosti, pořádá kulturní akce i veřejná shromáždění a happeningy. V neposlední řadě také monitoruje případy možného porušování práv a svobod občanů a poskytuje obětem takového porušování potřebnou právní pomoc a podporu. Ve svém působení vychází z textu Manifestu D.O.S.T. ze dne 7. listopadu 2007 a na něj navazujících aktivit.

Úterní pochod navazuje na úspěšná shromáždění z loňského podzimu, kdy se odpůrci Lisabonské smlouvy sešli několikrát před irskou ambasádou, aby vyjádřili podporu občanům Irska před hlasováním ve druhém referendu o Lisabonské smlouvě. Série vystoupení tehdy vyvrcholila manifestačním pochodem na Hrad den po irském referendu, kdy několik stovek účastníků protestu přišlo podpořit prezidenta Václava Klause, aby v odporu ke smlouvě vytrval. Prezident tehdy zástupce D.O.S.T přijal a jejich akce se zúčasnil. Podrobně např. v článku "Memorandum "Podporujeme svého prezidenta" či "Jestli začne platit LS, budou Svobodní prosazovat vystoupení ČR z EU"

Memorandum bylo slavnostně předáno panu prezidentovi při Pochodu na Hrad pořádaném na jeho podporu v boji za naše národní zájmy. Pan prezident děkuje přítomným. Zleva Dušica Zimová, Ladislav Bátora a Jana Bobošíková

Akce D.O.S.T. ujišťuje prezidenta Václava Klause svou podporou a ochotou ke spolupráci při obraně naší národní a státní suverenity.

Letos na jaře se pak D.O.S.T. vyslovil k otázce zneužívání lidskoprávní agendy protestem "DOST bylo antidiskriminace", který proběhl před úřadem vlády. Naposledy pak D.O.S.T. zorganizoval 1. září za účasti několika stovek lidí protest před budovou ministerstva školství proti zavádění sexuální výchovy do našich škol. "Zástupci autentické pravice podporují Akci D.O.S.T.". Akci podpořili například zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek (podrobně viz "Bůh vám žehnej a ochraňuj vás, přátelé!"), poradce premiéra Petra Nečase pro lidská práva a ředitel Občanského institutu Roman Joch nebo lídr Bloku Suverenita Jana Bobošíková. Jako tradičně akci podporují mnozí politici z řad občanských demokratů - bývalá poslankyně Eva Dundáčková, senátoři Jaroslav Kubera a Petr Pakosta, poslanci Evropského parlamentu Ivo Strejček a Hynek Fajmon - či bývalý europoslanec Vladimír Železný. „Chtěli jsme tak projevit svůj odpor proti nucenému zavádění sexuální výchovy do škol a proti genderovému znásilňování českého jazyka a dalším podobným experimentům, které pod vlivem Evropské unie pronikají do českých škol,"  uvedl předseda Akce D.O.S.T  Ladislav Bátora. Podle Michala Semína, jednoho z organizátorů akce, nebyla demonstrace zaměřená pouze proti sexuální výuce, ale také proti propagandě homosexualismu, genderismu a feminismu na školách. "V žádném případě ale nechce útočit na ministra školství Josefa Dobeše (VV). Jeho vstřícné kroky k rodičům, kteří si už dříve na příručku sexuální výchovy na školách stěžovali, občanské sdružení Akce D.O.S.T. vítá," zdůraznil Semín.

 

Kulturně-hospodářská revue Fragmenty i její vydavatel Kulturní komicse ČR byla a nadále je mediálním podporovatelem Akce D.O.S.T.