hhh

Celoevropská petice Svobodných proti Lisabonské smlouvě

František Matějka

Celoevropskou petici Svobodných proti Lisabonské smlouvě podepsali lidé již z 23 zemí EU. Ke dni 17.10.2009 připojilo svůj podpis již téměř 10.000 lidí z 23 zemí Evropské unie. Petice.eu se šíří po Evropě v podstatě jen e-maily. Proto je počet signatářů značným úspěchem. Mezi řadou významných osobností společenského a politického života v Evropě, kteří petici již podepsali, je například pan Nigel Farage, předseda United Kingdom Independence Party, který do roku 2009 v Evropském parlamentu předsedal euroskeptické frakci Independence/Democracy  a dnes společně s Francescem Speronim vede nástupnickou frakci Europe of Freedom and Democracy.

„Názory Nigela Farage, šéfa britské UKIP, jsou mi velmi blízké“, uvedl předseda Svobodných Petr Mach při Pochodu na Hrad za podporu prezidenta republiky Václava Klause.

Petice připomíná mj., že Lisabonská smlouva (LS) je v podstatě již jednou odmítnutou Evropskou Ústavou. Dává EU nové pravomoci na úkor členských států (68x zrušeno právo veta!). Bere členům samostatnou zahraniční, hospodářskou, sociální a energetickou politiku a mnohé další. Státy ztratí kontrolu nad sazbami nepřímých daní. Odmítnutí LS dává příležitost jednat o novém, lepším smluvním uspořádání mezi zeměmi EU.

Je to vůbec poprvé, co mají občané států EU příležitost vyjádřit svůj názor na budoucnost Evropy na jednom místě. Text petice byl přeložen do všech jazyků států EU. Petice je přístupná na adrese www.petice.eu a otevře se vždy v jazyce příslušné země, z níž návštěvník přichází.