Prominentní kritik islámu představí v Praze snímek Fitna

Ivana Haslingerová

Nejoblíbenější holandský politik, který je díky svým názorům známý po celé Evropě – zakladatel a předseda pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders přicestuje na na pozvání senátora Jiřího Oberfalzera (ODS) a serveru www.eurabia.cz na jednodenní návštěvu Prahy. V Jednacím sále Senátu Parlamentu České republiky přednese v pondělí 30. listopadu ve 13:30 hodin za účasti zákonodárců a několika desítek pozvaných hostí přednášku na téma Svoboda projevu a islamizace Evropy. Po pronesení své řeči uvede a promítne pan Wilders i svůj desetiminutový snímek Fitna, který před časem vzbudil rozruch po celém světě, když se stal terčem kritiky ze stran muslimů a politického establishmentu. Holandskému politikovi byl dokonce letos v únoru zakázán vstup na území Velké Británie, kam přicestoval na pozvání lorda Malcolma Pearsona, aby Sněmovně lordů představil zmíněný snímek. Britská ministryně vnitra Jacqui Smithová odepřela Wildersovi vstup do Spojeného království. Na londýnském letišti byl zadržen a poslán zpět do své země z důvodu údajného ohrožení národní bezpečnosti, což vedlo k diplomatické roztržce mezi Británií a Holandskem. Postup ministryně byl napaden u soudu, který rozhodl v její neprospěch. Událost ukazuje na hlubokou krizi svobody slova v západní civilizaci. A právě tato událost byla motivem, který pana senátora Jiřího Oberfalzera ve spolupráci s portálem Eurabia.cz vedl k tomu, že se rozhodl uspořádat vystoupení Gerta Wilderse v Senátu PČR. Právě o svobodě slova chce Wilders v Česku mluvit. „Svoboda slova je nejdůležitější ze všech našich svobod, které musíme bránit! Těším se na návštěvu Prahy a na to, že budu moci pronést v Senátu svoji řeč,“ řekl nizozemský politik před svou návštěvou České republiky.

„Pan Wilders je velmi vyhraněný politik a říká věci možná kontroverzní, ale v jádru pravdivé. Problémy, které označuje, jsou vážnými výzvami Evropy. A má-li Evropa udržet svou identitu, bude se jimi muset zabývat. Wildersova rétorika se nemusí každému líbit, ale je v zájmu demokratické diskuse jeho slova slyšet,“ říká o panu Wildersovi senátor Jiří Oberfalzer, který je znám svými odvážnými postoji. V poslední době na sebe strhl pozornost médií kvůli druhé stížnosti sedmnácti senátorů na Lisabonskou smlouvu k Ústavnímu soudu.

Wilders dlouhodobě varuje před problémem islamizace Evropy, před imigrací a ideologií multikulturalismu: „Musíme zastavit islamizaci Evropy!“ Přestože z něj některá převážně levicová média činí extrémistu kvůli jeho vztahu k islámu, sám Wilders se považuje za liberála a distancuje se od názorů politiků typu Le Pena či Haidera. Za svůj vzor považuje naopak Margaret Thatcherovou. Je euroskeptik, požaduje omezení vlivu Evropské unie, vystupoval proti Lisabonské smlouvě a odmítá vstup Turecka do EU. Preferuje snížení daní a omezení státních regulací. Wildersova strana usiluje o zastavení imigrace do Nizozemí a chce zakázat výstavbu mešit v zemi. Jeho kritika multikulturalismu není povrchní a populistická, ale promyšlená a vychází ze zkušeností, které Holandsko s přistěhovalectvím učinilo. Proto holandská veřejnost na Wildersova slova slyší a politik se ve své zemi těší velké oblibě. Jeho strana má devět křesel v národním parlamentu, čerstvé průzkumy jí navíc přisuzují zisk až 32 mandátů. V nedávných evropských volbách skončila PVV jako druhá, když získala 17 procent hlasů a čtyři křesla v Evropském parlamentu. Kdyby se nyní konaly volby, stal by se Geert Wilders nejspíše předsedou vlády.

„Česká republika se zatím s islámem nijak zásadně nepotýká, ale po přijetí Lisabonské smlouvy hrozí i naší zemi, že bude čelit masivnímu přílivu přistěhovalců muslimského vyznání. Proto jsou pro nás zkušenosti a poselství pana Wilderse cenné a chceme je zpřístupnit i české veřejnosti,“ uvedl šéfredaktor Eurabia.cz Edvard Steinský, který návštěvu Geerta Wilderse po organizační stránce připravuje. Pozváním významného kritika islámu chce portál Eurabia.cz rozpoutat i v České republice tolik potřebnou debatu o otázce imigrace a ztráty tradičních evropských hodnot.

Velmi zajímavé byly bezprostřední postoje našich politiků k této akci pana senátora:

Jeho rodná strana ODS se od celé akce distancuje. "Názory a proklamace Geerta Wilderse jsou v zásadním rozporu s její politikou, která je postavena na vzájemné toleranci a respektování osob různého vyznání a národnosti. Prezentace Wildersových často extrémních postojů překračuje meze svobody projevu, která v demokratické společnosti nemá umožňovat šíření vzájemné nesnášenlivosti a prohlubování extremismu ve společnosti. Kontroverzního nizozemského politika Geerta Wilderse pozval k vystoupení v Senátu Jiří Oberfalzer. Vedení ODS se od této jeho osobní iniciativy distancuje," sdělil našemu listu mluvčí ODS Martin Kupka,

Dokonce i předseda Senátu, kde akce bude probíhat, Přemysl Sobotka se překvapivě od akce senátora Jiřího Oberfalzera, který chce v Senátu uskutečnit přednášku Geerta Wilderse, distancuj. „Pokud nebude usnesení Stálé komise pro sdělovací prostředky, která toto setkání organizuje, zrušeno, rozhodl jsem se svolat mimořádný Organizační výbor, který by k této akci následně zaujal stanovisko,“ uvedl Přemysl Sobotka

Na rozdíl od ustrašených politiků ODS předseda Svobodných Petr Mach se nad snahou ODS vykázat ze Senátu seminář s nizozemským politikem Geertem Wildersem ze Strany pro Svobodu (PVV) pozastavil.

"Přijal jsem pozvání na seminář v Senátu a určitě na přednášku pana Wilderse přijdu. S Wildersovou stranou nás spojuje zejména důraz na omezení daní a dotací či zrušení minimální mzdy. Naštěstí muslimská imigrace není v České republice zatím problém, ale obávám se, aby Lisabonská smlouva nevedla k exportu západoevropské imigrační politiky do České republiky. Kritizovat terorismus a islám považují Svobodní za legitimní," říká vůdce českých Svobodných Petr Mach v reakci na hlavní téma nizozemských Svobodných Geerta Wilderse