hhh

Svatý otec přijal premiéra a pozval prezidenta ČR na návštěvu Svatého stolce

Ivana Haslingerová

VATICAN CITY, VATICAN - MAY 25:  Pope Benedict XVI (R) exchanges gifts with  Prime Minister of the Czech Republic Petr Necas at his private library on May 25, 2012 in Vatican City, Vatican.

Premiér Petr Nečas navštívil ve dnech 25.-26. května Vatikán. Byla to zřejmě pro něj jako pro hluboce věřícího katolíka jedna z nejpříjemnějších zahraničních cest jaké absolvoval. Návštěva se odehrávala v duchu přípravy na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje do střední Evropy připadající na rok 2013. Premiér Petr Nečas převzal v rámci příprav tohoto jubilea záštitu nad koncertem, který Česká republika jakožto předsedající země Visegrádské skupiny pořádala v pátek 25. května v papežské bazilice Santa Maria Maggiore. Vystoupila na něm zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů a soubor Hradišťan. Českou delegaci ve Vatikánu přijal státní tajemník Svatého stolce Mons. Tarcisio Bertone, s nímž předseda vlády jednal o stavu náboženské svoody ve světě, či o situaci katolické církve v České republice.

Největší poctou naší delegace byla audience u Svatého otce Benedikta XVI.

Nejvyšší představitel katolické církve přijal Petra Nečase na soukromém dvacetiminutovém setkání v papežské knihovně.

 

Pan premiér opětovně tlumočil pozvání Svatého otce na vyvrcholení oslav příchodu věrozvěstů příští rok na Velehradě. Papež Benedikt XVI. by se tak do ČR vrátil po čtyřech letech. Tehdy měla jeho návštěva veliký ohlas. Svoji účast ale definitivně nepotvrdil ani po návštěvě pana premiéra. Nicméně ujistil ho, že by velice rád do ČR opět přijel, ale že je časově omezen, protože na celém světě ho chtějí vidět.

 

Pana premiéra doprovázel na oficiální cestě J.E. Dominik kardinál Duka, který o misii Cyrila a Metoděje uvedl, že "na Velkou Moravu přišli Cyril a Metoděj z Byzance na pozvání knížete Rostislava v roce 863. Znamenalo to počátek šíření křesťanství v českých a moravských zemích. Jejich misie ovlivnila rozvoj křesťanství, kultury, vzdělanosti všech slovanských národů a položila základy české státnost."

 

"Příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu nebyl pouze náboženským svátkem a událostí, která přinesla do naší země křesťanství, ale má to širší kulturní přesah," potvrdil slova pana kardinála o misii věrozvěstů pan premiér .

 

 

Premiér papeži dovezl dar v podobě kopie vzácného zdobeného Strahovského evangeliáře z 9. století. Svatý otec Petra Nečase obdaroval vzácným psacím perem.

 

 

Velkým vyznamenáním pro ČR je, že pan premiér přivezl do Prahy pozvání Svatého otce pro prezidenta Václava Klause na osobní setkání, aby mu mohl osobně požehnat před koncem jeho funkčního období do další práce a do šťastného života.

 

Snímek zachycuje pana prezidenta na předchozím setkání se Sv. otcem

 

 

 

Předseda české vlády se ještě před oficiální návštěvou Svatého stolce setkal ve čtvrtek 24. května v Římě s italským předsedou vlády Mariem Montim. Hovořili o aktuálním vývoji v Evropské unii. Premiér Nečas uctil památku sv. Cyrila u jeho hrobu v bazilice sv. Klimenta a položil květiny na hrob kardinála Josefa Berana v podzemí baziliky sv. Petra, který musel odejít do Vatikánu před štvaním komunisty v padesátých letech.