hhh

Petr Hájek: "ČT je hlavní údernou pěstí antiklausismu neboli havlismu"

Mezi Hradem a Českou televizí to vře. Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek odmítl pozvání do veřejnoprávní televize. A na adresu stanice ještě přitvrdil svá slova. Tvrdí, že generální ředitel České televize Jiří Janeček nemá vliv na to, co veřejnoprávní televize vysílá. Ostře se opřel hlavně do moderátorské hvězdy ČT Václava Moravce. "Ostatně pan ředitel Janeček - i kdyby měl dobrou vůli - nemá faktický, ale pouze formální vliv na to, co 'jeho' televize vysílá. Zvláště ne ve zpravodajství či publicistice a už vůbec ne na maratónské pořady pana Moravce. Ten má tak fakticky svou televizi, svůj privátní kanál, uvnitř této zvláštní instituce," zareagoval Hájek na dotazy serveru ParlamentniListy.cz.

Pokračuje tak ostrá výměna názorů mezi Hradem a televizí veřejné služby, kterou započal rozhovor serveru ParlamentniListy.cz, v němž Hájek o ČT mimo jiné prohlásil, že "je nastavena jako jedna z hlavních úderných pěstí antiklausismu" a razí politický směr, "který lze označit za havlismus."

SOUVISLOSTI: Hájek se opřel do ČT a Moravce, Janeček ho pozval k sobě. "Generální ředitel České televize Jiří Janeček nabízí Václavu Klausovi i Petru Hájkovi návštěvu České televize. Invektivy přes média nejsou smysluplnou cestou ke vzájemné oboustranně přijatelné spolupráci a respektu," zareagoval tehdy na Hájkova slova mluvčí České televize Ladislav Šticha. Zvali jsme je přes média i osobně, říká ČT. Hájek ParlamentnímListům.cz napsal, že pokud by chtěl Janeček s ním nebo s Václavem Klausem diskutovat, neměl by se na něho obracet přes tiskového mluvčího. "Vychovaný člověk, za něhož pana ředitele mám, by se jistě obrátil osobně na prezidentskou kancelář - dopisem mailem či jakkoli jinak. Proto nemyslím, že šlo o vážně míněnou věc," poznamenal Hájek. Prezidentův blízký muž si rýpnul i do statutu veřejnoprávního média. "Pan Janeček za to ani nemůže. Je to dáno už charakterem ČT jako tzv. veřejnoprávní. Což přeloženo znamená Televize v družstevním vlastnictví zaměstnanců, některých pak zvláště." Mluvčí Šticha na dotaz redakce uvedl, že "kritika zazněla přes média a stejnou cestou i pozvání. Jinak pana Hájka zval osobně ředitel zpravodajství Milan Fridrich." autor: ol, Parlamentní listy