Dobrá zpráva pro řidiče: O silnice1. třídy se mohou jižstarat i kraje Doporučený

Silnicemi 1. třídy jsou kraje protkány. Na obrázku stav ve Středočeském kraji. Silnicemi 1. třídy jsou kraje protkány. Na obrázku stav ve Středočeském kraji.

Silnice I. tříd jsou důležitou součástí dopravní infrastruktury ČR, nikdo nechce jezdit po silnicích plné děr a výmolů. Přitom jich používá pro přepravu mezi městy víc řidičů než dálnic. Současný zákon o pozemních komunikacích ale v podstatě neumožňoval krajům zapojit se do péče o silnice I. třídy. Pro řidiče přinášíme dobrou zprávu, že Sněmovnou prošla 24.2.2017 novela zákona o pozemních komunikacích v níž zdánlivě nenápadná právní úprava umožní, aby se kraje mohly na svém území podílet na údržbě silnic I. třídy. Novela se opírala o jednoduchou logiku: státe využij infrastrukturu a technickou kapacitu pro údržbu silnic, kterými jednotlivé kraje disponují, a umožni pro obě strany výhodnou spolupráci.  Tuto logiku se podařilo prosadit.

Současný zákon o pozemních komunikacích v podstatě neumožňoval krajům zapojit se do péče o silnice I. třídy. Stát totiž mohl na kraje převést pouze jejich celkovou správu. To by ale pro kraje znamenalo neúměrnou finanční zátěž, a proto se logicky bránily podepisovat příslušné smlouvy. Výsledkem této nešťastné situace bylo, že silnice I. tříd jsou ve srovnání se silnicemi II. a III. tříd co do výše investic do rozvoje a oprav popelkou a neutěšeně chátrají. To se nyní díky novele změní.

Když nejde o politickou věc, ale o případ, který poslouží všem lidem napříč politickým spektrem, je nepochopitelné, že ani na takové neutrální věci se strany neshodnou. Holt volby se blíží a tak poslanci ANO a kupodivu i ODS hlasovali proti. Zřejmě chtějí na sebe upozornit za každou cenu i kdyby tím měli voliče popudit.  

Jeden z předkladatelů novely poslanec Jan Birke k tomu naší revue sdělil podotkl: "Především postoj hnutí ANO je zvláštní, když víme, že jeho ministr dopravy Ťok podepsal v této věci společné memorandum s Asociací krajů a novelu podporoval. Realita je ale jiná. Na tomto i dalších hlasováních můžeme vidět, že se zde vytváří půda pro vznik pravicové koalice ANO a ODS. To samozřejmě není nic překvapivého, jen to oba koaliční partneři jaksi zapomněli říct veřejnosti. Přijetí novely je přitom dobrá zpráva pro všechny řidiče. Věřil jsem, že v této nepolitické věci získáme hlasy všech rozumných poslanců napříč politickým spektrem. Bohužel nestalo se. Poslanci hnutí ANO a ODS hlasovali v jednom šiku proti novele."

Pan poslanec má pravdu, že ODS se chová tak jako by chtěla Kalouskovu levicovou TOP 09 udržet nad vodou. Pouze nerozumím kde vidí nějakou pravicovou stranu pro vznik výše citované pravicové koalice. Obě strany jsou přeci fandové neomarxistické Evropské unie a té nemůže nikdo s pravicovým zaměřením již dávno fandit!.

Zveřejněno v BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ

Nejnovější od IVANA HASLINGEROVÁ

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 131 hostů a žádný člen

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %