hhh

BORCI NEPITE TO, BUDE VÁM BLBĚ

Petr Paulczynski

Pro vysvětlení titulku začnu známou anekdotou. Na brněnským Zelným rynku je kašna. V horkým dni se z ní chtějí napít Pražáci. Kolemjdoucí Brňák jim povídá: "borci, nepite to, bude vám blbě, chčijó do teho morgoši." Pražák typicky zpěvavě: "co říkáte?" "No nic kemo", Brňák na to. "Pi to pomalu, je to studený." Na tento fousatý vtip jsem si vzpomněl, když socani v Brně rozjeli svoji volební kampaň rozdáváním jakési blíže neurčené oranžové limonády bez udání původu. Ovšem obyčejný člověk aniž by tušil co do sebe lije se seběhl a klidně riskl, že dostane třeba běhavku. Hlavně si řekl - a mám to zadarmo. Na rozdíl od kampaně Jirky Paroubka, který točil pivo za dvě kačky, socani svou kampaň ještě vylepšili. Brča zadarmo. To se vyplatí. Jak tak na tu limču koukám, laxírku bych mohl dostat ne tak z obsahu, ale z vyobrazeného obličeje samotného předsedy. Ten se umělci povedl mimořádně. Ale zpět od vyobrazeného krasavce k limonádě samé. Jak se ukázalo, limonáda nesplňuje jakési předpisy, neb láhev neobsahuje povinné údaje o původu. Ani se nedivím. Kdyby obsahovala, určitě by se našli šťouralové, kteří by chtěli vědět, kdo za tou limčou stojí a jak byla její dodávka do Lidového domu financována. A tak raději Sociální demokracie  rozdávání zrzavé oranžády na svých mítincích pozastavila.

Zarážející je, že strana, která chce převzít vládní odpovědnost a na všechny otázky má tisíc správných odpovědí, ztroskotá u pitomé viněty na limonádě. Korunu tomu dodává jejich šéf kampaně Hamáček naivní otázkou: "To tam být musí?"  

Čert ale vem neoznačenou brču. Mnohem víc je mi na podělání ze způsobu, jímž oranžády začaly vést kampaň. Jako obvykle ke krajským volbám vytáhli celostátní témata coby referendum o kvalitě Nečasovy vlády. Vytloukají politický kapitál ze všeobecného rozladění a z celostátních témat aby zastřeli své průšvihy v krajích.
Přece se nebudou chlubit tempem zadlužování, průšvihy v čerpání zrůdných dotací na kdejakou blbost, zanedbanými investicemi do oprav silnic či stavu veřejné dopravy. Hlavně že doplácejí třicetikoruny. O Rathovi a dalších předražených zakázkách nemluvě. A tak se vracím na začátek, jenom to trochu zmodifikuji. Nevolte to, bude vám blbě.