Vláda hazarduje s českou ekonomikou - deficit 70 mliard je při 2,7% růstu neodpovědně vysoký Doporučený

  • pátek, kvě 01 2015
  • Napsal(a)  Jan Skopeček, ekonomický expert ODS
Jan Skopeček na semináři Institutu Václava Klause Jan Skopeček na semináři Institutu Václava Klause snímek: Ivana Haslingerová, Fragmenty

Vláda se zabývá výhradně tím, jak vybrat více peněz od daňových poplatníků a jak je více přerozdělovat. Premiér Bohuslav Sobotka dobře ví, že na financování všech slibů budou scházet finance, a proto hovoří o růstu korporátních daní a zavedení daní sektorových. Vyšší daně ale ohrozí pokračující zotavení české ekonomiky. Je třeba tomuto návrhu hazardujícímu s českou ekonomikou zabránit za každou cenu. Potřebujeme pravý opak - nižší vládní výdaje a více prostoru pro naše firmy, podnikatele a občany.

Namísto toho vládní koalice 29. dubna 2015 schválila Konvergenční program ČR, v rámci kterého počítá s rozpočtovým deficitem v příštím roce ve výši 70 mld. Kč. Je třeba zdůraznit, že rozpočtový deficit 70 mld. Kč je při očekávaném 2,7% růstu ekonomiky neodpovědně vysoký. Vláda nemá ambici veřejné finance uzdravit. Deklarovaná výše schodku je navíc číslem „na vodě“. Vláda na jedné straně odsouhlasila Andrejem Babišem původně navržený deficit 70 mld. Kč, ale zároveň odsouhlasila plošný nárůst platů ve veřejném sektoru. Chce současně přidat miliardy Kč v kapitole Ministerstva práce a sociálních věcí a v mnoha dalších oblastech. Číslu 70 mld. Kč tak nemohou věřit ani samotní ministři. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL hospodařit odpovědně neumí a podle vývoje diskuze v posledních dnech nás přesvědčuje, že ani umět nechce. Je to vláda přežívací.

 

Zveřejněno v BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 163 hostů a žádný člen

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %