VIDEO ZPRÁVY

 ********************
 

Poslední soud Doporučený

Mgr. Václav Klaus ml., předseda hnutí Trikolóra Mgr. Václav Klaus ml., předseda hnutí Trikolóra snímek Ivana Haslingerová revue Fragmenty
Poslední soud, aneb proč musí být referendum o Evropské unii. „Jsi pro setrvání ČR v unii? Jsi proti setrvání ČR v unii?" Tenhle text není o kladech a záporech Evropské unie, ani o tom, který názor je správný. Tenhle text je o demokracii. Je vláda Babiše devastující nebo není? Je Kalousek stonásobný převlékač kabátů nebo není? Je největší český vlastenec – japonský podnikatel, nebo není? Je autor tohoto článku ubožácký kretén nebo není? Na všechny tyto čtyři otázky neexistuje jednoduchá odpověď. Jo, každý čtenář nějakou rychlou a jednoznačnou má. Já třeba ano, ano, ne, ne. Ale univerzální a spravedlivou odpověď – k čemu dojdeme? Když to budeme brát poctivě a filozoficky, dojdeme k Čapkově nádherné povídce Poslední soud, ale nemaje ani tisíciny Čapkova talentu – tohle, patrně nejpřesnější, hledisko, pomiňme. Respektive nic lepšího se k němu nedá napsat.

Přijdeme pak na to, že existují lidé, kteří mají na tyto otázky (a spoustu dalších) diametrálně rozdílné názory a hodnocení. A pozor, budou to lidé chytří i jednodušší, bohatí i chudí, zlí i laskaví a budou jich tisíce. Tak to je.
Nedá se s tím dělat nic. Ale jako vyspělá společnost věříme na to, že lidé mají právo ovlivňovat své osudy, že všechna moc pochází z lidu, že neexistuje nikdo (ten u Posledního soudu je pak jiná věc), který má právo rozhodovat za nás a proti naší vůli. Rozhodně nikdo z výše uvedené čtveřice, ale ani žádný vědec, kosmonaut, herec nebo farář nebo šéfredaktor ... nebo nevím.

Proto máme volby a tam se naše hlasy a názory sčítají. Něco chceme a něco nechceme. Většina lidí. Je to klopotný systém, ale žádný lepší není. Musíme mít právo rozhodovat o naší zemi a také to jednou za čtyři roky přichází. Vzniká pak vláda a zákony musí mít za sebou většinu sněmovny (zástupců lidí).

Jenomže v posledních letech skoro 3/5 zákonů jsou převzaté směrnice EU, které se přijímají automaticky a 60% vlády nad touto zemí nemůžete nijak ovlivnit (pokud tedy nejste Angela Merkelová nebo Macron neb pár dalších nejvyšších úředníků Dvora). A to je špatně!! To je degradace voleb na různé účelové slepence, ale podstata, přesněji zhruba 60% podstaty, vládnutí probíhá jinudy.

Otázka tedy není, zda máme vypsat referendum o vystoupení z Evropské unie jako nějak jednorázově, když nám třeba něco zase zavedou, co vůbec nechceme.

Referendum se má jmenovat – „referendum o setrvání v EU" a má být zcela automaticky každé čtyři roky součástí sněmovních voleb.

Není přece možné, aby lidé za zuřivé kampaně rozhodovali o 40% země, zda má být spravována lidovecky nebo komunisticky nebo babišovsky nebo pirátsky nebo trikolórovecky a o 60% záležitostí se prostě nijak nehlasovalo a byla to věc, kterou nemáme právo nijak ovlivnit. To není otázka toho, zda máme nebo nemáme rádi Evropskou unii, to je základní demokratická otázka. Zda lidé žijící v této kotlině, a jedině oni, mají rozhodovat o této zemi.

Je přitom úplně jedno, zda občané mají názory „správné" nebo „nesprávné" – u těch 40% správy země to také nikdo nezkoumá, a lidé volí koho chtějí, a je to někdy neštěstí.

Ale já věřím na demokracii, na vládu lidu. Nelze to již dál obcházet. 
 
Číst 3698 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v SPOLEČNOST

Související položky (podle značky)

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %