hhh

Pravice leží na ulici, stačí ji zvednout...

Bedřich Havlíček

Pravice v té formě, jaká dnes sedí v parlamentu, dohrála svoji historickou roli. Pokud si někdo myslí, že by měla ještě dostat čas se historicky znemožnit, šlo by už o přesčas. Stihla toho ve dvou volebních obdobích až až, i když jedno bylo dokonce o polovinu zkrácené, a u toho druhého taky není jisté, jestli se dohraje v plné hrací době. Podepsáním několika bianko směnek - z nichž ta první nemá jen jedno čisté políčko na částku, ale nekonečný sloupec - ztratila tahle vláda svoje opodstatnění. Volili jsme ji jako brzdu řecké cesty, na kterou nás hodlají zatáhnout socialisti,  a ne jako gubernátora, který tady bude prosazovat vůli tatíčka cara z dalekého Bruselu. Takže jak vypadá naše "pravice" verze 2.012? A je to vůbec pravice?

ODS

Sestup a pád ODS pro mě začal v momentě, kdy se Topolánek na pár okamžiků stal papírově největším premiérem v EU. Rychle poznal, že gule nejsou to pravé pro řízení takového kolosu, a že pokud si chce tykat se Sarkozym a chodit u Berlusconiů jen tak podomácku nalehko, musí změnit postoj. Pochopil, že široké rozkročení beskydského horala, kterým vyhrál volby, se do téhle společnosti nehodí - tady se od lidí jeho formátu čeká spíš stoj spatný a uctivý předklon.  A tak se z opatrného odpůrce integrace stal přes noc eurofederalista nejeurofederalističtější (EE), a za pochvalné poplácácní od Barrosa a obdivné zamručení půvabné Anděly by Lisabonskou smlouvu podepsal třeba vlastní krví, a třikrát podtrhl Dalíkovou. Je jasné, že tím svoje voliče nepotěšil. Mě tedy rozhodně ne.

Po něm přišel Nečas - a s odstupem času mohu říct, že doslova. Přinesl naději - spíš tu zoufalou, stéblasechytající - a přinesl styl výrazně odlišný od Topolánka. Pokud mu šlo o to potvrdit starou pravdu, že každá změna je k horšímu, tady byl stoprocentně úspěšný... bohužel. Média mu říkala Pan Čistý, ale výstižnější by bylo Pan Sterilní. Ze všeho nejvíc připomíná destilovanou vodu - bez barvy, bez chuti a bez zápachu. Vyplní prostor, který dostane k dispozici, ale ani se nepokusí získat nějaký navíc vlastním přičiněním. ODS, už tak dost vyměklá léty nehybnosti, pod jeho vedením vyměkla docela na sra... jak kýbl kytu. Díky tomu nám dnes fakticky vládne Kalousek - kariérista s lidoveckou houževnatostí a s ohařím čichem na prachy. Do vysoké politiky se pronáměstkoval, a tak to s mokrými hadry ve funkci nadřízených umí. On určuje témata, on určuje kdo, co, kde, jak a s kým... že, pane premiére? Poslušným a (až na zanedbatelné výjimky) jednotným schválením Bruselského Paktu ODS rozhodně ztratila poslední šanci stát se apoň menším zlem v příštích volbách.

TOP09

Tady se dá těžko mluvit o straně - je to vlastně jen takový Kalouskův výtah k moci poháněný modrou krví. Ale už pěkně skřípe - ona modrá krev není ani tak příznakem ušlechtilosti a mravní síly, jako spíš známkou toho, že někde vázne přísun kyslíku. Ideovou platformou TOPky je udržet Kalouska co nejdéle ve hře, a politický program by se dal vyjádřit slovy jejího předsedy, která zaznívají z jeho úst v parlamentu nejčastěji: "... chrrr, chrrr...".  A to je problém TOPky obecně. Tady byl postoj k hlasování jasný dopředu. V TOPce má jakýkoli přesun kompetencí směrem k evropským pumprdentům masivní podporu. Kalousek je rozený úředník, a tak se snaží, aby byla byrokratická pyramida, která ho živí, co nejvyšší. Čím vyšší je, tím výš se dá šplhat, a tím výš může být zasloužilý papaláš vykopnut. Taky je dobré nešplhat až nahoru, tam je člověk moc na očích.  A právě moloch EU skýtá moře příležitostí, jak se zašít prakticky neviditelně a při tom si zajistit přiměřený důchod. Kalousek má ještě jedno volební období prakticky jisté. Cyklus naděje-zklamání voličské skupiny hledačů autentické pravice je osmiletý, takže příští volby ještě s velkou pravděpodobností proleze... což není pro občany dobrá zpráva...

VV

O veverkách škoda hovořit. Blondýny sice hlasovaly proti jako jeden muž, ale nejsem si jistý, kolik jich vědělo proč, a kolik o čem vlastně hlasují. Pochybuji ale, že některá věděla obojí.  Tahle karikatura politického marketingu doufejme zanikne i s odštěpenými Peaky, o nichž myslím ani nemá cenu se zmiňovat.

Takže kdo zvedne prapor pravice?

SSO?

Momentálně je mým osobním favoritem, jenže to by museli hoši setsakramentsky přidat, a to předsedou počínaje. Hlavně v PR. Jsou to chytří hoši, ale neumějí oslovovat lidi. Spíš to někdy vypadá, že se snaží oslovit hlavně sami sebe. Petra Macha jsem kdysi nazval skautským vedoucím. Dnes bych ho povýšil na Velkého Vonta. Jenže i to je na předsedu strany, která má ambice vkročit do parlamentu, málo. Strana sama ještě působí spíš jako think-tank než jako politický subjekt. Chybí jí jasně a srozumitelně formulovaný ideový základ, a stejně jasně a srozumitelně formulovaný program. Politika je marketing, a tam s krkolomnými technickými a právnickými formulacemi neuspějete. Zákazník slyší na zkratky.

ANO?

... proboha NEEE!!!
... tady můžeme čekat křišťálově čistou politiku ve stylu upřímného Stanislava Grosse, Babišova bývalého přítele a obchodního partnera. Jak by to vypadalo v oblasti tažení proti korupci asi nejlépe posoudí zahradníci - ti nejlíp vědí, jak si počíná kozel na zahradě. Ale věřím, že by konečně zavládl pořádek v oblasti dotací, protože jejich velká část putuje právě do Babišových firem.

Pokud existují jiné strany, tak jsem o nich neslyšel - tedy s výjimkou vandasovců, ale těm doufám nepomůže do parlamentu ani Šimůnková, i když se fakt snaží. Pokud máte nějaký tip, dejte vědět...

blog.idnes.cz, 9. června