hhh

Pussy Riot, cikáni ve Francii a levicová Eurozóna...

Jiří Hermánek

V rozhlase, tedy správně v Radiožurnálu Českého Rozhlasu se člověk dozví věci. Právě před pár minutami tam proběhl „výcuc“ ze zahraničního tisku, který mě opravdu pobavil.  Myslím, že komentátor britských Times se vyslovil v tom slova smyslu, že ony mladé exhibicionistky z výše zmíněné „vzpoury kočiček“ (Můžeme se pouze domnívat jaké kočičky mají ty dívky na mysli. Zda ty vlastní nebo ty od sousedek) jsou vězněny za kritiku Putina. To by ovšem musely být kriminály v Rusku zcela plné, ostatně jako v každé demokratické zemi. Protože žádný prezident nikde na světě nemá 100% podporu a nulovou kritizovanost. I když, pravda, některé etapy úřadování Václava Havla tak navenek opravdu vypadaly. Ale jen vypadaly. Ty dívky prostě sedí v base za znesvěcení chrámu a kdyby tam byly bývaly spustily song na téma třeba Barmské opozice, tak by výsledek byl asi stejný. Ony dobře věděly, co jim za to hrozí, ale potřebovaly k sobě přilákat pozornost, což se jim ovšem povedlo zcela dokonale. V Praze je takové počínání známo jako „syndrom požárního preventisty v ČKD Naftové motory“.

Druhá věc, která mě pobavila, že jsem málem spadl ze židle, byla hláška, že Francie chce kvůli cikánům z Rumunska a Bulharska uvolnit doposud platná omezení pro legální práci občanů těchto zemí ve Francii a domnívají se, že se tak zmírní problémy s cikány. No, kdyby mě slušně zaplatili, tak jim povím, že nezmírní, ale politicky korektní úředník to prostě zkusit musí.

A do třetice Mitt Romney, republikánský kandidát na prezidenta USA se prý v Evropě chová jako „slon v porcelánu“. Takto to v Rádiu přesně neřekli, ale zmínili, že Romney prohlásil o Eurozóně, že to je „levicový spolek“. A proboha, čím jiným by projekt Eura měl být než socialistickým projektem sjednocené Evropy s centrem v Bruselu? Vždyť Euro není cílem. Euro je jen prostředkem. Prostředkem k tomu, aby Brusel získával stále více pravomocí. Současná krize Eura a s ní spojená opatření to přece ukazují více než jasně. Cílem není nic jiného než aby vše bylo centrálně řízeno a Euro je k tomu ideálním prostředkem. V situaci, kdy by jednotlivé státy Eurozóny stále ještě měly své národní měny, by to nešlo.

A Romney není slon v porcelánu. Je to chytrý politik a ví, že jeho výroky sice nas*rou levičáky, jejichž hlasy stejně nemá, ale mohou mu pomoci u voličů, kteří smýšlejí podobně jako on, tedy pravicově. A že se tím možná odchod marxisty odkojeného Baracka Obamy z Bílého Domu zase o něco přiblížil. Což já považuji jak pro USA, tak i pro ostatní svět, za velmi důležité a prospěšné.

blog.idnes.cz, 2. srpna