hhh

Poněkud zvláštní rozhovor o Dejdarovi a zdivočelém Zemanovi

Josef Hympl

Spisovatel Jiří Stránský.

Herec Martin Dejdar.Autor předlohy populárního televizního seriálu Zdivočelá země a člen českého PEN klubu Jiří Stránský hovořil s on-line deníkem TÝDEN o tom, jak je zklamán prohlášením herce Martina Dejdara, jenž vyjádřil podporu Miloši Zemanovi, kandidátovi v nadcházejících prezidentských volbách. "Dejdar tím popřel všechny hodnoty," tvrdí jedenaosmdesátiletý spisovatel. Svá slova však v rozhovoru postupně začal mírnit a nakonec uvedl, že si měl svůj názor nechat pro sebe.

Stránský a režisér seriálu Hynek Bočan už nechtějí v budoucnu spolupracovat s hercem Martinem Dejdarem - a to kvůli jeho záměru volit ve 2. kole prezidentských voleb Zemana. Představitel ústřední postavy seriálu podle nich léta říkal, jak mu příběh změnil myšlení a názory, nyní ale prý potvrdil, že to "byly jen kecy".

* Pane Stránský, vaše prohlášení vzbudilo velké emoce. Není váš odsudek přehnaný? Přece jen takhle příkře někoho odsoudit za jeho politický názor...

To není o politickém názoru, ale o jeho postoji. Sedmnáct let všude říkal, jak mu role Antonína Maděry (komunisty perzekuovaného pilota RAF v seriálu Zdivočelá země - pozn. red.) změnila život a jeho hodnoty. Co všechno komunisti způsobili. A tenhle člověk (Miloš Zeman - pozn. red.) se nechává podporovat od komunistů. Jenom tahle skutečnost stačí sama o sobě. Navíc mi volala básnířka Jana Štroblová. (Podle zveřejněného prohlášení Stránskému sdělila, že lidi argumentují, že budou volit Zemana kvůli tomu, že to říká Dejdar. A ten přece ztvárnil Maděru natolik sugestivně).

* Nicméně Zeman do KSČ vstoupil v době pražského jara 1968 a o dva roky později byl z partaje vyloučen...

To s tím nemá nic společného. Mnohem důležitější je, že teď šel Zeman požádat komunisty o podporu.

* Na druhou stranu - není ten váš přístup taky v podstatě také totalitní a komunistický? Takhle striktně někoho odsoudit? Na sociálních sítích jste ke komunistům teď přirovnáváni vy a Bočan.

Tak jo, holt jsme asi takoví. Mě se to (Dejdarovo rozhodnutí) prostě osobně velmi dotklo.

* Co v tom prohlášení přesně znamená, že jste s Martinem Dejdarem skončili? Nechcete s ním už nikdy spolupracovat?

To ne, mysleli jsme to tak, že skončila éra Maděry.

* Natáčení seriálu ale přece už skončilo.

To ano. Jenom jsem tím chtěl říct,  že to (Dejdar) pošlapal.

* To prohlášení, které nyní visí na internetových serverech, jste poslali přímo Dejdarovi?

Ne. Nebylo to veřejné. Já jsem ho poslal Honzovi Urbanovi (známý publicista - poz. red.), který je můj kamarád. On mi pak volal, že to pustí dál.

* Proč jste to řešil takhle a neřekl to do očí přímo Dejdarovi?

Já jsem se o to pokusil, ale nesehnal jsem ho. Myslím, že je v Americe, kde má nyní rodinu. Jeho jméno vedle Vondráčkové, Bílé... to je celé takové chucpe (z hebrejštiny přejatý výraz pro specifický druh drzosti či opovážlivosti - poz. red.). Proto jsem to napsal.

* Co říkáte na další Zemanovy podporovatele, když už jste začal o Vondráčkové a Bílé? Co Jiřina Bohdalová?

Jiřinu znám strašných let a u ní mě to nepřekvapilo.

* Znamená to vaše zanícení, že podporujete druhého prezidentského kandidáta - Karla Schwarzenberga?

Svou podporu jsem mu vyjádřil veřejně. Zdůvodnil jsem to z legrace tím, že jsem modré krve, i když on z té nejvyšší šlechty a já z té nejnižší. Z loupeživých lapků. Ale vážně - pro mě je to mimořádně vybavený člověk, jak jazykově, tak svojí podstatou. Poctivý člověk ctící šlechtické zásady, které by tomuto státu prospívaly. Nikdy nemyslet na svůj prospěch, ale na to, aby rozmnožily svěřené pro další generace.

* Nemůže tahle prezidentská volba rozdělit celou společnost na nesmiřitelné tábory?

Já jsem to takhle nebral, ale teď najednou vidím, že to tak může být. Zeman to rozpoutává. Myslím si, že je to tím, že po Schwarzenbergovi celá řada útoků sklouzává. A na to není Zeman zvyklý.

* Děkuji za rozhovor, za chvíli jej pověsím na TÝDEN.CZ...

Já bych byl rád, kdybyste to nezveřejňoval.

* Nezlobte se, ale vždyť jsem se vám představil a řekl vám, že po vás chci vysvětlení.

Vždyť vám můžu rozhovor dát, nebo nedat. Vy jste mi neřekl, že to chcete publikovat.

* Nechci se s vámi přít, ale předem jsem vám posílal SMS s tím, že vaše vystoupení vzbudilo obrovský ohlas a že byste se k němu měl nějak postavit.

To jsem nečetl.

* Vy se nějak stydíte, za to co jste mi odpovídal?

O to nejde. Mám přece právo někomu dát, nebo nedat rozhovor. Když mě někdo slušně požádá, tak rozhovory dávám.

Režisér Hynek Bočan.* Dobrá. Tak já vás nyní o rozhovor žádám. Ta věc je velmi aktuální. Můžeme si tedy otázky v klidu zopakovat?

Musíte tam tedy ale napsat, že mě celá ta odezva mrzí. Tím pádem mě mrzí i způsob, kterým jsem to řekl. Nenapadlo mě, že to způsobí tuto odezvu.

* Jak to chcete nyní řešit?

Já to nebudu řešit. Právě ale dělám to, co dokáže málokdo. Že když udělám chybu, tak to uznám a řeknu, že mě to mrzí. Asi jsem to neměl vypustit z úst. Pořád se ale na mě obraceli lidé z různých škol. Já po nich hodně jezdím. Tedy nyní tedy už ne, protože jsem minulý rok málem umřel a doktoři mi to zakázali. Volali mi však z těch škol, co říkám tomu, že ten Maděra (Dejdar) chce volit Zemana. Ujely mi trochu nohy a na to, co jsem napsal, nejsem nijak pyšný.

* Počkejte. Takže si za tím nestojíte. Před chvilkou jste mi řekl...

Řekl jsem vám, že mě to šokovalo. My jsme při křtu DVD Zdivočelé země byli i s Martinem Dejdarem. On mi říkal, že podporuje Zemana a smál se přitom. Myslel jsem, že je to sranda. Jestli mi rozumíte.

* Takže vám řekl, že jde podpořit Zemana?

Ano, ale tím se to skončilo. Opakuji, že jsem myslel, že si dělá legraci. Bral jsem to, že jsem se ho asi zeptal na pitomost, že to takhle shazuje a nemyslí to vážně.

* Pořád mi ale přijde, že popíráte, to co jste řekl na začátku. Že Dejdarův nynější postoj je podle vašich slov chucpe.

To chucpe jsem neřekl o Dejdarovi. Říkal jsem vám to kvůli Zemanovi. Znovu opakuji, že když jsem mezi těmi podporovateli viděl Martina, říkal jsem si, to snad není možný. Musím to nějak sprovodit ze světa. Bavil jsem se o tom s Hynkem Bočanem. Ale ten s tím mým prohlášením hluboce nesouhlasí. Ztrácí totiž obecnost. Protože já jsem to taky myslel obecně.

* Nerozumím...

Já jsem vám to teď chtěl říct. Že jsem to myslel obecně v tom smyslu, že člověk, který vyznává určité hodnoty, se najednou nemůže přiklonit k Zemanovi, který žádá o podporu komunisty. K člověku, který všechny tyhle hodnoty popírá.

Tento rozhovor vyšel v internetové versi časopisu Týden 20. ledna

 

© Kulturní komise ČR, Leden 21, 2013