hhh

 

Na okraj Prague Pride aneb Buzíci všech zemí, spojte se!

Petr Štěpánek

Je mi opravdu srdečně jedno, kdo komu co kam strká a zda to provozuje sám, ve dvojici či v kolektivu, s kluky, holkami či tak i tak. Jen si myslím, že stejně jako je do divadla lepší si vzít oblek než montérky, sexuální aktivity patří do soukromí a ne na ulici. Ano, může to být i jinak, však také komančové svého času lifrovali horníky do divadla ve fárákách, ale tradiční společenský úzus obvykle mívá jistou logiku. Ukazování holých zadků či prsů na veřejnosti má proto stejnou logiku jako ty montérky v divadle. A je úplně jedno, zda se na Václaváku nakrucujete jako homouš či heterák.

Prague Pride je prý o toleranci. Opravdu? Ponechme stranou, že Česká republika je co do vnímání homosexuality jednou z nejtolerantnějších zemí světa a Praha pro homosexuály městem takřka zaslíbeným. Ponechme stranou i to, že odlišná sexuální orientace v Česku dávno nikomu nebrání, aby byl třeba ministrem, dokonce velmi oblíbeným ministrem, či třeba respektovaným moderátorem prestižního televizního pořadu. A že sexuální orientace dotyčného je naprosté většině lidí šumafuk, stejně jako to, zda dotyčný o své orientaci mlčí či se k ní veřejně hlásí. Z tohoto pohledu je zdejší boj za toleranci nošením sov do Atén. Ve skutečnosti je to ale obráceně. Jsou to právě protagonisté Prague Pride, kdo opakovaně projevují velkou netoleranci k jiným názorům. Co je ostatně tolerantního na tom, když účastníci „průvodu tolerance“ hanobí prezidenta země, ve které si dali dostaveníčko? A za co že ho to hanobí? No přece za to, že vyslovil svůj názor. Jiný názor!   

Celá ta slavná Prague Pride vůbec není o toleranci, nýbrž o politice a byznysu. Levicové politice a sexuálním byznysu. Hle, zde si vykračuje Paroubek (NS-LEV21) s manželkou a psíkem. Zde zase debatují Liška (Zelení) a Šiklová (Pravda a Láska). A tady se usmívá prezidentský kandidát Dienstbier (ČSSD). Proč se tu natřásají? Bojují snad nošením sov do Atén za ještě větší toleranci? Ale kdepak. Oni tu dávají na odiv sami sebe, svoji vlastní toleranci. Údajnou toleranci. Ze všeho nejvíc tu ovšem nadhánějí voliče a politické body. Takže ... čistá politika! Kdysi: Proletáři všech zemí, spojte se! Dnešní parafráze: Buzíci všech zemí, spojte se!

A pak je tu ten byznys. Sexuální byznys, sexuální turistika, homosexuální byznys, homosexuální turistika. A zase: nic proti tomu. Každému jeho nebe! Pro mě za mě, ať si pro lepší kšeft, každý kdo chce, organizuje třeba i festival s průvodem. Jen mi nějak uniká, proč u nepokrytě levičácké agitace a sexuálního byznysu asistuje ausgerechnet primátor Svoboda. Proč právě primátor za konzervativní stranu zaštiťuje všechny ty netolerantní politické a namnoze i sexuální exhibicionisty?

Odpověď je docela jednoduchá. Rychlokvašený politik Svoboda je v ODS omylem. Omylem jiného politicky „zmateného“ tragéda, totiž Borise Šťastného. Toho Šťastného, kterému zcela uniká, že svým zarputilým bojem proti kuřákům nejvíce ničí samotnou lidskou svobodu. A jen tak na okraj podotýkám, že jsem celoživotní nekuřák. Děsí mě, že právě tito dva omylové jsou na televizní obrazovce jedněmi z nejfrekventovanějších tváří ODS a že pražská ODS je natolik impotentní, že právě tyhle pseudokonzervativce si opakovaně staví do čela. Však to také podle toho s preferencemi pražské a potažmo celé ODS vypadá. Nadbíhání levicovým voličům pravicové straně hlasy nepřinese a ty vlastní jenom odhání.

Dalším nebetyčným faux pas pak ve světle všech těchto skutečností je, že hlavním mediálním partnerem Prague Pride je veřejnoprávní Česká televize. Povinné televizní poplatky hradí jak ti, kterým se akce typu Prague Pride líbí, tak ti, které odpuzuje. Televize veřejné služby by za všech okolností měla být nestranná. ČT však v této věci a priori nestranná není.

Většina těch rozesmátých kluků a holek pod duhovými fanglemi se přišla jen pobavit. Užijí si, zatančí, poslechnou si muziku, zapaří, pomilujou se. Jsou free, cool a in! Čistě esteticky dokonce mnozí z nich vypadají sympatičtěji než jejich zapšklí moralizující kritici. Takhle to vypadá na povrchu. Při hlubším ponoru ovšem narazíme na takřka fatální spor o společenské hodnoty, na kterých stojí euroatlantická křesťanská civilizace. Cesta do pekel obvykle bývá dlážděna dobrými úmysly. A tak i pachatelé dobra všech barev a odstínů, obvykle levicoví, náš svět pomalu, leč – obávám se – nezadržitelně posouvají k propasti, ve které kdysi skončila i mocná Říše římská. V Praze jsme právě udělali další krůček.

Čeští novináři slůvko pride aktivisticky překládají jako hrdost. Jenže správný překlad je spíše pýcha. Netřeba dodávat, čemu pýcha předchází.

Srpen 20, 2012