Vytisknout tuto stránku

Vládní návrhy změn daní vyženou z ČR další úspěšné občany a firmy Doporučený

Jan Skopeček na přednášce Institutu Václava Klause Jan Skopeček na přednášce Institutu Václava Klause Ivana Haslingerová

Nejen Petra Kvitová, ale především 13 tisíc českých firem má své sídlo v některém z daňových rájů. Každoročně jich přitom přibývá několik stovek. Současná vládní koalice na právě probíhající schůzi Poslanecké sněmovny přichází s takovými změnami v daňové oblasti, které tento trend mohou jen zesílit. Koalice ruší zavedení tzv. jednotného inkasního místa, které mělo podnikatelům snížit administrativní náklady při placení povinných odvodů státu, aniž by přicházela s jakoukoliv svojí realistickou variantou. Místo toho chce vláda v nejbližších letech podnikatele zatížit zavedením povinných registračních pokladen.

 Koalice hodlá zrušit i vládou ODS prosazený koncept jednotné sazby DPH a namísto toho se chystá zavést dokonce třetí sazbu DPH. To ještě více zkomplikuje náš složitý daňový systém a přinese další administrativní náklady. Vláda přichází i se znovuzavedením tzv. zelené nafty, učebnicového příkladu nesystémové podpory vybrané skupině na úkor ostatních daňových poplatníků. I to je věc, kterou se podařilo vládě v čele s ODS nejprve omezit a od konce minulého roku úplně zrušit. Současné koalici se na této schůzi Sněmovny zřejmě podaří i omezit výdajové paušály živnostníků, jejichž hlavním smyslem je rovněž zjednodušení administrativy spojené s podnikáním.

Razantní zjednodušení daňového systému je a bylo pro každou vládu těžkým úkolem. Současná vláda by tak alespoň nemusela aktivně přicházet s dalšími opatřeními, která daňový systém ještě více zkomplikují a nemusela by rušit dílčí pozitivní opatření zavedená předchozími vládami. Současná vláda dělá pravý opak toho, co by náš daňový systém potřeboval.

Zveřejněno v BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ

Související položky (podle značky)