hhh

 
Diskuze o knize „Kmotra“ od Gertrud Höhnerové k aktivitám Angely Merkelové

Erhard Müller, Altenberg Nemecko

Bundeskanzlerin unter Beschuss: Wie die Auslandspresse Merkel zerreißtV neděli 26. srpna 2012 pozval moderátor  Günter Jauch v ARD - televizi k diskuzi  o nové knize Gertrud Höhlerové  o aktivitách naší kancléřky Angely Merkelové.Kromě moderátora  Günter Jauch se  zúčastnily diskuze autorka knihy a bývalá poradkyně bývalého kancléře Kohla paní Gertrud Höhlerová, náměstek předsedkyně CDU a ministryně práce a sociálních věcí Dr. Ursula von Leyen, první a jediný premiér NDR z řad CDU 1990 Lothar de Maizière a vedoucí redakce kultury ZDF a novinář Wolfgang Herles

Na začátku expremiér NDR Lothar de Maizere, který dnes pracuje jako právník, zdůraznil, že to byl on, který  kancléři Helmutu Kohlovy v roce 1990 doporučil svou novou mluvčí Dr. Angelu Merkelovou, ačkoli pak kancléř  už měl jiný návrh, a mluvil o hodnocení práce současného kancléře od paní Höhlerové jako o vnucování vlastního názoru plného urážek a narušování pricipu demokracije. Ve své řeči  zdůraznil, že paní Merkelová, která byla pár dní předem časopisem Forbes zvolena jako nejvlivnější žena Evropy, dělá  velmi skvělou práci ve smyslu CDU pro občany Spolkové republiky a že knihou "Kmotra" uráží autorka paní Merkelovou před volbami do Bundestagu 2013. Rovněž nejlepší přítelkyně paní Merkelové, ministryně práce a sociálních věcí Dr. Ursula von  Leyen použila stejný tember jako pan de Maizere a kritizovala statečný postoj autorky. Jediná podpora paní Höhlerové přišla od novináře Wolfganga Herlese, který kritizoval časté   porušení demokratických principů v parlamentu i  vlastní strany kancléřkou Merkelovou   a obhajoval   obavy vyjádřené v knize. Zdůraznil také, že  autorka je odborníkem na politologii a déle než 25 let členem CDU.

Moderátor  a novinář Günther Jauch se choval velmi objektivně. Přednesl aktuální průzkumy veřejného mínění organizace  EMNID, kde 50 až 60 % německého obyvatelstva je s praci kancléřky spokojeno. Bohužel byli dotazováni pouze němečtí občané, občané jiných EU - zemí, které určitě námitky proti EU mají, byly ignorovány. Na druhé straně zveřejnil pan Jauch  i interwiev s vnukem prvního německého kancléře po druhé světové válce Konrada Adenauera, který rezignoval a opustil CDU i přešel ke straně  volných voličů  z důvodu politiky současné kancléřky CDU. Tuto závažnou skutečnost samozřejmě paní von Leyen a pan de Maizere komentovaly velmi nesolidně. Celých 45 minut rozhovoru nepřineslo ve skutečnosti žádnou jasnost, takže nás čeká velmi zajimavý boj o budouci posty.