Fragmenty - EVROPA vs. EU
JAN SKOPEČEK, poslanec a lídr ODS ve Středočeském kraji

JAN SKOPEČEK, poslanec a lídr ODS ve Středočeském kraji

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Středočeská organizace hnutí ANO dnes představila kandidátku do voleb do Poslanecké sněmovny s jedním velkým překvapením. Andrej Babiš na ní oproti svým původním prohlášením a slibům nefiguruje na posledním místě, ale na místě prvním. Je už to zkrátka tradiční politik, který mění své pozice na kandidátce stejně, jako Bohuslav Sobotka mění rozhodnutí o demisi či změnách vlády. Andrej Babiš a jím vlastněné hnutí ANO toho mají s Bohuslavem Sobotkou a jeho ČSSD ale společného mnohem více. Přes jejich dnešní osobní antipatie nesmíme zapomenout, že tu celé poslední roky, ruku v ruce ve společné vládě, přinášeli občanům ČR více regulací, byrokracie a šmírovacích opatření, která jdou proti svobodě a nedotknutelnosti soukromí. Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka za stafáže lidovců vyhlásili válku drobným živnostníkům, ze kterých udělali před zbylou veřejností sprosté podezřelé z masivního neplacení daní, aby se záhy ukázalo, že s vyhýbáním se daňovým povinnostem má problém sám nositel zbytečného projektu EET.

ČSSD dneškem (11.3.2017) narýsovala cestu k ještě většímu socialismu, než u nás vládne dnes. Její aktuální program je varováním pro každého - chce naší zemi naordinovat ještě vyšší a složitější daně než máme dnes a ještě k tomu přijmout nevýhodnou a problematickou měnu euro. Stojí to v dlouhodobém programu ČSSD, který socialisté představili na svém stranickém sněmu. Kdo by si myslel, že daně už nemohou být složitější a nákladnější než dnes se podle socialistů mýlí. Socialisté si myslí opak, a proto nám chtějí naordinovat daňový Armagedon v podobě více sazeb daní, nespravedlivého progresivního zdanění lidí i firem a zvýšení majetkových daní. Vše s cílem vytahat z kapes daňových poplatníků další peníze navíc. Touha utrácet a přerozdělovat peníze, které vydělal někdo jiný, je tak ze strany ČSSD stále neutuchající. ODS je naopak přesvědčena, že náš stát je přebujelý, přebyrokratizovaný a neefektivní už dnes, a míra státního přerozdělování a daňové zátěže se má naopak snížit. Voličům v podzimních volbách tedy nabídneme pravý opak. Budeme dále usilovat o nižší daňovou zátěž a jednodušší daně. Zachováme rovnou daň a zrušíme co nejvíce výjimek, které tuto daň a celý daňový systém komplikují.

Andrej Babiš poslední dobou připomíná hasiče, který je zároveň pyromanem. Nejprve nějaký oheň zapálí - nastaví vysoké pokuty, špatně napíše zákon o EET - aby jej následně s velkou slávou hasil a tvářil se jako zachránce a milostivě snižuje pokuty za chybně podaná kontrolní hlášení. Daňová politika však musí být promyšlená, nesmí se podnikatelům neustále měnit podmínky. Snížení sankcí za banální opomenutí je správné, lepší by však bylo experiment s kontrolním hlášením úplně opustit a podnikatele od této byrokracie osvobodit.

Pokud dnes Andrej Babiš na sněmu ANO hovoří o potřebě nízkých a stabilních daní, je třeba se ho okamžitě zeptat, proč takovou politiku neuplatňuje jako ministr financí, který je za tuto oblast odpovědný? Místo toho sedí ve vládě, která zavedla třetí sazbu DPH, opakovaně omezila výdajové paušály pro živnostníky, přinesla další administrativu v podobě kontrolního hlášení, EET atd.

Vláda dnes schválila subvenci ve výši více jak 400 milionů korun pro velkou a úspěšnou zahraniční firmu za to, že rozšíří svoji výrobu a přijme nové zaměstnance a to v době rekordně nízké nezaměstnanosti. Po malých a středních podnikatelích přitom stejná vláda šlape a vymýšlí cesty, jak od nich vybrat co nejvíce peněz na daních. Zavádí současná vláda EET jen proto, aby mohla vybrat více prostředků na přerozdělení pro velké a úspěšné zahraniční firmy?

 Jiří Rusnok dnes nastupuje do čela České národní banky a to z hlediska měnové politiky v poměrně složité době. Centrální banky napříč vyspělými zeměmi vyčerpaly arzenál standardních nástrojů měnové politiky a stále více se uchylují k nástrojům nestandardním a tedy nevyzkoušeným a složitě předvídatelným. Považuji za nebezpečný experiment některých centrálních bank sázku na záporné úrokové sazby, které obracejí základní ekonomickou a finanční logiku a mohou napáchat nepředvídatelné škody. Doufám, že se tomuto experimentu ČNB pod vedením Jiřího Rusnoka vyhne.

Lednový přebytek rozpočtu není výsledkem snah vlády o úspory ani efektivnějším výběrem daní. Přebytek hospodaření státního rozpočtu za leden 2016 ve výši 45,9 mld. Kč, o němž dnes informovalo Ministerstvo financí ČR, je dominantně ovlivněn čerpáním prostředků z EU. Lednový přebytek rozpočtu tak není výsledkem snah vlády o úspory na straně výdajů, ani efektivnějším výběrem daní na straně příjmů.

Prezident Zeman ve svém vánočním poselství vyřkl řadu nebezpečných a protichůdných ekonomických názorů a vizí. Na jedné straně se prezident Zeman řadí mezi kritiky masové migrace, což je jediný možný a racionální postoj těch, kterým není lhostejný osud naší civilizace. Na straně druhé ale volá po skandinávském modelu sociálního státu, který dnes působí na ekonomické migranty jako magnet. Je to právě rozdávačný a přebujelý sociální stát, který je hlavní motivací, proč migranti směřují do vybraných západních evropských zemí. Nevidím důvod, aby Česká republika opakovala chyby těchto států a prostřednictvím bobtnajícího a těžko ufinancovatelného sociálního státu blahobytu se stala pro migranty zajímavou destinací.

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %