Není tu někde nějaká Thatcherová?

Petr Paulczynski

Po shlédnutí tiskové konference po jednání ministra zdravotnictví s odborářskými vyděrači vedenými dr. M. Engelem a prezidentem LOK  dr. Kubkem se nemohu zbavit dojmu, že uvedení pánové byli ještě v rauši po plese na Žofíně. Jinak by totiž nemohli vznášet takové požadavky, jaké vznesli. Nebudu je zbytečně rozvíjet, každý si je může najít jinde. Myslím však, že pan ministr a vláda pouze sklidili ovoce svého couvání před vyděrači. Proboha, opravdu se tady nenajde politik typu Margaret Thatcherové, která měla dostatek odvahy čelit nátlaku odborů po dobu celého roku?

Soudruzi odboráři předložili seznam 8 požadavků a teprve po jejich splnění prý odvolají svůj protest. Co kdybychom jim ty jejich požadavky nacpali zpátky do chřtánu? Opravdu se nám složí zdravotnictví, v němž se platí přesčasy, v nichž doktoři noční často prospí. Opravdu si někdo myslí, že někdo někde čeká na tisíce doktorů? Co když jenom pacienti budou déle čekat, případně pojedou do špitálu kousek dál, než byli zvyklí.

Stačí se jen podívat na tzv. záchranu brněnské úrazovky, což byla vysloveně zpolitizovaná kauza, která stojí maličkost – 350 milionů ročně, nemluvě o dalších milionech městských peněz vrážených do zanedbaného baráku. Přitom jen o pár kilometrů dál je špičkové traumacentrum v Bohunicích. A právě z této úrazovky dala valná část doktorů jako vděk svoji hromadnou výpověď. Ideální příležitost Úrazovku zavřít. A hned bude peněz na platy doktorů pomalu pro celý kraj. A ti dobří doktoři určitě místo najdou v Bohunicích. A vsadím se, že takových "úrazovek" je v celé republice plno. A tak se ptám. Není tu někde nějaká Thatcherová?

Psáno pro blog.iDnes.cz