hhh

Svobodní si objednali kauzu ODS s vilou v Toskánsku?

František Matějka

Potkal jsem se v poslední době s několika novináři a povídali jsme o tom, jak to v současné politice velkých stran funguje. Povídali jsem si o Svobodných, TOP 09 a Věcech veřejných. Jednou se ke mně u piva jeden naklonil a povídá: „To Toskánsko, to je Vaše práce?“.

Ano, bylo by to logické. Zájmové lobby v podstatě řídí tuto zemi namísto politiků. Navíc mají lobbyisté i hlavní politické strany peníze a média drží prostřednictvím různých rad pod krkem. I média musí z něčeho žít, proto je jasné, že dát příležitost informovat o někom jiném, než o ODS, ČSSD nebo Kalouskovi, může být o hubu v oblasti tržeb za reklamu v kampaních. Vždyť jde o stovky milionů korun. A nejen letos. Ano, bylo by to logické, protože jak jinak ukázat veřejnosti a voličům, jak se jejich zástupci chovají. Skoro by se dala památná Paroubkova věta „Dámy a pánové, nechci se Vás dotknout, ale kdo z Vás to má“ vsunout do úst kterémukoli českému politikovi, který se poslední dobou s lobbysty zcela náhodou v Itálii setkal...

Bylo by logické, když chce nějaká nová strana nabídnout řešení, poukázat na příčiny současného stavu. A taková video a fotodokumentace z Toskánska je ideální prostředek jak otevřít voličům a občanům této země oči. Chtělo by se mi říct, že toho máme daleko víc, a že v průběhu volební kampaně budeme postupně tahat do médií skryté nahrávky z bytu Dalíka, z vily Grosse v Miami a z dovolené Kalouska s jeho „nezištnými dárci“, jehož příznivci bezhlavě věří, že jako politik, schopný v roce 2006 udělat vládu s ČSSD za podpory KSČM, najednou na stará psí kolena prozřel a založil pravicovou stranu. Jakoby u těch dvaceti let zadlužování ani nebyl.

Zklamu Vás. Svobodní takoví nejsou. Snad to nebude ve volební kampani chyba a snad to voliči, chtějící skutečnou a ne jen předstíranou změnu a převlečené kabáty, ocení.