Kardinál Duka: „Kéž by naši politici přijali za nás takovou zodpovědnost jako kdysi svatý Silvestr za křesťany“ Doporučený

J. Em. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas český J. Em. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas český snímky Haslingerová Ivana, Fragmenty

Na závěr roku se  tak jako každoročně na svátek svatého Silvestra sešli v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě věřící, aby poděkovali Bohu za uplynulý rok 2017. Slavnostní nešpory s krásnou hudbou a zpěvy na oslavu matky Boží Panny Marie celebrovala J. Em. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas český. V promluvě k přítomným se zamýšlel nad tím, co znamenal veliký dar svobody pro katolickou církev, která zakusila, co je diktatura nacismu a komunismu a proč je vliv těchto zrůdných diktatur tak negativní na morálku a kulturu národů, které postihl. Dospěl k závěru, že je to zejména proto, že tyto diktatury nechápou, že  podle Krista svoboda vnitřně souvisí s pravdou a teprve společně  vytvářejí člověka skutečným člověkem.  Bez pravdy a zodpovědnosti nemůže v této zemi být skutečná spokojenost a pravá radost z nabyté svobody. Jen sama svoboda k tomu nestačí.

 Je varující, že parciální zájmy skupin jsou nadřazeny základní povinnosti státu

Závěr roku překvapil nejen církev, ale celé společenství občanů země parlamentními volbami, které ukázaly, jak rozdělená je společnost v ČR a nejen v ní, i v sousedních zemích, a dokonce i za oceánem. To je  podle pana kardinála vážné varování. Důvod, proč tomu tak je, vidí v tom, že skupinové parciální zájmy jsou zcela  nadřazeny společnému zájmu a povinnosti státu, jehož hlavní funkcí je bezpečnost, hájení svobody a lidské důstojnosti obyvatel. Neboli ochrana života a starost o občany.

Pan kardinál se zamýšlel, z čeho vyrůstají tyto varující skutečnosti. Dospěl k závěru, že vyrůstají z jednoho základního postoje, z postoje sobectví. A v tomto sobectví je podle něj těžké hovořit o té nejzákladnější funkci církve ve společnosti, kterou je lidství.

Vánoce pronikají tak silně do lidských duší proto, že právě v ten den se Bůh stal člověkem

Nejen my, kteří se v běžném životě neustále potýkáme s módními neomarxistickými „ismy“,  jsme jimi znepokojeni, ale jak se přiznal pan kardinál, je jimi znepokojen již natolik, že se mu o nich zdá. „Měl jsem této noci zvláštní sen, v němž mne Bůh pověřil úkolem, abych pojednal o multikulturním významu vánoc. Možná si myslíte, že si z Vás dělám legraci, ale já jsem musel v tomto snu Bohu odpovědět, že Vánoce jsou opravdu multikulturním svátkem,“ uvedl k údivu přítomných pan kardinál a pokračoval:

„Zamýšlel jsem se i nad tím jak je to možné, že žádný svátek v roce nedokáže tak hluboce proniknout do lidské  duše a srdce a to v každé společbnosti. A došel jsem k závěru, že je to proto, že právě v tento den se Bůh stal člověkem. Proto přesahují Vánoce všechny kutury a všechny civilizace. A skutečně, když jsem po probuzení třídil vánoční poštu, nalezl jsem tam přání požehnaných vánoc ze všech evropských zemí, dokonce i pozdrav od stromku obsypaného pěticípkami.“

Vánoce jsou prostě svátky rodin a v každé rodině a v každém kolektivu jsou specifické. Koledy, jisté zvyky, štědrovečerní příhody i dárky jsou v každé rodině jen její. A žádná diktatura s tím nic nenadělá. I když dárky nosí různé bytosti - Ježíček, Sant Noel, Santa Klaus, tři králové, či v komunistických zemích dokonce Děda Mráz, děti se na Vánoce prostě těší a nedají si je vzít nikým.

Česká katolická církev slavila v minulém roce úspěchy

Primas český připomněl rovněž, co významného přinesl rok minulý pro českou církev. “Rozloučili jsme se s otcem kardinálem Vlkem, který byl povolán po 50 letech perzekuce a šikany, aby se podílel na obnově církve jako instituce. Papež František požehnal obraz Lidické madony. Při té příležitosti jsme mu mohli vysvětlit náš záměr pořádat celoevropské setkání katolické mládeže u nás. Záměr se mu zřejmě líbil, protože jsme pak byli požádáni apoštolskou stolicí jeho úřadu, abychom uspořádali Světový den katolické mládeže v naší republice. Došlo k týdennímu celoevropskému setkání mladých lidí a jejich vedoucích představitelů katolických církví ze všech zemí v Olomouci. Církví, které poznaly na vlastní kůži, co je diktatura nacismu a komunismu. A my poznali ,jaký je  vztah těchto lidí k tomu, který se narodil a řekl, že pravda a svoboda spolu vnitřně souvisí a vytvářejí člověka člověkem. Sjelo se tam 7000 mladých věřících děvčat a chlapců. Že se akce zdařila, o tom svědčí to, že na závěr byli posíleni, takže se s námi loučilo 12 500 lidí.“

Každý nový rok je nadějí svobody a zodpovědnosti

Pan kardinál zdůraznil, že si váží svatého Silvestra, který byl dostatečně silný duchovně i fyzicky na to, aby se stal  prvním papežem svobodné katolické církve v do té doby pohanské Říši římské. Byl to člověk, který neztratil víru ve svobodu ani v dobách obrovského pronásledování křesťanů v Římě. Jeho zodpovědnost za ostatní křesťany ho přivedla k tomu, že nakonec pokřtil císaře Konstantina a přesvědčil ho o Bohu natolik, že vydal Chartu svobody církve. Svátek svatého Silvestra, který na závěr roku slavíme, nám říká, že každý nový rok je nadějí svobody a zodpovědnosti.

„Kéž by tuto zodpovědnost plně přijali, jako kdysi svatý Silvestr, ti, které jsme si zvolili, a splnili nám vše, co slíbili a i to, o čem říkají, že splnit nemohou. Bez zodpovědnosti nemůže v této zemi být skutečná spokojenost a pravá radost. Amen“, uzavřel působivě svoji promluvu primas české katolické církve.

 

Zveřejněno v POLITIKA

Související položky (podle značky)

Tištěná revue

Další ukázky ZDE

Pomozte dětem

Život detem

PROTIPROUD

 

VIDEO ZPRÁVY

 Jan Skopeček nesouhlasí s Jiřím Dolejšem v postoji k projednávaného rozpočtu 

 

Kardinál Dominik Duka zve každého 28. dne v měsíci od 16:15 hodin občany do Svatováclavské kaple  k Modtibám za národ

 

Pozvánka na Kající a prosebné procesí za český národ 28.10. 2018 

Sraz na Staroměstském náměstí v Praze od 14. hodin 

 

Jak dopadla  Florencie Lorenza Magnifica díky Merkelové

Eulament při večerním zasedání:

Server Manipulátoři usilovně vyvrací tvrzení, že europoslanci v sále spí. Má pravdu. Spí v hezky doma v postýlkách.  

Václav Klaus: Homopolitikus Jakl je nejlepší ze všech 230 kandidátů do Senátu

Snímky přechodů hranic mezi státy

Český turista na Krétě nafilmoval "topící se migrantky"

Kameranovi dávala pokyny režisérka, aby to vyvolalo potřičný soucit. 

 

Až budete chtít něco vzdát, podívejte se na toto video

HURÁÁÁ! Nigel Farage zpět v politice v boji za svůj sen - skutečný Brexit

Chvilka_poezie.pps

Vynikající Ladislav Jakl z IVK proti havlistovi Igoru Lukešovi z Bostonu

 

HLOUPÁ  HUSA NA PROVÁZKU Olivie Žižková 

Kdo týrá zvířata nesmí odejít od soudu s podmínkou

Velikonoce jsou cesta do Božího království

Voliči prohlédli Drahošovu prázdnotu - prohrála nepolitická politika

Návrat otce kardinála Josefa Berana domů

Václav Klaus: "Vystupme z Unie, dokud je čas!

Niegel Farage: Češi jděte si pro exit!

 

Prezident Zeman k negativním vlivu islámismu na Evropu

Cyril Höschl: Atmosféra ve společnosti je sociálně demokraticko levicově rozbředlá

 Evropská civilizace stojí a padá s křížem

 

Marine Le Pen hovoří v EP o imigraci

EU porušuje svou vlastní Lisabonskou smlouvu 

 

Ringo Čech: Evropa byla zničena

Co je islám dodpravdy - výklad 

Zoufalost francouzské policie  aneb k čemu vede multikulturalismus Macrona

 

Požehnané Vánoce - výklad smyslu Vánoc

cz.Dear Child Jesus, I am your little sheep 

Kardinál Tomášek, morální autorita za komunistické diktatury 

Video Kardinál Tomášek - významná osobnost našich dějin

Toto video řekne vše o tom, proč zrušit bestiální kožešinové firmy. Je to opravdu děs!

Závidíme Maďarům  Viktora Orbána 

Bjorn Lomborg: Zchlaďte hlavy

Členové redakční rady Fragmentů v diskusi na youtube o ČT

 

 

 

 

 

 

 

STRAŠIDLA ZE ZÁLESÍ

 

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

NEJVÍCE ČTENÉ ČLÁNKY

Kliknutím na obrázek získáte článek


Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %