VIDEO ZPRÁVY

 ********************
 

Waldemar Matuška se stal národním symbolem

  • neděle, srp 31 2014
  • Napsal(a)  Ivana Haslingerová
Waldemar Matuška se stal národním symbolem Ivana Haslingerová, Fragmenty

Je to neuvěřitelné, ale Waldemar Matuška oslavil své 75. narozeniny. K tomuto životnímu jubileu mu předal na Pražském hradě prezident republiky Václav Klaus za mimořádné zásluhy "Čestnou plaketu prezidenta republiky". Bylo symbolické, že z oken přijímací místnosti, kde se celý akt odehrál byl nádherný pohled na budovu amerického velvyslanectví, nad níž visely vlajky obou zemí.

 

Waldemar Matuška, který po neshodách s bývalým komunistickým režimem nalezl druhý domov právě v USA je názorným symbolem změn, které se udály po roce 1989. Zatímco za komunismu by se nesměl vrátit ani položit květinu na hrob rodičů, nyní dostává od presidenta vzácné ocenění za zásluhy za representaci našeho národa a za to, co pro nás jeho umění znamená. 

A zde již přichází oslavenec se svou chotí Olgou do audienční místnosti vyzdobené květinami

"Pro mnohé z nás byl Waldemar Matuška po celý život legendou naší hudby a zůstává jí i nadále. Myslím si proto, že předat mu tuto zlatou medaili je na místě," říká pan prezident a ukazuje přítomným medaili

 

Poté ji předává Waldemaru Matuškovi

 "Kytku větší Waldemarovi a menší  pani Olze," říká pan prezident o předává Waldemarovi obrovskou kytici

 

Pani Olga se při té příležitosti zvědavě dívá, co to manžel dostal, a pak již Waldemar s panem prezidentem zapózují naposled reportérům a jdou si pohovořit do pracovny pana prezidenta

"Je s podivem, jak si všichni dovolují Waldemarovi Matuškovi říkat jen Waldemare. Většině lidí by si to nikdo říkat netroufl. To je symbol znárodnění. Symbol toho, jak jsme si na sebe  za ta léta tak zvykli. A to je důvodem mého ocenění, které není za splnění úkolu v úzce vymezeném oboru, ale za to, že Waldemar Matuška přesahuje svůj vymezený obor a stává se vskutku národním symbolem," reagoval pan prezident na zvolání jednoho z novinářů: "Hodně štěstí Waldemare a děkujeme!"

 

 

 

 

Číst 9868 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v UMĚNÍ

Související položky (podle značky)

  Fragmenty jsou zobrazeny na twitteru i facebooku

Twitter Fragmenty        Facebook Fragmenty       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Blog iDNES Haslingerová Facebook Haslingerová  LinkedIn Haslingerová  

Odebírejte Fragmenty

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %