hhh

Jakl má pravdu, ČT je stání. Poplatky by se měly proto zrušit, jak navrhuje Mach

Do redakce nám přišlo hodně ohlasů na články týkající se volby nového ředitele ČT. Vesměs šlo o reakce na články tajemníka prezidenta republiky Ladislava Jakla Ladislav Jakl: "Veřejnoprávní televize by se měla zrušit!" a předsedy Svobodných Petra MachaPetr Mach: "Žádné peníze daňových poplatníků do státní televize!" . Odpovídám na následující dopis pani Sedlářové, protože v něm jsou shrnuty všechny jednotlivosti:

Petr Mach a Ladislav Jakl na happeningu Svobodných "Čteme za vás Lisanbonskou smlouvu" na náměstí republiky v Praze

Dobrý den, paní Haslingerová,

po delší době se opět ozývám a to k obsahu Fragmentů z 15.7., které jsou převážně věnovány koncesionářským poplatkům veřejnoprávní televize=státní televize. Když se řekne "státní", zní to samozřejmě pro pravicově smýšlející lidi obludně z principu a vzhledem k naší minulosti, kdy televize byla jeden z nejosvědčenějších manipulačních prostředků, to obludně musí připadat i těm jejichž orientace pravicová není, což nevylučuje ale jejich negativní postoj ke komunismu i oranžové modifikaci. Bohužel jsme touto minulostí nasáklí i po dvaceti letech naší, výrazně postkomunistické demokracie.

Podle tajemníka prezidenta republiky eufemisticky nazýváme státní rádio a televizi veřejnoprávními, i když nikdo neví, co to divné slovo znamená a proč je máme, když žádné státní noviny ani časpisy neexistují, veřejné zájmy a veřejné statky jsou dostatečně pod kontrolou státních institucí demokratického státu. Možná, že z okna pražského hradu to tak vypadá.

Úpadek úrovně našich novin od devadesátých let je katastrofální. Vydavatel má samozřejmě zájem o co nejvyšší náklad a co nejnižší remitendu. Měřítkem je poptávka a o té vypovídá o nás, že na našem trhu je nejžádanější bulvár. Totéž platí o elektronických mediích komerčního charakteru, čím větší pitomost, tím větší sledovanost, s rozkoší sledujeme cizí neštěstí, aféry celebrit, ale milujeme i nostalgické vzpomínky na blahé časy před rokem 1989 v stále dokola reprizovaných filmech o našich budovatelích lepších zítřků. Veřejným statkem v tomto smyslu rozumím povinnost trvat na etické a kulturní úrovni a je smutné, že to lze jedině pod vlivem státu.

Nebyli bychom to ani my, kdyby v našich očích oněch 100 umělců, (mimochodem většinou lidé kteří dokázali a dokazují, že na rozdíl od mnoha dalších skutečné umění dělají), nebylo hamižnými chytráky kterým jde jen o podíl na sedmi miliardách z koncesionářských poplatků. Kolik z těchto peněz spolkne přebujelá státní adminstrativa, když evidentně ani tato suma nestačí a je nutno si přilepšovat přemírou reklamních spotů duplicitně s komerční konkurencí ? Není to tak dávno, kdy krajské volby vyhráli ti, kteří odmítali poplatky ve zdravotnictví. Jisté je, že zrušení poplatků za televizi může mít stejný úspěch. A bude mít radost i pan Filip, že se na ČT 2 nebude opakovat Proces H, ale Třicet případů majora Zemana. Iva Sedlářová

 

Vážená pani Sedlářová,

přiznám se, že na mne Váš dopis působí poněkud rozporuplně. Na jednu stranu se hněváte, že tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl nazvývá ČT konečně pravým slovem - státní televizí a neutíká se, jako většina politiků, za nesrozumitelnou zástěrku "veřejnoprávnosti" a na druhou píšete, že jedině stát může trvat na její etické a kulturní úrovni. Takže tím vlastně potvrzujete jeho slova – že její úroveň tvoří stát neboli politici. A máte pravdu. Všem nám je přece jasné, že rada ČT je jen zástěrkou, ale ve skutečnosti vládnou ČT politici, kteří ji vytvořili. Vznikla za vlád ČSSD a podle toho to vypadá. V čele stojí komunista, pořady jsou jasně pod taktovkou třetocestních politiků a opravdová pravice se do ní nedostane. Tak to nevidí jen z oken Hradu pan Jakl, to je prostě fakt.

Majora Zemanan pokud si vzpomínám dávala ČT, tak z čeho by měl mít soudruh Filip radost, kdyby ČT zrušili, jak si to přeje pan Jakl. Filip přece naopak musí mít radost z toho, že ČT bude pokračovat ve stejném duchu jako dosud pod vedením komunisty.

A pokud předseda Svobodných Petr Mach chce zrušit koncesionářské poplatky, je to pochopitelné. Je to výrazný pravicový liberál, který je proti jakýmkoliv zbytečným státním zásahům do života občanů. Není to od něj populismus, ale vnitřní přesvědčení, ketré ho vedlo k založení nové skutečně autentické pravicové strany, když viděl že i ODS se začíné klonit nalevo. Je takový liberál, že chce dokonce zrušit i zdravoní polatky a nahradit je systémem doprovolného pojištění podobným jako při havarijním pojištění aut.

Nedávno to sdělil našemu listu v článku Petr Mach: „Jde o hodně, opravdu o hodně!“: "Občané si musejí sami dobrovolně a svobodně zvolit, zda budou chtít platit pojištění jako dosud a neplatit žádné další poplatky nebo platit nižší základní pojištění a u lékaře připlácet za každou poskytnutou službu. Podobně jako mají svobodný výběr při havarijním pojištění. Buď platí vysokou pojistku bez spoluúčasti, nebo si vyberou nižší pojistné se spoluúčastí. Julínkův systém tuto možnost volby lidem nedal a to se nám na něm nelíbilo. Jeho poplatky fungovaly jako daň za zdravotní služby i když byly zavedeny s bohulibými úmysly zamezit zneužívání zdravotní péče. Důchodci, za něž platí pojistné stát by měli mít stejnou možnost výběru. Penzista, který by si zvolil spoluúčast, by od státu dostával vyšší důchod o to, co stát ušetří, když za něj bude zdravotní pojišťovně platit snížené pojistné. Uvidíte, že si to pak mnozí rozmyslí a budou chtít své vlastní peníze dobrovolně a svobodně použít na rozumnější věci než si běžet popovídat s paní doktorkou o oparu či že je štípl komár."

Pokud jde o umělce je otázkou, do jaké míry jsou známi právě Ti, kteří dostávají od televize peníze a prostor a do jaké by Ti, Vámi zřejmě neunávaní, se nevyšvihli nahoru za stejné podpory. To nerozřešíme my dvě, ale určitě i vy musíte připustit, že je to přinejmenším na velké zamyšlení.

Děkuji za Váš zájem o naše články a přeji příjemný víkend, Ivana Haslingerová