hhh

Svobodní vrací do politiky ideje

Ivana Haslingerová

Pro ty, kteří se obávali, že Svobodní kromě výhrad k federalizaci Evropy nebudou mít s čím jít do voleb, přinášíme dobrou zprávu. Na svém nedělním zasedání ve Velké Bíteši schválil jejich Republikový výbor ucelený volební program, který se týká všech bodů nutných pro řízení státu - hospodářské politiky, zdravotnictví, justice, bezpečnosti, obrany, zahraniční politiky, zdravotnictví, dopravy a ekologie.

„Obroda pravice a politické kultury obecně nebude možná, dokud nedají voliči šanci skutečně nové straně. Se současným stavem politiky totiž nesouhlasí naprostá většina lidi v naší zemi. Pokud dají voliči hlas velkým stranám, jen tím posílí jejich budoucí velkou koalici,“ uvedl 34 letý ekonom a zakladatel Svobodných Petr Mach

Od programů jiných stran se liší navíc v tom, že není jen marketingovou soutěží, ale vrací po mnoha letech do naší politiky ideje. A také tím, že nabízí skutečné, nikoliv jen populistické a kosmetické změny. Svobodní nenabízejí pouze předvolební levné pastelky či tisícikoruny důchodcům, ale skutečné zvýšení úrovně života všech občanů. Pokud by byl jejich program přijat, změnil by se diametrálně a dlouhodobě život nás všech. Ano, všech, nejen podnikatelů, ale i těch nejchudších. Protože bohatá společnost i jim zvýší kvalitu života a pokud by se ekonomické představy Svobodných naplnily, byla by naše společnost o mnoho bohatší. Svobodní ukazují, že být pravicový neznamená být asociální, ale naopak.

Je mi jasné, že většina občanů nečte volební programy stran s tím, že "stejně jen slibují a pak vládnou všichni stejně". Program, který nám přišel do redakce od Svobodných ale upoutá i největšího škarohlída. Je na něm cítit, že ho tvořili jednak odborníci - ekonomové, právníci, lékaři, přírodovědci a jednak, a to především, lidé mající jasné politické ideje a politologické vzdělání. Ona totiž politika bez idejí se scvrkne jen v boj o lukrativní dobře placené pozice a vlastně faktická politika zanikne. Snad nejlépe to vyjádřil po minulých volbách moudrý Tomáš Baťa, který mi na otázku jak se mu jeví z pohledu z Kanady, kde žije naše politika odpověděl (parafrázuji): "Ale ona nějak po jistém polistopadovém boomu zanikla. Jsem odkázán jen na média a ta poslední dobou neinformují o politice, ale jen o tom, kdo získal jaký byt a kde na něj vzal, kdo má jakou milenku a co kde ukradl. To sice patří do bulváru, ale v seriozním tisku by se měli prát politici o své ideje a o směřování státu. Jako optimista ale věřím, že se to jednou změní, že politici dospějí nebo se narodí noví a opravdoví..."

Jsem sice také optimista, ale nevěřím, že sočasní lídři dospějí a přestanou se chovat jako nadlidé. Věřím spíš v to druhé, že na jejich místo nastoupí, byť po těžkém zápase, noví lidé, kteří se začnou opět prát za své ideály a myšlenky tak jako se za ně prali po listopadové revoluci Václav Klaus, Miloš Zeman a Václav Havel. Věřím, že zvítězí nakonec rozum a pud sebezáchovy u nás voličů a zvolíme ve volbách ty, kteří dokáží naši zemi vést k blahobytu a ke svobodě. Že pod jejich vedením budeme žít ve svobodné zemi, kde budou platit zákony pro všechny rovnou měrou. K tomu ale musíme každý z nás se stát zodpověným občanem a uvědomit si co je pro něj skutečným dobrem.

Podrobě se vše co Svobodnáí nabízejí dočtete kliknutím na: Volební poselství - https://www.svobodni.cz/sekce.aspx?id=65, Politický program - https://www.svobodni.cz/sekce.aspx?id=64