Svatováclavské slavnosti inspirují návštěvníky už po devatenácté

Pavla Janoušková

Mezinárodní festival Svatováclavské slavnosti 2010 pokračuje ve svém letošním umělecko-hudebním programu. Za nejbližším koncertem se milovníci hudby vydají v sobotu 11. září do chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. Pořadatelé si pro ně připravili výlet, prohlídku a koncert s názvem Farní fárání.  „Naše tradiční výlety za kulturou mimo Prahu jsou vždy divácky atraktivní, a proto nemohou chybět ani v letošní dramaturgii. Kutná Hora není vybrána náhodně, před diváky se odehraje unikátní koncertní rekonstrukce Barokních Nešpor ke svaté Barboře, tedy k hornické Patronce Dobré Smrti. Komorní soubor Ritornello zazpívá a zahraje na dobové nástroje skladby objevené v kutnohorských archivech,“ přiblížila hlavní pořadatelka Blanka Karnetová. Další zajímavý koncert následuje hned v úterý 14. září. Kantáty Johanna Sebastiana Bacha k oslavě šťastných událostí předvede hudbou a zpěvem přední český barokní soubor Musica Florea od půl osmé v kostele U Salvátora.       
Svatováclavské slavnosti svůj program oproti loňskému roku rozhodně zatraktivnily, jsou rozsáhlejší a žánrově rozmanitější. Návštěvníky festivalu ještě čeká celkem šest koncertů, divadelní představení, komponovaný pořad a řada doprovodných akcí.  Očekávanou událostí je vystoupení izraelské zpěvačky Jill Rogoff, která rozezní nejkrásnější středoevropskou synagogu veselými i kajícnými písněmi biblických národů v aramejštině, ladino, jidiš a hebrejštině za doprovodu tradičního židovského nástroje – harfy. Další výjimečnou akcí je poetické divadelní představení Píseň o Františkovi z Assisi o posledních dnech kultovní postavy středověku, kterou uvede divadlo Splendor pod vedením charizmatického recitátora a herce Alfreda Strejčka.
Největší pražská přehlídka duchovního umění má dlouholetou tradici a v těchto dnech vstupuje do svého 19. ročníku. Program pokračuje do začátku října a nabízí žánrovou rozmanitost od klasické hudby až k etnickým okruhům.