Výrok Maurice Obstfelda, že brexit způsobí vážné globální škody, je výrokem nezodpovědného člověka Doporučený

profesor Václav Klaus, prezident ČR v letech 2003-2013 profesor Václav Klaus, prezident ČR v letech 2003-2013 snímek Ivana Haslingerová, Fragmenty

Že se prezident Obama i japonský premiér vměšují do britských (i evropských) záležitostí je sice hloupé, ale jsou to politici. Možná je hypotetický brexit, tato trochu podivná zkratka pro odchod Velké Británie z EU, opravdu zajímá a možná si opravdu myslí, že by ohrozil jejich zájmy. Spíše ale asi ne. Důležitější je pro ně pocit, že je Evropa v klidu a že by brexit tento jejich klid narušil. Asi nevědí, že Evropa v žádném klidu není.

 Je skandální, že hlavní ekonom IMF  dělá politiku

Něco jiného je IMF, Mezinárodní měnový fond, který opět dělá politiku. Ten politiku dělat nemá. Že ji jeho šéfka a fanatická obhájkyně Evropské unie paní Lagardeová už dávno dělá (snad největší střet jsem s ní měl na bankovní konferenci ve Frankfurtu v roce 2006), to všichni dávno víme. Ale že ji dělá i ten, kdo by neměl, protože není nastrčeným politickým šéfem této instituce, ale „hlavním ekonomem IMF“, to už považuji za skandál. Američan Maurice Obstfeld řekl, že by „brexit mohl způsobit vážné regionální a globální škody narušením tradičních obchodních vazeb“. K výroku tohoto profesora z univerzity v Berkeley (původně z Harvardu), autora známé učebnice o mezinárodním obchodu dodávám jen několik poznámek:

- brexit nebude (Cameron to nedopustí);

- i kdyby byl, nebude to mít významný dopad na obchod. Velká Británie by určitě i po odchodu z EU zůstala v „evropském hospodářském prostoru“ volného obchodu a celní unie;

- „globální škody“ je výrok nezodpovědného člověka;

- Československo bylo malé, žádné globální efekty nemohlo vyvolat, ale jeho rozdělení nevyvolalo ani efekty regionální (ani v nejbližším okolí) a nic podstatného se nestalo také České republice, ani Slovensku.

Ať se nás Maurice Obstfeld zeptá.

Václav Klaus, 31. května 2016

 Titulek a mezititulky redakce

Zveřejněno v BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ

Nejnovější od VÁCLAV KLAUS, prezident ČR, nyní prezident IVK

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 91 hostů a žádný člen

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %