17. listopad 2009?! Perzekuce novinářů a PR pro jednu stranu!

František Matějka

Přečetl článek od Jakuba Pokorného na idnes.cz s názvem „TOP 09 otevře „fan shop“ a la FC Barcelona, prodávat bude trička i propisky“. Jenže ta parta přeběhlých politiků bez mandátu v řádných volbách má svůj „fan shop“ již dávno. V současné mediokracii bohužel možná i na idnes.cz?

Autor článku s transparentem "Stop vedoucí úloze EU" opatřené vlastnoručním podpisem prezidenta republiky spolu s předsedkyní Jihočerkého krajského sdružení Svobodných Evou Veselou před zahájením pochodu Svobodných z parku před Hlavním nádražím na Příkopy, kde si připomněli 20. výročí VLSR (Velké Listopadové Socialistické Revoluce)

V TOP09 jsou lidé, kteří se osobně podíleli na deficitech v řádu stovek miliard, nadhodnocených veřejných zakázkách, jednali o možnosti „udělat zákon“ na zakázku za peníze a ještě mají tolik drzosti, že svou „novou“ politiku označují za pravicovou. Miliardy za jejich aktivního souhlasu utíkají lidem v naší zemi prostřednictvím rozpočtu. Přesto mají u novinářů a médií oblibu, o průšvizích se nepíše a vyzdvihují se téměř výhradně pozitiva a „fan shopy“. Kam nám zmizela například kauza Šustra, nejbližšího Kalouskova spolupracovníka za posledních dvacet let?

TOP09 se zdaleka neinspiruje v FC Barcelona. Tam by se divili, s čím jsou srovnáváni. Svobodní tu byli daleko dřív, ale proč psát nepohodlně. Vězte tedy, že Svobodné„opsali“ politici v TOP09 již několikrát. Koneckonců to je jejich styl. Vybrat pro tu svou „novou politiku“ jen to osvědčené a zcela vynechat to, na čem se tu dvacet let aktivně podíleli. Podobný druh podpory politickým stranám tu byl již dříve, není to nic nového a netřeba se inspirovat u FC Barcelona, jakkoli jej mám rád. Například právě Svobodní mají svůj bohatě zpracovaný „fan shop“ již od doby svého založení. Najdete jej na adrese www.reformy.cz. I položek je tam daleko víc, ale to jistě TOP09 také následně zvládne…

Zajímavou paralelu tohoto PR článku na idnes.cz vidím bohužel například v tom, že jeho vedení před pár dny vyhodilo novináře za to, že z jeho článků příliš čišelo SKUTEČNÉ pravicové smýšlení a na rozdíl od řady dalších se snažil i nestranně psát o Hradu (pardon, odešel po „domluvě“ s vedením „dohodou“ z hodiny na hodinu, abych byl korektní a popsal po právní stránce skutečnost). Demokracie sedí po dvaceti letech opět v koutě a pláče. Pevně věřím, že si idnes.cz i její redaktoři dají tu práci, aby z PR článku o TOP09 udělali opravdu „článek“. Že si dají tu práci a pro čtenáře porovnají způsoby možné podpory politických stran napříč a nebudou psát „ódy na radost“ na jednu stranu. Tohle jsme tu totiž měli do roku 1989 a dnes, po dvaceti letech, se to zdá být až příliš podobné…

Za chvíli jedu s celou rodinou do Prahy. Ne oslavovat „pád komunistů do sametu“, ale postavit se po dvaceti letech těm dnešním praktikám, kdy si politici za pomoci médií ze skutečné demokracie udělali pouze manuál pro naše ovládání. Podělte se zde o Vaše názory na propojení dnešních médií s politickými stranami. Tedy pokud nám dá idnes.cz ještě šanci a najde odvahu nechat tento blog na webu alespoň chvíli. A pokud bude stát idnes.cz o opravdovou zpětnou vazbu, možná dá příležitost tomuto článku ke zviditelnění, aby pak mohlo vyhodnotit reakce čtenářů. Nechme se překvapit.

Autor článku s rodinou se jde spolu se Svobodnými postavit dnešním politickým praktikám

PS: Vážení novináři, pokud se sami proti takovým praktikám nepostavíte, nejenže ztratíte před očima čtenářů, ale jednou se takové praktiky mohou obrátit i proti Vám samotným.