hhh

Není správné vytýkat Topolánkovi politickou nekorektnost

Petr Žák

Dobrý den, Váš internetový časopis mi začal chodit tak nějak sám od sebe, netuším jak, ale to mi nevadí, ve většině případů se s jeho obsahem můžu bez problémů ztotožnit, takže si docela rád příspěvky přečtu. Nyní jsem si přečetl sólový článek věnovaný nedávným výrokům pana Topolánka a dost se divím. V předchozích textech jsem nabyl dojmu, že vaše redakce a lidé okolo ní rozhodně nejsou zastánci tzv. "politické korektnosti", která není nic jiného, než snaha vnutit společnosti ty jediné "správné" názory a donutit každého k jakési autocenzuře. Nyní ale paradoxně mám dojem, že panu Topolánkovi - pouze jinými slovy - vytýkáte polickou nekorektnost. Prostě řekl něco, se nemá, protože o homosexuálech, Židech, cikánech a dalších kýmsi vybraných skupinách se nesmí veřejně říkat, co si lidé opravdu myslí, ale jen povolené "politicky korektní" fráze. Pan Topolánek si dovolil říci, co si myslí a to je fakt průs...

Navíc je docela pitoreskní, jak už v médiích je pokoutně natočené video s jeho řečmi médii prezentováno pod heslem "Topolánek uráží homosexuály a Židy" (viz např. internetové Hospodářské noviny)... Poslechl jsem si to několikrát a pořád a nějak mi nedochází, čím měl koho urazit. Homosexuálů se v podstatě zastává a o panu Fischerovi pouze prohlásil, že je Žid (což je všeobecně známá pravda) a že když o něco jde, tak uhne - což je jeho osobní názor na současného premiéra, nejspíš podložený zkušeností, ale rozhodně ne urážka Židů coby rasy či národa. A že církve vymývaly lidem mozky? To snad nikdo, kdo má elementární znalosti historie nemůže popřít. Církev katolická byla první totalitní organizací na světě, které své odpůrce i vlastní lidi jen podezřelé z nepravověrnosti likvidovala stejně, jen trochu brutálněji, jako později nacionální socialisté či komunisté. Konec konců nešlo jen o katolíky, stačí si přečíst jak vypadala třeba hrůzovládě luteránů v Švýcarsku, když se dostali k moci. Ale nejde tady o historii, že.

Přiznám se, že mě docela překvapuje, že se nikdo nepozastavil nad tím, že nějaký hajzlík si tajně nahrává, co někdo soukromě říká a pak honem za tepla to zveřejní. To je podle vás morálně v pořádku? To jsou ti "hlídací psi" demokracie, ti arbitři vší dokonalosti, jak sami sebe prezentují? Nežijeme náhodou stále více v jakési mediokracii, která pro svůj prospěch (náklad, sledovanost, popularita) používá mafiánské praktiky? Ale čemu se divím, když policejní odposlechy či fakta z vyšetřovacích spisů plní stránky novin a nic se neděje...

Škoda, že si někdo nedá tu práci a nenahrává tajně, co si povídají páni a dámy z ČT či Novy a dalších všemocných médií, když je nikdo neslyší. Asi bychom se divili a určitě by byli první, kdo by proti takovým praktikám důrazně protestoval.

Pan Topolánek je podle mého názoru buran, který v čele ODS nikdy neměl stanout a je bez diskuse, že z kdysi pravicové strany udělal názorově beztvaré těleso – viz třeba veletoče okolo Lisabonské smlouvy. Pokud by ho jeho spolustraníci z funkce vyhodili z těchto důvodů, jen bych jim zatleskal. Ale pokud bude důvodem, že někde v soukromí plácal co si myslí, ale „politicky nekorektně", pak je to po mém soudu špatně. Domnívám se, že zejména pravicově smýšlející by měli důrazně trvat na tom, aby každý mohl zcela svobodně říkat, co si myslí – i s plným právem říkat i hlouposti a kraviny. Neznám lepší definici demokracie než Palivcovo "zaplať s pivo a žvaň si co chceš..."

S pozdravem váš víceméně náhodný čtenář Petr Žák