hhh


Metanoldosud usmrtil 23 lidí, cigarety 22 tisíc ročně

Břetislav Olšer

V ČR máme pohromu – prohibici, protože pár gaunerů chtělo vydělat miliony na pančování alkoholu metanolem. Přes dvacet mrtvých. Děs. Proč si ale nikdo neláme hlavu s kouřením cigaret? Rakovina průdušek a plic je nejčastěji zabíjecím karcinomem; v Česku je každý den s touto chorobou diagnostikován v průměrtu 17 lidí a 16 z nich denně umírá… Tedy za den skoro tolik, co ročně na otravu metylalkoholem. Asi u pětadvaceti procent osob vzniká rakovina jako nemoc z kouření. Na následky kouření umírá každý šestý člověk. Ročně jde na vrub kouření kolem 22 tisíc úmrtí, tedy přibližně pětapadesát lidských životů denně.

Proč vláda neudělá prohibici cigaret? Protože za léčení nemocí kuřáků ročně spotřebuje v systému veřejného zdravotního pojištění šest miliard Kč, zatímco přínos do státního rozpočtu z daně za kuřivo je asi desetkrát tolik. Stát vybere na spotřebních daních za tabák 44 miliard, dalších zhruba 16 miliard zaplatí kuřáci na dani z přidané hodnoty. Kuřáci jsou prostě naše rodinné stříbro. Resort zdravotnictví tak ročně získá pouze od kuřáků 88 miliard. Při odchodu do důchodu v 65 letech stát získá další miliardy. Jak? Snadno. Když se zvýší počet kuřáků, zvýší se i počet předčasných úmrtí, zmenší se počet důchodců. A máme další úspory; jenom loni stát vyplatil na důchodech zhruba 340 miliard korun, letos ke konci srpna to bylo zhruba 230 miliard korun...

Je jasné, že vláda prohibici cigaret nikdy nevyhlásí. Alespoň drsné varování jako např. v Itálii by ale vyhlašovat mohla. Což takhle u nás rovněž vyvěsit italské plakáty s drsným motivem v autobusech, na billboardech a na ženských záchodech v barech, restauracích a diskotékách…? Varování tam patří zejména ženám v severovýchodním regionu Veneto, kde je velmi oblíbený drink známý jako spritz - bílé víno, Campari a perlivá voda. Nápoj je oblíbený hlavně u žen, nezřídka i těhotných. Důvodem zahájení kampaně je především fakt, že alkohol požívají během těhotenství skoro dvě třetiny Italek.

S cigaretovým kouřem se do těla dostává přes 4 000 chemikálií a z plic se vstřebávají rovnou do krve. Není to horší zbraň hromadného ničení než metanol? Pokud je kuřákem nastávající matka, proniknou i do těla jejího nenarozeného dítěte. Největší zlo představuje nikotin a oxid uhelnatý. Nikotin díky své schopnosti stahovat cévy snižuje průtok krve dělohou, dochází také k narušení jemných cév v placentě, a tím je zhoršeno předávání živin mezi krví matky a dítěte. Při kouření vzniká v těle matky nebezpečný karboxyhemoglobin, který omezuje přenos kyslíku a způsobuje, že se dítě v děloze dusí.Tabákový kouř obsahuje rovněž dehet, močovinu, čpavek, benzen, dibenzantracen, benz-apyren, radioaktivní polonium 210, kadmium, nikl a další látky, prokazatelně nějakým způsobem ke vzniku rakoviny přispívající. Dnešní cigarety obsahují kolem 700 aditiv, tedy komponent přidaných z důvodů lepšího vstřebávání nikotinu, ladného vinutí kouře nebo udržení popela na oharku. Znamená to snad, že alkohol obsahuje to, co tam nepatří, tedy metanol, zatímco dehet, močovina, čpavek a dalších tisíce škodlivin si kuřáci vyžadují, a proto správně do cigaret patří? Vyžadují to snad i děti v matčině lůně...? Divná a hrůzná logika... Inu, když si jak pan krupař Vorel nakouříme pěnovku, všechno nám začne smrdět a my si hodíme mašli.

Zdravé plíce a plíce kuřáka.Kouření může znamenat i vážné komplikace samotného těhotenství. Patří mezi ně riziko mimoděložní gravidity a riziko odlučování placenty, respektive nebezpečí přerušení výživy dítěte. U kuřaček se také častěji objevuje krvácení ve všech stupních těhotenství. Vyšší je také nebezpečí samovolného potratu, předčasného porodu a narození mrtvého dítěte. Děti matek kuřaček se rodí s porodní váhou nižší v průměru o 250 g a tento handicap během dětství obtížně dohánějí. A jejich plíce jednou mohou být jako tyto náruživého kuřáka… Co by na to Listina základních lidských práv a svobod? Metodou šoku vláda Apeninského poloostrova upozornila italské ženy, že když těhotné pijí alkohol, vstřebává jej i jejich potomek, pro kterého to může mít katastrofické následky. Na velmi výmluvném plakátu je sklenice plná krvavého koktejlu zvaného spritz, s ledem a plátkem pomeranče. Na dně je ponořeno zkroucené lidské embryo. „Mamma beve, bimbo beve - Když pije matka, pije i dítě”.

 

PS: Metanol je dřevný líh či dřevitý líh. Jde o bezbarvou, alkoholicky páchnoucí kapalinu, neomezeně mísitelnou s vodou. Metanol nalézající se v různých lihovinách pochází z pektinu, je přirozenou součástí každého alkoholu. Záleží jen na jeho množství. Metanol je vysoce toxický a teprve v dávce nad 20g může být smrtelný. V průběhu kvašení vznikají příznivější podmínky pro působení přítomných pektinmethylesteras, a proto obsah metanolu bývá o něco vyšší než v ovocných šťávách. Jeho obsah se pohybuje u destilátů koňakového typu v rozmezí 320 až 400 mg.l-1, ve slivovici 3 950 až 7 320 mg.l-1, v ovocných destilátech 790 až 3 950 mg.l-1. Poměrně málo metanolu obsahuje vodka, a to od 79 do 158 mg.l-1... Při destilaci je nutné mít na paměti hlavně jednu věc - velkou výslednou koncentraci metanolu, alkoholu podobajícího se etanolu nejen vzhledem a vůní, ale mimo jiné i chutí (údajně chutná dokonce ještě lépe). Prostě všeho moc škodí, i med může být jed....