hhh

  Předvolební desátky

Jana Navrátilová

            Po vydařené zkušenosti s třicetikorunovýmipoplatky v lékárnách a následném úspěchu v krajských volbách vyráží ČSSD ve Středočeském kraji s dalším šidítkem na voliče.   Poslanec parlamentu ČR, předseda poslaneckého výboru a středočeský hejtman MUDr. David Rath totiž čerstvě nabízí žákům ve věku od 6-ti do 19-ti let jízdné do školy a zpět zdarma. Stačí k tomu drobnost: pořídit si Středočeský žákovský a studentský průkaz a kraj jim objedná dopravu zdarma po celém středočeském regionu. Kdo by to nevzal a nedal politikovi, sedícímu na třech dobře placených židlích svůj hlas ve volbách, že? Vždyť dosud nikoho takový úžasný tah – doprava zdarma – ještě nenapadl.
            Velmi chápu sociálně slabé rodiny, že jim každá ušetřená koruna přijde vhod, ale… Příspěvek na dopravné žákům a studentům je poskytován (nebo už také ne?) v rámci státní sociální podpory. Nebylo by snad vhodnější rovnou dopravu posílit? Co je platné, že například vlak z Kolína jezdí do Prahy každou půlhodinu, když třeba tři kilometry z těch kterých Kotěhůlek jsou pro jejich obyvatele nepřekonatelné?! Co starší lidé? V některých menších obcích byly zhruba před čtyřmi až pěti lety v tichosti zrušeny pošty, starší lidé či maminky s malými dětmi musí těch pár kilometrů k lékaři, do lékárny, a i na tu poštu překonávat jak se dá. Jistě by posílení častější denní jízdy autobusů uvítali, o sobotách a nedělích ani nemluvě.

O víkendu za kulturou? Není čím. Vždyť ne každá domácnost má automobil, ne všichni lidé mají na jeho každodenní provoz.  Na tyto argumenty jistě ti dotčení odpoví, že je krize, že nejsou peníze. Ale jak to? Středočeský kraj vrací třiceti koruny za lékárny, nyní chce opět nějakou skupinu dotovat na úkor jiné. A na to peníze jsou? Co bude pan hejtman říkat, až se silnice a mosty v jím spravovaném regionu začnou úplně rozpadat, až nebudou peníze na nutnou infrastrukturu, což takhle třeba přispět obcím na výstavbu kanalizačních sítí? Příkladů by se jistě našlo ještě více. Pan hejtman jistě počítá s tím, že až se ČSSD takto podaří znovu dostat k moci, jeho věčný ochránce Paroubek mu jistě ze státní kasy nějaké ty miliardy podstrčí. A nakonec se to zadarmo jízdné pořádně nevyplatí všem. Zaplatí to lidé ze svých daní, bez ohledu na bydliště či využití výhod.
Tyto nápady jsou zcela ekonomicky špatné i s výhledem na zadlužení republiky v příštím roce. Dluh 256 miliard korun je už vskutku děsivý a ministr Janota má řešení. Prostě se zase další daně zvýší. Vždyť oni to občané spolknou. Mimo jiné se mají zase zvednout daně z nemovitostí, letos už takové zvýšení proběhlo, platit začali i vlastníci novostaveb, podnikatelé opět spláčí, neb by se mělo zvýšit sociální daňové zatížení. Je toho mnoho a raději si ani všechno nepamatuji. Prostě stále stejná písnička. Vyber, rozděl a panuj. Nestačí příklady ze zahraničí a trošičku i od nás, že při nižších odvodech je vyšší daňový výběr. Lidem se nevyplatí shánět cestičky, jak odepsat, je to jednodušší zaplatit. Když už má pan ministr nyní předkládá návrhy úspor, což takhle šáhnout také na příjmy všech ústavních činitelů? Ale to by asi neklaplo. Bývá to začasté předvolební šlágr, poslanci si sníží platy a imunitu, nebudou požadovat další prebendy. Člověk by byl až dojat, když vidí ve sněmovně tu úžasnou spolupráci politiků, tu vzájemnou vstřícnost, když se jedná o to, aby jim nikdo na nic nešahal a vše zůstalo při starém. Inu, krize nekrize,  zatím to u středočechů vypadá na plnou kasu. Kdoví, jaké předvolební vějičky ještě pana Ratha napadnou. Přiznávám, trošku se bojím. Pořád šahá i do mojí peněženky…