hhh


Pokrytectví premiéra Nečase

Břetislav Olšer

Pan premiér Petr Nečas je liška podšitá. Hraje si na spravedlivého podle socialistického hesla: Padni, komu padni, přitom je však  jako na obrtlíku. Rázně odvolaný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podle Nečase prý požadoval v době šetření zvýšení rozpočtu pro svůj rezort. Že by další postižený v Den památky obětí komunismu...?"To by mělo rozkladný účinek na ostatní ministry. Nemohu připustit privilegované zacházení a jinak přistupovat k ministrům za ODS. Nevěřím, že by Pospíšil zvládl rozpočet pro zbytek roku i přípravu rozpočtu na příští rok bez žádostí o navýšení," řekl Nečas. Takže, najednou je Nečas férový chlap, co rozdává rány všem stejně. Odeesák neodeesák. Ovšem, pokud se jedná o Alexandra Vondru z ODS, bil se za něj jako lev. Dnes už je ve vládě z původních ministrů posledním.

A kolik to stálo Nečase úsilí. Nedávno tvrdil, že ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) hrubým způsobem ovlivňuje vyšetřování případu firmy Promopro, která získala spornou zakázku v době českého předsednictví EU. Rozčílil Nečase tím, že umožnil vyšetřovatelům finančně-analytického útvaru (FAÚ) svého ministerstva o kauze hovořit. Jeden za dvacet, druhý bez dvou za osmnáct...

"Není ani vyšetřovatel, ani soudce a na výroky, co je a není trestným činem, by měl být velmi opatrný," prohlásil Nečas a do krve hájil svého stranického kolegu Alexandra Vondru, který byl v době českého předsednictví EU vicepremiérem právě pro evropskou problematiku a způsobil škodu pro český stát ve výši 388 356 677,57 korun. Celkem přitom stát zaplatil firmě ProMoPro, kterou v roce 2008 vybral bez výběrového řízení, 525 milionů korun.

Zloděj křičí, chyťte zloděje. V polovině předsednictví, tedy již v době, kdy byla vláda premiéra Mirka Topolánka v demisi, žádal Vondra o navýšení rozpočtu na akce v rámci předsednictví. Přišel za správcem pokladny Miroslavem Kalouskem s tím, že chybí téměř 400 miliónů korun. Kalousek navýšení o 371 miliónů bez mrknutí oka odkýval a následně ho schválila i trojkoalice.

V případě kauzy Pospíšil se jednalo jen o hypotetickou miliardu pro rezort spravedlnosti, což byla podle Nečase částka, která by mohla demoralizovat ostatní členy vlády, a chtěli by také peníze… To jsou mi paradoxy, pane premiére. Vyrazit po šesti letech nejlepšího ministra. Komické zdůvodnění. Je v podstatě jedno, co za mrva smrdí v tom Augiášově chlévě, zda jde o boj Pospíšil-Rampula, povýšení Bradáčové či miliarda sem, miliarda tam.

Podstatné je, že jednou jde o to, dělat, že se hraje o objektivní přístup ke všem stejně, privilegovaný či nikoli, jindy je to rvačka o firmu ODS. Hlavně, že farizejsky tvrdíte, jak nikomu nenadržovat. Jednou je super důležitá teprve požadovaná miliarda, jindy jsou zase stovky skoro tutově ukradených milionů brnkačka. Opět mě potěšilo, že jsem se trefil v názvu své knížky politických blogů: „Lžete, pane ministře. Ne, to vy lžete, pane poslanče…" Zkrátka, šlo o odstranění ministra spravedlnosti Pospíšila. Co se za tím skrývá, to ukáže budounost.

Inu, jen aby na to své pokrytectví, nespravedlnost a nečestnost nedoplatil sám premiér Nečas, jenž má sekretářku, co dře jako kůň… Ale pozor: Mnohdy se stalo, že nejeden takový valach byl vypřažen už v půlce brodu… Lháři se lidem většinou eklují... Kolik už bylo v Česku státních zástupců s přízviskem český Cattani?

Červenec 7, 2012