Dobří andělé pomáhají těžce nemocným dětem Doporučený

  • středa, úno 11 2015
  • Napsal(a)  Ivana Haslingerová

V České republice žije více než 2 500 rodin s nezaopatřenými dětmi, které se vlivem vážné dlouhodobé nemoci (onkologickými onemocněními, cystickou fibrózou, svalovou dystrofií, nemocí motýlích křídel a pod.) dostaly do obrovské finanční tísně. Je proto velice dobře, že vznikl nadační fond DOBRÝ ANDĚL, který se snaží těmto rodinám pomáhat. V současné době pomáhá více než 1600 z nich. Jedná se převážně o rodiny s dětmi, kde má rodič nebo dítě onkologické onemocnění. Několik set dalších rodin tudíž pomoc potřebuje, ale Dobrým andělům se nedostává peněz. 

Těžká nemoc uvrhne i rodinu, která byla původně dobře zaopatřená, po několika měsíčním boji s těžkým onemocněním, ať už dítěte nebo jejího živitele, do finanční tísně. Odhlédnu-li od stresu po oznámení onemocnění rakovinou musí matka zůstat s dítětem doma a příspěvek, který dostane na péči o něj, je většinou jen zlomkem toho, kolik do té doby vydělávala. Ekonomická situace rodiny tudíž nutně velice klesne nehledě k tomu, kolik stojí nejrůznější pomůcky a doplatky za léčbu, dovozy do nemocnice... To nehovořím o tom jaká je to katastrofa v případě matky samoživitelky.

Bohužel v posledních 20 letech počet nekompletních rodin v Česku markantně vzrostl. Jedním z hlavních důvodů je kromě vysoké takřka padesáti procentní rozvodovosti i vysoké procento primárně nesezdaných párů s dětmi. A toto riziko rozpadu bohužel ještě výrazně narůstá v případě vzniku závažného onemocnění, ať už u dítěte nebo u rodiče. Mnohdy otec nesnese, že bude mít postižené dítě, matka zase často musí obětovat kariérní postup a navíc je neustále ve stresu ve strachu o dítě a doma místo usměvavé krásky čeká na manžela uplakaná strhaná žena. Data Českého statického úřadu ukazují, že zatímco na počátku 90. let podíl dětí narozených neprovdaným ženám nepřesahoval 9% hranici, v roce 2012 takových dětí bylo již 43,4 %.  

O tom jak zasáhne těžká nemoc do života nejen rodičů, ale celé rodiny včetně prarodičů, uvádíme příklad paní Michaely z Prahy, která vychovává dvě děti - sedmiletého Patrika a devítiletou Giulii:

 

Takto vypadali Gulia a Patrik v době, kdy ještě Patrik netušil co ho čeká za hrůzy

Před třemi lety jejímu čtyřletému synovi lékaři diagnostikovali leukémii a ihned musel podstoupit sérii chemoterapií. Jako průvodkyně pracující na živnostenský list musela svou práci ze dne na den ukončit a věnovat se malému pacientovi. Protože Patrikova léčba vyžadovala častý pobyt v nemocnici, musela zajistit péči o svou dceru. Částečně pomáhal její manžel, s kterým se právě rozváděla, babička, ale i placené hlídání. Paní Michaela se se svou dcerkou Giulií musela na čas rozloučit, aby její dcera neohrozila Patrika nákazou běžné virózy. V akutní fázi, která trvala tři čtvrtě roku, se téměř neviděly. Navíc i domácí prostředí vyžadovalo úpravy. Bylo nutné odstranit veškeré „lapače prachu“ jako jsou koberce, záclony, květiny, důležitý byl neustálý úklid a sterilizace povrchů. Kvůli oslabené imunitě nemohl Patrik cestovat ani městskou hromadnou dopravou a přitom do nemocnice musel jezdit i dvakrát týdně. Objevily se i další náklady spojené s léčbou jako nízkobakteriální strava, doplatky na léky, vitamíny a zajištění péče o dalšího sourozence.  Protože paní Michaela byla právě v rozvodovém řízení, jejím jediným příjmem se stala podpora v nezaměstnanosti a  nedovede si představit jak by mohla již i tak hroznou situaci ustát bez pomoci Dobrých andělů, které požádala o pomoc. 

Takto to vypadá v hemato-onkologickém stacionáři s centrálně žilním katetrem

Na štěstí příběh dopadl dobře. V červnu 2014 byla Patrikova léčba ukončena. Léčba leukémie trvá dva roky a za tu dobu se člověk bez finanční pomoci dostane ekonomicky na úplné dno. Je úžasné, že jsou lidé ochotni pomoci druhým. Moc andělům děkuji za jejich pravidelné příspěvky," říká dnes paní Michaela. 

Patrik musí být však ještě stále opatrný, neboť má oslabenou imunitu. Dobří andělé proto pomáhají rodinám až dva roky po ukončení léčby, aby se mohly pomalu vrátit do „normálního“ života. „Po ukončení léčby jsem mohla začít částečně pracovat. A proto jsem se rozhodla, že pomoc Dobrých andělů přestaneme v únoru 2015 pobírat. Jakmile se nám bude dařit ještě lépe, i já se stanu Dobrým andělem,“ říká paní Michaela.

Přestože rodiny samoživitelek nebo samoživitelů jsou na tom v případě vážné nemoci hůře, často i v případě manželských párů není situace rodiny o mnoho příznivější. U 90 % příjemců pomoci Dobrého anděla se stává, že jeden z rodičů nemůže z důvodu péče o nemocné dítě dlouhodobě vykonávat zaměstnání. Jeden z rodičů tak musí zajistit péči o dalšího sourozence a postarat se o chod domácnosti, zatímco druhý tráví dlouhé měsíce v nemocnici s nemocným dítětem.

Petr Sýkora, spoluzakladatel nadačního fondu DOBRÝ ANDĚL, sdělil našemu listu, že 38 % z celkového počtu rodin představují onkologická onemocnění dětí, ve 27 % případů jsou onkologicky nemocní rodiče. Dalších 35 % tvoří děti s jinou závažnou nemocí jako je například nemoc motýlích křídel, cystická fibróza, těžká svalová dystrofie a další a i těmto rodinám by chtěl fond přispět. 

Naštěstí si v České republice  stále více lidí uvědomuje, že je třeba takovým rodinám pomáhat. Mezi ně patří také Tania le Moigne,  ředitelka českého a slovenského Googlu: „Dobrým andělem jsem se rozhodla stát ze tří důvodů. Za prvé ten projekt mi dává obrovský smysl. Pomáhá konkrétním rodinám a rozděluje všechny peníze, které vybere, do posledního haléře. Druhý důvod jsou lidé, protože za každým dobrým projektem stojí dobří lidé. Petr Sýkora je pro mě člověk, kterého osobně znám a nesmírně si ho vážím, a který kolem toho projektu vybudoval výborný tým, kterému já maximálně důvěřuji. A třetí důvod je ten, že věřím, že v Čechách se najde spousta Dobrých andělů.“

Šťastný Patrik po vyléčení

Není bez zajímavosti, že chlapci trpí v dětském věku častěji závažným onemocněním než dívky. U dětských pacientů a příjemců pomoci DOBRÉHO ANDĚLA tedy výrazně převažují chlapci nad dívkami.  přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol  prof. Jan Starý, DrSc., potvrdil, že  „tak je to i v případě zhoubných nádorů, které jsou častěji diagnostikovány u chlapců.“ Naopak u dospělých příjemců pomoci DOBRÉHO ANDĚLA převládají v 71 % ženy. Tato skutečnost je způsobena dvěma vlivy. Ten první je čistě lékařský – u žen v mladším věku je výrazně častěji diagnostikováno onkologické onemocnění – zejména rakovina prsu. Druhý vliv je sociálně demografický - pokud onkologické onemocnění postihne matku samoživitelku, dostává se tato v naprosté většině případů velmi rychle do finanční tísně. Zhruba třetina rodin, kterým Dobří andělé pomáhají, jsou proto rodiny s maminkou samoživitelkou.

Dobrým andělem se můžete stát i vy na www.dobryandel.cz. Nejen sport a viditelné aktivity v televizi potřebují peníze. A to mnohem více než zdraví lidé. Odměnou Vám bude pohled na zachráněné uzdravené dítě.

 

 

 

Zveřejněno v EKONOMIKA

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 133 hostů a žádný člen

Tištěná revue

Další ukázky ZDE

Pomozte dětem

Život detem

PROTIPROUD

 

VIDEO ZPRÁVY

 Jan Skopeček nesouhlasí s Jiřím Dolejšem v postoji k projednávaného rozpočtu 

 

Kardinál Dominik Duka zve každého 28. dne v měsíci od 16:15 hodin občany do Svatováclavské kaple  k Modtibám za národ

 

Pozvánka na Kající a prosebné procesí za český národ 28.10. 2018 

Sraz na Staroměstském náměstí v Praze od 14. hodin 

 

Jak dopadla  Florencie Lorenza Magnifica díky Merkelové

Eulament při večerním zasedání:

Server Manipulátoři usilovně vyvrací tvrzení, že europoslanci v sále spí. Má pravdu. Spí v hezky doma v postýlkách.  

Václav Klaus: Homopolitikus Jakl je nejlepší ze všech 230 kandidátů do Senátu

Snímky přechodů hranic mezi státy

Český turista na Krétě nafilmoval "topící se migrantky"

Kameranovi dávala pokyny režisérka, aby to vyvolalo potřičný soucit. 

 

Až budete chtít něco vzdát, podívejte se na toto video

HURÁÁÁ! Nigel Farage zpět v politice v boji za svůj sen - skutečný Brexit

Chvilka_poezie.pps

Vynikající Ladislav Jakl z IVK proti havlistovi Igoru Lukešovi z Bostonu

 

HLOUPÁ  HUSA NA PROVÁZKU Olivie Žižková 

Kdo týrá zvířata nesmí odejít od soudu s podmínkou

Velikonoce jsou cesta do Božího království

Voliči prohlédli Drahošovu prázdnotu - prohrála nepolitická politika

Návrat otce kardinála Josefa Berana domů

Václav Klaus: "Vystupme z Unie, dokud je čas!

Niegel Farage: Češi jděte si pro exit!

 

Prezident Zeman k negativním vlivu islámismu na Evropu

Cyril Höschl: Atmosféra ve společnosti je sociálně demokraticko levicově rozbředlá

 Evropská civilizace stojí a padá s křížem

 

Marine Le Pen hovoří v EP o imigraci

EU porušuje svou vlastní Lisabonskou smlouvu 

 

Ringo Čech: Evropa byla zničena

Co je islám dodpravdy - výklad 

Zoufalost francouzské policie  aneb k čemu vede multikulturalismus Macrona

 

Požehnané Vánoce - výklad smyslu Vánoc

cz.Dear Child Jesus, I am your little sheep 

Kardinál Tomášek, morální autorita za komunistické diktatury 

Video Kardinál Tomášek - významná osobnost našich dějin

Toto video řekne vše o tom, proč zrušit bestiální kožešinové firmy. Je to opravdu děs!

Závidíme Maďarům  Viktora Orbána 

Bjorn Lomborg: Zchlaďte hlavy

Členové redakční rady Fragmentů v diskusi na youtube o ČT

 

 

 

 

 

 

 

STRAŠIDLA ZE ZÁLESÍ

 

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

NEJVÍCE ČTENÉ ČLÁNKY

Kliknutím na obrázek získáte článek


Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %