Fragmenty - Fragmenty - TOP podnikatelé http://fragmenty.cz Tue, 23 Jan 2018 02:19:19 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz Tlacháním a povalováním se v neziskovkách se pracovní poměry pracujících nezlepší paní Uhlová http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1849-tlachanim-a-povalovanim-se-v-neziskovkach-se-pracovni-pomery-pracujicich-nezlepsi-pani-uhlova http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1849-tlachanim-a-povalovanim-se-v-neziskovkach-se-pracovni-pomery-pracujicich-nezlepsi-pani-uhlova Mgr. Jan Kopal

Novinářka a lidskoprávní aktivistka Saša Uhlová objevila bez přehánění Ameriku. Ano, řada lidí pracuje v nedůstojných podmínkách, za bídný plat a na hranici bídy. To je bezesporu pravda. O tom se ví a mluví již delší dobu, stačí jen opustit sociální bublinu salónních levičáků z pražských kavárnách snící svůj sen o pomoci prostřednictvím utopických představ zbídačenému proletariátu, který za poctivou práci nedostává odpovídající plat.

Sama Uhlová si to také vyzkoušela. Možná poprvé v životě přičichla ke skutečné práci. Podobně jako jiní levicoví aktivisté pochází z disidentské prominentní rodiny a narodila se se zlatou lžičkou v ruce. Navíc její angažovaný výzkum byl zafinancován tučným grantem, ze kterého zbylo i na chůvu pro děti. To se obyčejnému pracujícímu nepoštěstí.

Uhlová a jí podobní levičáčtí povaleči by si měli uvědomit, že tlacháním, žvaněním a povalováním se v neziskovkách za naše peníze se pracovní poměry pracujících nezlepší. Změna se musí dít ve vyšších patrech politiky, kde se dá prosadit ochrana práv pracujících. Jinak naše demoverze kapitalismu zůstane jen trapnou parodií na dřevný kapitalismus 19. století.

]]>
jan.kopal1977@seznam.cz (JAN KOPAL) BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ Tue, 26 Sep 2017 06:43:00 +0000
Podnikatelé s výzvou odborů na zvyšování mezd nesouhlasí http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1844-podnikatele-s-vyzvou-odboru-na-zvysovani-mezd-nesouhlasi http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1844-podnikatele-s-vyzvou-odboru-na-zvysovani-mezd-nesouhlasi Podnikatelé s výzvou odborů na zvyšování mezd nesouhlasí

Unie malých a středních podniků ČR vidí v prohlášení Českomoravské komory odborových svazů a jejího předsedy Josefa Středuly o potřebě zvýšit mzdy v podnikovém sektoru o 8-10 procent jako nátlakové, "předvolební" vyjádření. Také vláda nedala dobrý příklad zvýšením mezd ve státním sektoru o 10 % bez jakékoli analýzy efektivity a produktivity práce státního sektoru. Předseda Unie malých a středních podniků ČR, Mgr. David ŠEICH, k tomu uvádí: "Zvýšení mezd ve státním sektoru vládou o 10 % v předvolební době vytváří nekalou konkurenci podnikatelskému sektoru, který musí zvyšovat mezd vždy jen v souvislosti s produktivitou práce. To vláda nemusí, protože rozděluje cizí peníze vybrané z daní podnikatelů. Současně tlak odborů a jejího předsedy pana Středuly na zvyšování mezd v podnicích plošně je zcela mimo ekonomickou realitu. V některých podnicích může dojít i k většímu růstu mezd, než je požadovaných 8-10 procent, vždy to závisí na efektivitě podniku a produktivitě práce jeho zaměstnanců. Žádné plošné výzvy na zvyšování mezd zaměstnancům v minulosti zaměstnancům peníze do kapes nepřivedly. Jakékoli výzvy k plošnému zvyšování mezd v podnikatelském sektoru jsou jen hlučným, viditelným a zbytečným gestem.“

 

 Unie malých a středních podniků poukazuje na to, že českým podnikatelům se podařilo vytvořit 350 tisíc nových pracovních míst. Požadavek růstu mezd odborů v minulém roce o 5,5 procent byl nakonec samotnou podnikatelskou sférou překročen.

]]>
BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ Fri, 15 Sep 2017 16:57:49 +0000
Spolupráce ČR v dopravě, průmyslu a vzdělávání s Rakouskem a Slovenskem http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1737-spoluprace-cr-v-doprave-prumyslu-a-vzdelavani-s-rakouskem-a-slovenskem http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1737-spoluprace-cr-v-doprave-prumyslu-a-vzdelavani-s-rakouskem-a-slovenskem Premiér Sobotka jednal se spolkovým kancléřem Rakouska Kernem a premiérem Slovenska Ficem

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka jednal ve čtvrtek 22. června 2017 v Brně s předsedou vlády Slovenské republiky Robertem Ficem a spolkovým kancléřem Rakouské republiky Christianem Kernem. Hlavním tématem druhého vrcholného setkání v takzvaném Slavkovském formátu bylo podrobné projednání pracovního plánu pro rok 2017, který obsahuje konkrétní spolupráci těchto tří sousedních zemí v oblasti dopravy, duálním vzdělávání, energetice, Průmyslu 4.0 a záležitostech EU. V úvodu jednání poděkoval svým protějškům za pokračování ve trojstranné spolupráci ve Slavkovském formátu, která vznikla v lednu 2015 ve Slavkově u Brna přijetím společné deklarace. Hlavním tématem setkání bylo podrobné projednání pracovního plánu spolupráce pro rok 2017. 

 „Spolupráce České republiky, Slovenska a Rakouska funguje velmi dobře na úrovni jednotlivých ministerstev. Věřím, že setkání na premiérské úrovni poskytne nový výrazný impuls pro pokračování tohoto přátelského regionálního formátu spolupráce ve střední Evropě, který máme zájem dále rozvíjet. Během jednání jsme společně diskutovali o jednotlivých kapitolách pracovního plánu platného pro tento kalendářní rok, kterými jsou doprava, energetika, duální vzdělávání, Průmysl 4.0 a záležitosti EU,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.


Významným tématem byla oblast dopravy, kdy dle premiéra Sobotky má kvalitní dopravní propojení přímý vliv na hospodářský rozvoj středoevropského regionu a trojstranná spolupráce dává možnost koordinovat modernizaci a rozvoj železničních tratí či dobudování prioritního silničního propojení ve směru Praha–Linec a Brno–Mikulov–Vídeň.

Jednou z diskutovaných oblastí bylo také sdílení zkušeností se zaváděním duálního vzdělávání, jelikož adaptace odborného vzdělávání současným potřebám ekonomiky je významným prvkem pro pokračování hospodářského růstu ČR.

Dalším tématem Slavkovského formátu byla spolupráce v oblasti digitalizace průmyslu a čtvrté průmyslové revoluce. Česká republika je tradiční průmyslovou zemí a digitalizace bude mít zcela zásadní vliv na českou ekonomiku a konkurenceschopnost naší země.

Premiéři hovořili i o záležitostech Evropské unie. Konkrétně hovořili o budoucnosti EU, jednotě a soudržnosti sedmadvacítky, podpoře konvergence, rozpočtu, budoucnosti vnitřního trhu a brexitu v kontextu nadcházejícího zasedání Evropské rady, na něž premiéři odcestují po brněnském setkání. Debatovali také o řešení migrační krize.

Čtvrteční trilaterální schůzka předsedů vlád České republiky, Slovenské republiky a Rakouské republiky navázalo na první setkání v tomto formátu, které proběhlo ve Slavkově u Brna v lednu 2015. Tento formát regionální spolupráce je tak neformálně označován jako „Slavkovský formát“.

]]>
martin.ayer@vlada.cz (MARTIN AYRER) BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ Thu, 22 Jun 2017 10:54:24 +0000
Zpráva z Marsu: Babiš slibuje obcím a městům vlastní ministerstvo http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1699-zprava-z-marsu-babis-slibuje-obcim-a-mestum-vlastni-ministerstvo http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1699-zprava-z-marsu-babis-slibuje-obcim-a-mestum-vlastni-ministerstvo Profesor Petr Fiala

Andrej Babiš na dnešním sněmu Svazu měst a obcí představil jeden ze svých snů. Chce vybudovat ministerstvo veřejného financování, kam by starostové chodili žádat o peníze na své projekty.„Starostové žádné takové ministerstvo, kam by chodili klečet a prosit o peníze, nepotřebují. Správným řešením je zvyšovat daňové příjmy obcí. To totiž nevyžaduje žádný zbytečný byrokratický aparát. Místní samosprávy pak budou moci samy nejlépe rozhodovat o tom, co je nejdůležitější vybudovat,“ uvedl Martin Kupka, místopředseda ODS a starosta Líbeznic.

 

„Andrej Babiš svou náturu nezapře. Chce všechno centrálně řídit a plánovat. Proč by mělo ale ministerstvo nákladným způsobem rozhodovat o tom, co kde v obcích a městech vyroste. Správné je naopak množství dotací a přerozdělování omezovat a obcím zajistit více autonomních prostředků, o kterých si budou rozhodovat samy. Chceme také vědět, kolik úřednických míst by mělo podle dnešních slibů Andreje Babiše zaniknout. Doposud jeho vláda jen státní aparát zvětšovala,“ doplnil Jan Skopeček, poslanec a ekonomický expert ODS.

„Vznik dotačního ministerstva by byl definitivním potvrzením omezení pravomocí a svobodného rozhodování obcí a je v přímém rozporu s principem zastupitelské demokracie. Andrej Babiš opět potvrdil, že fungování obcí nerozumí. Pravděpodobně by byl nejraději, kdyby každý starosta měl implantován čip, ten by Andreje Babiše informoval o každém starostově kroku s tím, že by dotační ministerstvo rozhodovalo o tom, jaké ty kroky budou,“ dodal předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.

]]>
BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ Fri, 19 May 2017 06:46:50 +0000
Nominace Aleny Schillerové by byla výsměchem celému národu http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1694-nominace-aleny-schillerove-by-byla-vysmechem-celemu-narodu http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1694-nominace-aleny-schillerove-by-byla-vysmechem-celemu-narodu Ing. et Ing. Jan Skopeček na seminář Institutu Václava Klause, jehož je ekonomickým expertem

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl nominaci paní Aleny Schillerové na ministryni financí a požádal hnutí ANO o předložení jiného návrhu. S tímto jeho krokem souhlasí i opoziční poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček. A to nejen proto, že by byla pouze prodlouženou rukou Andreje Babiše, ale především proto, že prioritním úkolem ministerstva financí pro následující týdny a měsíce je připravit kvalitní státní rozpočet na příští rok. Novým ministrem financí, jmenovaným na zbytek volebního období, by tak měl být někdo s hlubokou znalostí veřejných rozpočtů, nejlépe pak někdo se zkušenostmi z tvorby státního rozpočtu. Ve vládní koalici by měl zvítězit zájem státu, nikoliv hra o vliv na mocné ministerstvo financí.

 

Pan premiér našemu listu sdělil tři následující hlavní důvody, které ho vedly k odmítnutí návrhu hnutí ANO dosadit na místo ministryně financí paní Schillerovou a proč požádlal hnutí ANO o předložení jiného návrhu:

1)    Alena Schillerová nemá potřebné předpoklady pro dobrý výkon funkce ministryně financí, žádám ANO o urychlené předložení jiného návrhu. Paní Schillerová nese společně s generálním ředitelem Finanční správy Janečkem odpovědnost za kritizovaný pomalý a velmi neochotný přístup Ministerstva financí a daňové správy ke kontrolám firem, jež emitovaly korunové dluhopisy. Ministerstvo financí začalo v této věci jednat až po četných urgencích ze strany rozpočtového výboru, vlády a Poslanecké sněmovny. Po této krajně negativní zkušenosti nemám jako předseda vlády důvěru v to, že dosavadní náměstkyně pro oblast daní Schillerová bude garantovat jednoznačné, důsledné a nestranné prošetření kauz korunových dluhopisů, či dalších daňových problémů současného ministra financí. Předchozí výběr paní Schillerové do funkce náměstka pro daně a cla podle zákona o státní službě, je navíc zpochybněn silnou vazbou její rodiny na brněnské hnutí ANO a jednoho z největších sponzorů hnutí ANO, podnikatele Rusňáka.

2) Vzhledem k široce a veřejně vnímané závislosti paní Schillerové na A. Babišovi lze předpokládat, že místo samostatného vedení úřadu, které jako předseda vlády od nového ministra požaduji, by byla paní Schillerová fakticky jen prodlouženou rukou a vykonavatelem pokynů současného ministra. Nechci se jako předseda vlády dostat do situace, kdy jmenuji do ústavní funkce ministra někoho, kdo bude veřejností vnímán a považován pouze za nesamostatnou loutku či převodovou páku. To by byla jednoznačně devalvace funkce člena vlády.

3)    Paní Schillerová, rovněž ve spolupráci s generálním ředitelem Janečkem, prosazuje a obhajuje současný silně represivní způsob přístupu ke správě a výběru daní. V poslední době však roste podezření, že tento postup daňové správy poškozuje a likviduje i poctivé firmy, např. v oblasti zvýšené frekvence používání tzv. zajišťovacích příkazů. Nový ministr by měl zajistit, že chování daňové správy bude hodnoceno objektivně, jak s ohledem na potřebu důsledně vybírat daně, tak nutnost dát jistotu slušným a poctivým daňovým poplatníkům. Takového objektivního přístupu by však paní Schillerová vzhledem k charakteru jejího dosavadního působení nebyla schopna.

Nominaci paní Aleny Schillerové jsem dnes proto z výše uvedených důvodů odmítl a požádal hnutí ANO o předložení jiného návrhu. Respektuji právo hnutí ANO navrhnout po odvolání ministra Babiše nového kandidáta, jako předseda vlády se však nemohu zříci faktické i ústavní odpovědnosti za to, aby nový ministr skýtal záruku řádného, kompetentního a samostatného výkonu ministerské funkce. Takovou záruku bych u paní Schillerové bohužel neměl.

K výše uvedenému není co doplnit, pouze projevit souhlas s krokem pana premiéra.

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ Mon, 15 May 2017 15:35:37 +0000
Babiš a Sobotka za stafáže lidovců udělali z živnostníků sprosté podezřelé http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1693-babis-a-sobotka-za-stafaze-lidovcu-udelali-z-zivnostniku-sproste-podezrele http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1693-babis-a-sobotka-za-stafaze-lidovcu-udelali-z-zivnostniku-sproste-podezrele Ing. et Ing. Jan Skopček představil na ideové konferenci ekonomickou vizi ODS

Středočeská organizace hnutí ANO dnes představila kandidátku do voleb do Poslanecké sněmovny s jedním velkým překvapením. Andrej Babiš na ní oproti svým původním prohlášením a slibům nefiguruje na posledním místě, ale na místě prvním. Je už to zkrátka tradiční politik, který mění své pozice na kandidátce stejně, jako Bohuslav Sobotka mění rozhodnutí o demisi či změnách vlády. Andrej Babiš a jím vlastněné hnutí ANO toho mají s Bohuslavem Sobotkou a jeho ČSSD ale společného mnohem více. Přes jejich dnešní osobní antipatie nesmíme zapomenout, že tu celé poslední roky, ruku v ruce ve společné vládě, přinášeli občanům ČR více regulací, byrokracie a šmírovacích opatření, která jdou proti svobodě a nedotknutelnosti soukromí. Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka za stafáže lidovců vyhlásili válku drobným živnostníkům, ze kterých udělali před zbylou veřejností sprosté podezřelé z masivního neplacení daní, aby se záhy ukázalo, že s vyhýbáním se daňovým povinnostem má problém sám nositel zbytečného projektu EET.

Jsou to ANO s ČSSD a KDU-ČSL, kteří ve vládě nevyužili dobrého ekonomického období k tolik potřebným změnám v penzijním, zdravotním a dalších systémech, které budou vzhledem ke stárnutí obyvatel dlouhodobě neufinancovatelné.    

Mít štěstí vládnout v době růstu není zásluha nikoho ze současné vlády. Věřím, že to voliči ve Středočeském kraji hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL za jejich společná socialistická vládní rozhodnutí a opatření na podzim ve volbách spočítají.

]]>
skopecek@cepin.cz (JAN SKOPEČEK, poslanec a ekonomický expert ODS a IVK) BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ Mon, 15 May 2017 15:00:36 +0000
Čínský trh je velký a lákavý, podnikatelé by ale měli být opatrní http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1609-cinsky-trh-je-velky-a-lakavy-podnikatele-by-ale-meli-byt-opatrni-pri-navazovani-kontaktu http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1609-cinsky-trh-je-velky-a-lakavy-podnikatele-by-ale-meli-byt-opatrni-pri-navazovani-kontaktu Panelisté konference agentury Czech Trade na MPO ČR

 Ať již si o dobrých stycích našeho a čínského prezidenta myslí kdo chce co chce, ani ten nejzavilejší Havlovec nemůže popřít, že celý svět s Čínou čile obchoduje, a tím, že budeme stát stranou, nic s děním uvnitř Číny nezlepšíme. Docílíme pouze toho, že příslušný obrovský trh obsadí ostatní země a vláda Číny si bude stejně dělat, co uzná ona za vhodné. A vzhledem k tomu, že etablování se na čínský trh je velice složité, je našimi exportéry kladně vnímáno, že společnost Czech Trade otevřela v Číně již čtyři obchodní zastoupení, která jim v proniknutí na čínský trh pomáhají. A protože není nad přímý kontakt, který prolomí ostych při žádosti o pomoc, pochvalují si podnikatelé, že tato proexportní agentura uspořádala na Ministerstvu průmyslu a obchodu konferenci „Perspektivy českého exportu do Číny“, na níž vystoupili zástupci jejích kanceláří a podnikatelé měli možnost si s nimi neformálně pohovořit o všem, co je v Číně čeká. Úvodní slovo měl vedoucí oddělení Afriky, Asie a Austrálie na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) Petr Kulovaný.  Jeho vystoupení jsme věnovali zvláštní článek "Petr Kulovaný k perspektivám českého exportu do Číny". Po něm následovaly přednášky vedoucích kanceláří v Číně a následně zkušenosti zástupců úspěšně exportujících firem do Číny.

 

Generální regionální ředitel Czech Trade v Číně Aleš Červinka řídí její kancelář v Kuangzhou/Kanton v jižní Číně. Stará se o vyspělé území se 120 miliony obyvatel tvořící deltu Perlové řeky, které poskytuje 12 % HDP Číny. Tvoří hranici s Hong Kongem a blízko je Macao. Nejvíc je v něm zájem o hi-tech technologie a elektronický průmysl. Uplatní se tam i naše středně velké technologické firmy a je to příležitostí pro náš elektronický průmysl. Jsou tam velcí boháči, kteří chtějí mít něco speciálního, například náš křišťál, nábytek, literaturu… Standardní výrobky si ale vyrobí sami Číňané.

Ladislav Graner vede kancelář v jihozápadní Číně v městě Chengdu, které je nazýváno bránou do jižní Číny. Tato oblast Číny je domovem Pandy velké. Je tam zájem především o letecký, strojírenský, sklářský a důlní průmysl. V Sichuanu létaly česká letadla jako první. V letecké universitě CAFUG tam chystá pobočka pana Granera jejich presentaci. Zachutnalo tam i Food&Drinks pivo, takže naše pivovary a lihovary by to měly mít na paměti, než je vytlačí konkurence. V Chengdu je rovněž zájem o české sklo.

Přestože je to velký a lákavý trh, měli by být podle pana Granera naši podnikatelé opatrní při navazování kontaktů a obrnit se trpělivostí: „Uzavření obchodu je delší, mnohdy několikaletá záležitost. Rychlé styky bývají v nepořádku. Číňané jsou na rozdíl od nás trpěliví a je jich hodně. Všechny smlouvy platí jen v čínském jazyce. Anglická verze nemusí být právoplatná. Stává se proto, že po mnohaměsíčním či dokonce mnohaletém jednání čínská strana od smlouvy odstoupí a nedodrží podmínky.“ 

Podnikatelé by si měli pečlivě ověřit, s kým mluví, a zjistit si, zda subjekt vůbec existuje.  V tom jim pomůže kancelář Czech Trade. Jednání jsou navíc mnohdy velmi nákladná. I slušné čínské firmy žádají například poplatek na úplatky, na dárky celníkům a několik tisíc eur na to nestačí. Ve smlouvě záměrně dělají chyby a svádějí to na špatný překlad do angličtiny. „Podnikatelé by si měli vyžádat obchodní licenci. Přijde jim sice čínsky, ale my jim pomůžeme ji přeložit. Také poznáme, že nejde o padělek, protože čínský daňový doklad je cenina s kulatým razítkem. Na jednání by naše firmy měly posílat stejné lidi, protože verbální komunikace je v Číně významná. Má-li Číňan zájem, mele intenzivně až k šílenství, ale nesmíme se dát tlačit ke zdi. Sdělí vše s úsměvem, ale krouží kolem všeho. Pozor při ní na smích, co vyjadřuje. Číňané jsou proti prudkému jednání. Nejdůležitější pro ně je neztratit tvář,“ uzavřel pan Graner.

Michal Holas vede pobočku v tradiční bráně do Číny, v Šanghaji. Tam jsou lidé jazykově vybaveni, jde o přístavy a jsou proto zvyklí na cizince. Jsou tam univerzity, dobrá infrastruktura, vyšší kvalita života i zdravotní péče. Je tam prostě rozvinutá ekonomika, konsolidované podnikatelské prostředí i vymahatelnost práva. Ovšem v kontextu Číny. Proto tam působí mnoho západních společností. Evropské výrobky jsou tam chápány jako prestižnější, zatímco v Japonsku a Koreji spíš naopak. Proto je i přes velkou konkurenci dobré tam proniknout. Zájem je zejména o sklo, módu, cereálie, zdravotnická vybavení.

„Rozhodně tam nevozte šmejdy. Žije tam mnoho čínských dolarových milionářů, v jejichž počtu je Čína devátá na světě.  Důležité je mít pro ně exkluzivní produkt a musí být chuťově i jinak odlišný od toho, co znají. Při jednání pozor na kulturní odlišnosti. Například je nutné předat vizitku oběma rukama, dobré je znát i něco o historii a kultuře místa. Také se táží po historii společnosti a preferují velké společnosti. Pozor na cenu vysílacího času v televisi, která je  dražší než v USA. Velice významný je pro ně obal produktu. Koukají prvně na barvy… Před prvním jednáním byste měli Čínu navštívit a mít na paměti, že Vy ji nepředěláte, ona se Vám nepřizpůsobí, vy se musíte přizpůsobit tamním zvyklostem,“ vysvětlil podnikatelům pan Holas. A dodal, že také by si měli podnikatelé uvědomit, že Čína není po ekonomické stránce řízena ideologií, ale pragmatizmem. I přes tyto překážky se vyplatí v Číně investovat, protože velikost trhu a stabilita Číny počáteční procedury vyváží.

Tomáš Rak zástupce Speciálních obchodních aktivit Corporate KB, doporučil specializovat se při platbách na větší banky, které mají pobočky na celém světě. KB spolupracuje se Societe Generali v Hongkongu, která umí otevřít účty v místní měně. Ověří si, že je partner oprávněn přijímat platby v zahraniční měně. K tomu, aby platba proběhla, je nutné poslat číslo.  Poplatky jsou sdílené. V čínské bance platí Číňané, my u nás. Platbu je důležité si zajistit potvrzením akreditiv, protože bankovní záruku čínská banka nedá, akreditivu ano. Důležité je vypsat plný název čínské firmy a přístav nalodění.

„Rozhodně neplaťte celou částku dopředu bez zajištění. Mohlo by vás potkat něco jako podnikatele, který chtěl odvézt z Číny měděné katody. Čínská strana chtěla 5 milionů na akreditiv. Inspekční společnost před odjezdem vše zkontrolovala. On sám si to zkontroloval osobně v přístavu. Dal si do balíku džípíesku a zboží čekalo na odeslání. Díky GPS ale zjistil, že kontejner opustil přístav a pak se vrátil. Zboží bylo zřejmě vyměněno. Banka byla ale již v závazku a musela by plnit akreditiv. Co s tím dělat? Naštěstí mu Societe Generali v Hongkongu poradila okamžitě se obrátit na soud, aby naše Komerční banka mohla zablokovat plnění z akreditivu. Napsal proto k čínskému soudu, že podnikateli nevěří. Ten vše zablokoval, KB platbu neodeslala. Dokumenty z Číny nedorazily a kontejner neopustil Čínu. Proto je důležité vědět, jak v takových případech postupovat. KB Vám poradí,“ uzavřel pan Rak.

V druhé části konference vystoupily úspěšně exportující firmy v Číně. Článek o jejich zkušenostech bude následovat.

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ Sat, 04 Mar 2017 17:00:06 +0000
Petr Kulovaný k perspektivám českého exportu do Číny http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1599-petr-kulovany-k-perspektivam-ceskeho-exportu-do-ciny http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1599-petr-kulovany-k-perspektivam-ceskeho-exportu-do-ciny Petr Kulovaný

Koncem března 2016 navštívil naši republiku čínský prezident a v květnu 2017 pojede náš prezident Miloš Zeman do Číny. Díky těmto dobrým kontaktům hlav států nás Čína pokládá za vstupní bránu do Evropy a máme s ní největší obchodní spolupráci ze všech 16ti zemí střední a východní Evropy. Nastává rozvoj cestovního ruchu mezi Čínou a ČR. Zahájili jsme letecké linky do Šanghaje, Šembrunu a Pekingu. V říjnu 2016 se účastnila Čína brněnského veletrhu a letos budou naše firmy presentovat své výrobky na podobném veletrhu v Číně. Ať již se prezidentské návštěvy z politických důvodů někomu líbí či nelíbí, nejde ignorovat, že celý svět s Čínou čile obchoduje a tím že budeme stát stranou nic s děním uvnitř Číny nezlepšíme. Docílíme pouze to, že tento obrovský trh obsadí ostatní země a vláda Číny si bude stejně dělat co uzná ona za vhodné. A vzhledem k tomu, že etablování se na čínský trh je velice složité, je našimi exportéry kladně vnímáno, že společnost Czech Trade otevřela v Číně již čtyři obchodní zastoupení, která jim v tom pomáhají. Šijí služby na míru podle individuálních požadavků podnikatelů. Vyhledají podobné firmy a ověří jejich zájem o spolupráci, sjednají časy na obchodní setkání a poradí jim jak mají jednat s Číňany a co je v Číně čeká. Pak již je to na nich i když v případě, že se dostanou do nesnází jim je agentura zase k ruce. Organizují rovněž stánky našich firem na výstavách v Číně se státním příspěvkem do výše 80 000 Kč a expozici na klíč.

 

Vedoucí oddělení Afriky, Asie a Austrálie na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) Petr Kulovaný k tomu říká: „Čína má zájem především o náš strojírenský, letecký a automobilový průmysl a o sektor energetiky. V současné době dobudovává své jaderné reaktory a má zájem o pomoc v tomto směru, rovněž se zajímá o technologie proti smogu, o farmacii a o zdravotnictví. Díky tomu, že je na 9 místě ve světě v počtu milionářů, je největším trhem pro luxusní výrobky a tím pádem má zájem o náš unikátní český křišťál. Vzhledem k tomu, že v současné době děti a staří lidé stojí v Číně na prvním místě existuje v ní velká poptávka po trvanlivém sušeném mléku, kojenecké výživě a věcech pro seniory zejména v potravinách a ve službách.“

A protože není nad přímý kontakt, který prolomí ostych při žádosti o pomoc, pochvalovali si podnikatelé, že proexportní agentura Czech Trade uspořádala na Ministerstvu průmyslu a obchodu konferenci „Perspektivy českého exportu do Číny“, na níž vystoupili zástupci těchto kanceláří a podnikatelé měli možnost si s nimi neformálně pohovořit o všem co je v Číně čeká. Podrobnosti o konferenci přinášíme v dalším článku.

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ Tue, 28 Feb 2017 07:25:59 +0000
Dobrá zpráva pro řidiče: O silnice1. třídy se mohou jižstarat i kraje http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1588-dobra-zprava-pro-ridice-o-silnice1-tridy-se-mohou-jiz-starat-i-kraje http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1588-dobra-zprava-pro-ridice-o-silnice1-tridy-se-mohou-jiz-starat-i-kraje Silnicemi 1. třídy jsou kraje protkány. Na obrázku stav ve Středočeském kraji.

Silnice I. tříd jsou důležitou součástí dopravní infrastruktury ČR, nikdo nechce jezdit po silnicích plné děr a výmolů. Přitom jich používá pro přepravu mezi městy víc řidičů než dálnic. Současný zákon o pozemních komunikacích ale v podstatě neumožňoval krajům zapojit se do péče o silnice I. třídy. Pro řidiče přinášíme dobrou zprávu, že Sněmovnou prošla 24.2.2017 novela zákona o pozemních komunikacích v níž zdánlivě nenápadná právní úprava umožní, aby se kraje mohly na svém území podílet na údržbě silnic I. třídy. Novela se opírala o jednoduchou logiku: státe využij infrastrukturu a technickou kapacitu pro údržbu silnic, kterými jednotlivé kraje disponují, a umožni pro obě strany výhodnou spolupráci.  Tuto logiku se podařilo prosadit.

Současný zákon o pozemních komunikacích v podstatě neumožňoval krajům zapojit se do péče o silnice I. třídy. Stát totiž mohl na kraje převést pouze jejich celkovou správu. To by ale pro kraje znamenalo neúměrnou finanční zátěž, a proto se logicky bránily podepisovat příslušné smlouvy. Výsledkem této nešťastné situace bylo, že silnice I. tříd jsou ve srovnání se silnicemi II. a III. tříd co do výše investic do rozvoje a oprav popelkou a neutěšeně chátrají. To se nyní díky novele změní.

Když nejde o politickou věc, ale o případ, který poslouží všem lidem napříč politickým spektrem, je nepochopitelné, že ani na takové neutrální věci se strany neshodnou. Holt volby se blíží a tak poslanci ANO a kupodivu i ODS hlasovali proti. Zřejmě chtějí na sebe upozornit za každou cenu i kdyby tím měli voliče popudit.  

Jeden z předkladatelů novely poslanec Jan Birke k tomu naší revue sdělil podotkl: "Především postoj hnutí ANO je zvláštní, když víme, že jeho ministr dopravy Ťok podepsal v této věci společné memorandum s Asociací krajů a novelu podporoval. Realita je ale jiná. Na tomto i dalších hlasováních můžeme vidět, že se zde vytváří půda pro vznik pravicové koalice ANO a ODS. To samozřejmě není nic překvapivého, jen to oba koaliční partneři jaksi zapomněli říct veřejnosti. Přijetí novely je přitom dobrá zpráva pro všechny řidiče. Věřil jsem, že v této nepolitické věci získáme hlasy všech rozumných poslanců napříč politickým spektrem. Bohužel nestalo se. Poslanci hnutí ANO a ODS hlasovali v jednom šiku proti novele."

Pan poslanec má pravdu, že ODS se chová tak jako by chtěla Kalouskovu levicovou TOP 09 udržet nad vodou. Pouze nerozumím kde vidí nějakou pravicovou stranu pro vznik výše citované pravicové koalice. Obě strany jsou přeci fandové neomarxistické Evropské unie a té nemůže nikdo s pravicovým zaměřením již dávno fandit!.

]]>
haslingerova@fragmenty.cz (IVANA HASLINGEROVÁ) BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ Sat, 25 Feb 2017 15:54:33 +0000
Nenáviděné Babišovy pokladní systémy EET již za pouhou korunu http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1569-nenavidene-babisovy-pokladni-systemy-eet-jiz-za-pouhou-korunu http://fragmenty.cz/index.php/ekonomika/byznys-a-top-podnikatele/item/1569-nenavidene-babisovy-pokladni-systemy-eet-jiz-za-pouhou-korunu Nenáviděné Babišovy pokladní systémy EET již za pouhou korunu

Zájem o pokladní systémy pro druhou vlnu EET prudce roste, zákazníci z první vlny též mění pokladny. Společnost eet1 nastupuje do agresivního finiše s pokladnou za korunu. Pokladní systémy pro elektronickou evidenci tržeb značky eet1 se od dnešního dne 15.2.2017 uvádějí na trh za jednu korunu. Značka eet1 tak agresivní cenovou politikou reaguje na rostoucí zájem zákazníků konkurenčních firem, kteří se potýkají s technickými problémy a všech zákazníků, pro něž bylo špičkové řešení od eet1 cenově obtížně dostupné.

 

„Tisíce podnikatelů si koupily nevhodné nebo nefunkční kasy a nyní mají potíže – se svým byznysem i se státem,“ říká Karel Hamr zástupce značky eet1. „Chceme proto své oceňované řešení zpřístupnit všem bez rozdílu. Od dnešního dne nezáleží na tom, kolik peněz chcete investovat do nové pokladny. Špičkové řešení podložené léty zkušeností jsme nyní zpřístupnili všem de facto zdarma.“

Od středy 15. února 2017 snižuje eet1 ceny na veškerý tabletový hardware a celé sady včetně softwaru na 1 Kč. Cena nejrobustnějšího řešení pro velké provozy, eet1 MAXI, se snížila o 70 procent na 4999 Kč z původních 15 999 Kč. Podmínkou je uzavření servisní smlouvy na 2 roky.

 „Jdeme ještě dále: na tři měsíce umožníme podnikatelům zdarma si vyzkoušet i nadstandardní funkce jako sklady, reporty, přehled dodavatelů vše ostatní, co plná verze našeho softwaru obsahuje,“ vysvětluje Karel Hamr.

 Za plnou verzi softwaru v hodnotě 499 Kč měsíčně budou zákazníci první tři měsíce platit jen 249 Kč. Během této doby si mohou software, vyvinutý na základě zkušeností z několika zemí a přibližně 5 miliard transakcí, vyzkoušet a rozhodnout se, zda budou nadále používat jeho plnou nebo základní verzi. Po třech měsících bude možné pokračovat v plné verzi za 499 Kč měsíčně nebo přejít na základní verzi za 249 Kč měsíčně.

 „A ani to není vše. Jakékoliv příslušenství jako jsou pokladní šuplíky, čtečky nebo váhy zlevňujeme na polovinu,“ dodává Karel Hamr.

]]>
pancir@fragmenty.cz (Super User) BYZNYS a TOP PODNIKATELÉ Thu, 16 Feb 2017 11:25:59 +0000