Ať Bůh pomáhá prezidentu Zemanovi při ochraně suverenity naší země Doporučený

Kolikáté již oslavy byl Vladislavský sál Pražského hradu svědkem? Kolikáté již oslavy byl Vladislavský sál Pražského hradu svědkem? snímky Ivana Haslingerová Fragmenty

Ať již se komukoliv líbí či nelíbí volba občanů,  prezident Miloš Zeman je od 8.března 2018 nejvyšší autorita státu. Podle ústavy je  vrchním velitelem ozbrojených sil a v jeho ústavní pravomoci je i souhlas či nesouhlas se všemi mezivládními smlouvami. Prostě reprezentuje stát navenek a má zodpovědnost za jeho bezpečnost. Je to tedy člověk, k němuž v okamžicích nebezpečí budeme všichni vzhlížet s úzkostí a rovněž s nadějí, že svým správným rozhodnutím ochrání naší zemi před hrozbami války či ještě horšího nebezpečí. Inaugurace prezidenta republiky je proto výjimečná chvíle nejen pro osobu samotného prezidenta, ale pro celý národ. Proto tato výjimečná chvíle probíhá v historicky výjimečném místě, v prostorách starobylého Vladislavského sálu Pražského hradu. A již z úcty k tomuto místu by měli přítomní hosté zachovat noblesu a svým chováním podtrhnout sílu tohoto aktu.

Nevychovanost politiků z TOP 09 a jejich kamarádů

Odchod pozvaných hostů ze sálu během projevu prezidenta se za posledních sto let existence republiky nikdy nekonal. A že tam byly panečku také poslanecké rozbroje, stačí otevřít Peroutkovo Budování státu.  Udál se v historii jen jednou a to jako protest poslanců německých národních stran, kteří odešli v roce 1920 ze sálu kvůli nesouhlasu se zvolením prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Ale i oni měli tu noblesu, že odešli před samotným ceremoniálem. Klukovský útěk současných poslanců z Top 09 a jejich kamarádů z dalších stran jde přirovnat pokud si pamatuji pouze k útěku Róma Bangy ze sálu, když Českého slavíka vyhrál Tomáš Ortel, který mu nebyl sympatický. Svůj protest mohli poslanci dát najevo důstojně, odmítnutím účasti, podobně jako rektoři vysokých škol. I o tom by se psalo a oni by se zviditelnili. Takto dali jen najevo, že nejsou schopni vyslechnout názor politického protivníka, což do demokracie nepatří.

Hradní ceremoniář nezná protokol

Pokud jde o hradního ceremoniáře, také se nevyznamenal. Již při příchodu do Vladislavského sálu praštila do očí květinová tulipánová žlutozelená výzdoba. Tato navýsost významná chvíle pro naši zem by si zasloužila květiny v národních barvách.

Dalším překvapením bylo nedůstojné usazení předchůdce, prezidenta Václava Klause s chotí i manželky zemřelého prezidenta Havla, přes uličku a tedy v protokolárně méně významné levé části první řady. Předchozí prezident protokol vždy zachovával a stalo se to poprvé od jeho inaugurace v roce 2003. Viz foto z inaugurace prezidenta Václava Klause:

 

Další lapsus protokoláře byl ten, že i kdyby byla dcera pana prezidenta Kateřina sebevětší kamarádkou s manželkou hradního kancléře, není důvod, proč by tato měla mít výsostné a čestné postavení před zákonodárci, kteří seděli až v dalších řadách za ní. Představitelé ve volených funkcích mají protokolárně vždy přednost před jmenovanými funkcionáři, kterým je i kancléř. Možná i to bylo poslední kapkou pro jejich nedůstojný odchod ze sálu. Něco jiného je, že v první řadě seděla manželka premiéra Andreje Babiše Monika. To odpovídá protokolu,  protože byla-li přítomna manželka prezidenta, mohli s sebou vzít doprovod i nejvyšší ústavní činitelé.

Protokolář také ochudil pana prezidenta  o zdůraznění jeho funkce vrchního velitele ozbrojených sil před jeho národem, který v této nebezpečné situaci kolem nás nabývá stále více na významu. Rozhodně bylo nepatřičné, že mu nevzdala hold  nastoupená jednotka armády. Aspekt vzdání holdu armádě velitelem ozbrojených sil roli prezidenta před jeho národem podtrhuje. Pan prezident nemusel vzhledem k svému hendikepu procházet kolem nastoupené jednotky, ale mohl projet vozem, jak to dělají velvyslanci při svém jmenování. Nebo mohli být zástupci jednotky přítomni podél sálu a tam mu vzdát čest. Rozhodně to slavnost velice ochudilo. 

 

Krásné gesto prezidenta Zemana

Ale abych jen nekritizovala, od pana prezidenta Zemana bylo krásné gesto, že se cestou do sálu pozdravil podáním ruky s Jeho eminencí Dominikem kardinálem Dukou, OP,  arcibiskupem pražským a primasem českým, za něhož se nedávno přimlouval u papeže Františka po nechutné pomlouvačné kampani jeho odpůrců. 

Projev prezidenta byl naprosto pravdivý, ale měl by zaznít při jiné příležitosti

Pokud jde o  inaugurační projev, pak k jeho pravdivosti nelze namítnout ani popel. Jen to, že by spíš měl takový projev zaznít na Nový rok, tak jak ho pronášejí američtí prezidenti každoročně Ke stavu Unie. Tam patří podobné vážné zamyšlení se nad minulostí, přítomností a budoucností České republiky.

V této, pro zemi i pro něj tak významné slavnostní chvíli, jsem očekávala, že využije unikátního okamžiku, že zdůrazní že přebírá funkci právě při 70letém výročí vzniku naší samostatné republiky. Že vzpomene na jím tolik milovaného prezidenta Masaryka, na jeho boje za národní nezávislost a národní svobodu, o níž nyní mají občané oprávněné a silné obavy. Že se zamyslí nad krizí, kterou prochází západní civilizace a ujistí občany, že udělá vše pro to, aby je od podobných neomarxistických excesů ochránil. Že zdůrazní, že bude podobně jako jeho vzor prezident Masaryk bojovat za národní suverenitu republiky.

Škoda, že tohoto mimořádného okamžiku nevyužil právě k tomuto poselství svému národu. Že neujistil lid, že je  si vědom odpovědnosti, kterou za nás všechny přebírá.

V každém případě za sebe a za redakci naší kulturně-hospodářské revue Fragmenty mu přeji hodně sil do nelehké práce.

Přeji mu, ať mu ve všem činění pomáhá Bůh a řídí správně jeho kroky ve prospěch našeho národa.

 

Zveřejněno v POLITIKA

Nejnovější od IVANA HASLINGEROVÁ

Související položky (podle značky)

Tištěná revue

Další ukázky ZDE

Pomozte dětem

Život detem

PROTIPROUD

 

VIDEO ZPRÁVY

 Jan Skopeček nesouhlasí s Jiřím Dolejšem v postoji k projednávaného rozpočtu 

 

Kardinál Dominik Duka zve každého 28. dne v měsíci od 16:15 hodin občany do Svatováclavské kaple  k Modtibám za národ

 

Pozvánka na Kající a prosebné procesí za český národ 28.10. 2018 

Sraz na Staroměstském náměstí v Praze od 14. hodin 

 

Jak dopadla  Florencie Lorenza Magnifica díky Merkelové

Eulament při večerním zasedání:

Server Manipulátoři usilovně vyvrací tvrzení, že europoslanci v sále spí. Má pravdu. Spí v hezky doma v postýlkách.  

Václav Klaus: Homopolitikus Jakl je nejlepší ze všech 230 kandidátů do Senátu

Snímky přechodů hranic mezi státy

Český turista na Krétě nafilmoval "topící se migrantky"

Kameranovi dávala pokyny režisérka, aby to vyvolalo potřičný soucit. 

 

Až budete chtít něco vzdát, podívejte se na toto video

HURÁÁÁ! Nigel Farage zpět v politice v boji za svůj sen - skutečný Brexit

Chvilka_poezie.pps

Vynikající Ladislav Jakl z IVK proti havlistovi Igoru Lukešovi z Bostonu

 

HLOUPÁ  HUSA NA PROVÁZKU Olivie Žižková 

Kdo týrá zvířata nesmí odejít od soudu s podmínkou

Velikonoce jsou cesta do Božího království

Voliči prohlédli Drahošovu prázdnotu - prohrála nepolitická politika

Návrat otce kardinála Josefa Berana domů

Václav Klaus: "Vystupme z Unie, dokud je čas!

Niegel Farage: Češi jděte si pro exit!

 

Prezident Zeman k negativním vlivu islámismu na Evropu

Cyril Höschl: Atmosféra ve společnosti je sociálně demokraticko levicově rozbředlá

 Evropská civilizace stojí a padá s křížem

 

Marine Le Pen hovoří v EP o imigraci

EU porušuje svou vlastní Lisabonskou smlouvu 

 

Ringo Čech: Evropa byla zničena

Co je islám dodpravdy - výklad 

Zoufalost francouzské policie  aneb k čemu vede multikulturalismus Macrona

 

Požehnané Vánoce - výklad smyslu Vánoc

cz.Dear Child Jesus, I am your little sheep 

Kardinál Tomášek, morální autorita za komunistické diktatury 

Video Kardinál Tomášek - významná osobnost našich dějin

Toto video řekne vše o tom, proč zrušit bestiální kožešinové firmy. Je to opravdu děs!

Závidíme Maďarům  Viktora Orbána 

Bjorn Lomborg: Zchlaďte hlavy

Členové redakční rady Fragmentů v diskusi na youtube o ČT

 

 

 

 

 

 

 

STRAŠIDLA ZE ZÁLESÍ

 

ÚVODNÍ FOTA A VIDEA

NEJVÍCE ČTENÉ ČLÁNKY

Kliknutím na obrázek získáte článek


Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %