Národní galerie v Praze představuje novou akvizici

Helena Dáňová

Od 25. ledna 2011 mohou návštěvníci NG -  Šternberského paláce  spatřit novou akvizici NG -   obraz významného vídeňského malíře Franze Christopha Jannecka (1703-1761), který působil jako profesor na tamní Akademii výtvarných umění. Kvalitní rokoková olejomalba na mědi s námětem Bakcha a Ariadny na Naxu byla zakoupena z moravské soukromé sbírky díky podpoře programu ISO Ministerstva kultury ČR.

Franz Christoph Janneck (1703–1761), Bakchus a Ariadna na Naxu,
olej na mědi,  50x35,5 cm, nedatováno, nesignováno

Téma malby vychází z Ovidiových Metamorfóz a zachycuje boha Dionýsa (Bakcha) a Ariadnu (dceru krétského krále Mínoa) na ostrově Naxos, obklopené družinou nymf, bakchantek, faunů a satyrů. Pár je zobrazen v okamžiku, kdy Bakchus přijel na Naxos ve voze taženém jaguáry a nachází zde Ariadnu, opuštěnou princem Théseem, kterému předtím pomohla uprchnout z paláce svého otce před Mínotaurem. Hlavním východiskem pro kompozici Janneckova obrazu se stala malba francouzského malíře Antoine Coypela (1661-1722) z roku 1693, vytvořená pro vévodu Orleánského, kterou vzápětí sám autor převedl i do grafického média a zajistil tak její velkou popularitu.

Nově zakoupené a divácky velmi atraktivní kabinetní dílo dosahuje v rámci tvorby F. Ch. Jannecka mimořádné kvality a zaujme zvláště svou zářivou barevností lazur a drobnopisným zachycením detailů. Pro Sbírku starého umění NG představuje tato akvizice významné obohacení souboru Janneckových maleb, v němž zaujímá přední místo. Spolu s vídeňskou Österreichische Galerie Belvedere vlastní Národní galerie v Praze vůbec největší soubor Janneckových maleb z evropských veřejných sbírek.    
Nová akvizice je vystavena v přízemí Šternberského paláce na Hradčanském náměstí a je možné ji zhlédnout každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Lektorské oddělení připravuje řadu zajímavých doprovodných programů.
Chybět nebudou ani přednášky odborníků pro studenty a dospělé.

Program pro školy pravidelně obohacuje  širokou nabídku vzdělávacích programů nabízených ve Šternberském paláci všem stupňům a typům škol.

Vloženo 26.1.2011