Svobodní získali více hlasů než mnohé politické stálice

IvanA HAslingerová

Stalo se to, v co nikdo nedoufal. Strana svobodných občanů Petra Macha, která byla teprve v únoru zaregistrována, která neměla žádné prostředky a pouze nadšením svých členů a příznivců se snažila probojovat mezi strany, které vynakládaly desítky milionů na své volební agresivní kampaně, tato strana dostala v jejích historicky prvních volbách 1,26 % hlasů, tedy prakticky stejně jako strany, které měly na to, aby se představily voličům, nejméně jedno další ne-li hned několik volebních období. Např. SNK Evropští demokraté získali pouhých 1,66 % i přesto, že europoslankyně Hybášková měla vstupy do médií otevřené neustále. Svobodní získali dokonce víc hlasů než strana Libertas.cz pod vedením mediálně známého Vladimíra Železného s jejími 0,94 %. A Liberálové pana Hamerského oslavovaní Václavem Havlem a toužící po evropském superstátu získali dokonce pouhých 0,07 %. A aby nebylo mýlky, Liberálové nejsou novou stranou jako Svobodní, jsou pouze přejmenovanou stranou LiRa působící v ČR již podstatně déle. Stejně strany Pravý blok, Sdružení pro republiku, Moravané, Balbínova poetická strana, které působí na naší politické scéně již skoro 20 let, získaly pouhé 1 %, 0,31 %, 0.38 % a 0,15 %. A to nehovořím o fiasku strany slovutného ministra životního prostředí Bursíka, který, přestože byl na obrazovkách neustále po celé dva roky a měl tak možnost se svými kolegy a především kolegyněmi ukázat, co umí, a navíc měl podporu slavných mužů jako knížete Schwarzenberka či Václava Havla, získal ostudných 2,06%. Téměř by se chtělo zvolat "Boží mlýny melou pomalu, ale jistě!". Jeho strana vydírala Mirka Topolánka svými požadavky na ekologické daně, ekobenzín, ekoelektřinu, biomasu, proevropskou politiku a další nesmysly tak, že to již mnozí spolustraníci nemohli vydržet a z ODS odešli. A to nehovořím o "úspěchu" madam Zubové, jejíž tvářička visela snad na každém patníku a přesto získala s její Demokratickou stranou zelených poze 0,62 %, či o straně další slavné zelené Jihočeské matky Kuchtové Zelení s jejich 0,15 %.

Navíc je na výsledku Svobodných zajímavé, že podporu voličů měli prakticky stejně velkou ve všech krajích. Svědčí to o tom, že krajská sdružení mají již pevná jádra a je to příslibem do budoucna, protože tato strana byla založena především za trím úřelem, že se chce stát stálicí na naší politické scéně, důstojným pokračovatele bývalé "Klausovy ODS". Jejím cílem je vnést na naši politickou scénu opět noblesu a prosazovat ideje co nejsvobodnějšího prostředí v České republice. Chce hájit myšlenky svobody, odpovědnosti a spravedlnosti, které žádná jiná politická strana principiálně nehájí.

Samozřejmě, že bude nyní muset Petr Mach pečlivě zvažovat další strategii do předčasných voleb a případnou předvolební spolupráci s jinými subjekty. Jako dlouholetý spolupracovník prezidenta Václava Klause si je jistě dobře vědom, že nebude moci konkurovat velkým stranám v jejich masivních a agresivních mnohamilionových kampaních, které, bohužel, na voliče zabírají víc než slušně předkládané myšlenky na zlepšení naší ekonomické i politické situace. Přesto je jasné, že člověk, který se vzdal lukrativních míst a postů (přednášejícího na VŠE a Liberálním institutu CEVRO, poradce prezidenta republiky a ředitele jeho Centra pro ekonomiku a politiku), aby jako Don Quijote vstoupil na politické kolbiště a prosazoval své politické představy, se nevzdá a že o něm do budoucna určitě uslyšíme. Již tento výsledek, že s jedním billboardem a hrstkou věrných spolupracovníků se zařadil po třech měsících existence mezi strany působící na naší politické scéně mnoho let, tomu nasvědčuje.