Energetická unie? Kdepak! Jen nové úřady, pohádky a podpora tzv. obnovitelných zdrojů Doporučený

  • pondělí, bře 02 2015
  • Napsal(a)  Evžen Tošenovský, místopředseda ODS
Europoslanec Evžen Tošenovský Europoslanec Evžen Tošenovský archiv autora

Diskuse o tzv. energetické unii, kterou ve středu 25. února 2015 otevřel eurokomisař Šefčovič, je teprve v počátku, přesto nabízí především zklamání. Nebezpečí tkví v dalším posilování pravomocí unijní agentury ACER, která zatím pouze koordinuje činnost nezávislých národních regulátorů. Vznik celounijního regulátora by mohl vést k prolomení dosud uznávaného práva členských států určit si svůj „energetický mix“, tedy z jakých zdrojů vyrábějí kolik energie, a to vzhledem ke svým odlišným geografickým podmínkám. V takovém případě bychom debatu o posílení jaderné energetiky mohli rovnou ukončit a stali bychom se závislými na nevýhodném dovozu energie z jiných států.

 Cílem komise je tedy hlavně další centralizace rozhodování do Bruselu a ještě vyšší podpora tzv. obnovitelných zdrojů. Byli bychom rozhodně pro, pokud by snahy komise vyústily ve skutečné otevření trhu, který je nyní hrůzně pokroucen všemožnými zelenými dotacemi. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že má vzniknout jen další úřednický moloch.

Zcela z oblasti sci-fi jsou představy komise o dalším posilování "obnovitelných" zdrojů prostřednictvím tzv. chytrých sítí (smart grids). Evropě zoufale chybí především zcela základní infrastruktura, která by byla schopna vyrovnávat obrovské výkyvy způsobované větrnou a solární elektřinou. Sítě, které by si přebytkovou energii ‚přehazovaly‘ mezi sebou nebo ji skladovaly, jsou zatím v nedohlednu, proto se naopak jako racionální jeví omezování dotací pro obnovitelné zdroje.

 

Číst 6272 krát
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
Zveřejněno v EU

Související položky (podle značky)

Právě přítomno: 1013 hostů a žádný člen

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %