hhh

Titanic vyplul na plátna kin ve 3D kvalitě

Ivana Haslingerová

Letos tomu je sto let, kdy 10. dubna 1912 vyplula z přístavu Southampton legendární „nepotopitelná loď“ Titanic. Při této příležitosti se režisér James Cameron rozhodl znovu uvést do kin svůj 11-Oskarový velkofilm Titanic v novém 3D provedení.

Převedení  Titanicu do třetího rozměru trvalo více než rok a sám James Cameron, známý perfekcionalista, na něj osobně políčko po políčku dohlížel. Ukázalo se, že měl pravdu, když se pro tuto piplačku rozhodl. Viděla jsem oba filmy a při sledování toho obnoveného jsem měla pocit, že se dívám na nový film. Prožitek při jeho sledování je naprosto nesrovnatelný a scény a z něj mi utkví v paměti takřka tak silně, jako bych na lodi tu katastrofu prožívala spolu s ostatními cestovateli. Tak dokonale jsou efekty provedeny. Konverze do 3D je tak dokonalá, že má člověk pocit, že je na lodi a ne v kině. Abych ale nepěla jen superlativy, končím tím, že je úplně jedno, zda jste viděli či neviděli Titanik ve 2D. Pobyt na něm po dobu 3,5 hodin stojí opravdu zato. Drama, které prožijete a potápění na vlastní kůži, stojí zato.

Sám tvůrce filmu James Cameron k znovu uvedení Titanicu říká: "Existuje celá generace, která nikdy nezažila Titanic, tak jak má být viděn, tedy na velkém plátně. A bude to Titanic, jaký jste ještě nikdy nespatřili, digitálně upravený na 4K a pečlivě převedený do 3D projekce. V nezmenšené emocionální síle a v obraze silnějším než kdy jindy. Bude to epický zážitek pro fanoušky i začátečníky." A má pravdu. Film Titanic 2D získal v roce 1997 dohromady 11 Oscarů, včetně toho za nejlepší film. Nevím, kolik by získal tento nový 3D Titanik, ale ty Oskary si opravdu zaslouží. Ne pro umělý a velmi banální příběh lásky mezi bohatou dívkou a chudým hochem připomínající spíše červenou knihovnu, ale především pro strhující scény při potápění lodi a scény z ponorky prohlížející si Titanik pod mořem v současné podobě.

Titanic připluje také do kina IMAX na největší plátno v Čechách. Jednu z nejslavnějších scén filmu si pak diváci v Praze na Flóře budou moci vyzkoušet na vlastní kůži. Před kinem IMAX totiž vyroste několikametrová příď slavného Titanicu, která bude připravená nejen pro hosty slavnostní premiéry, ale po dobu dvou týdnů pro všechny diváky. Na příď Titanicu bude možné vstoupit a každý si bude moci sám zažít jednu z nejromantičtějších scén filmové historie vůbec. Scénu, v níž Leonadro DiCaprio a Kate Winsletová s rozpřaženýma rukama na samotné špičce Titanicu „létají”.

Dne 15.4.2012 také znovu Titanic vypluje a to na Vltavě! V ten den tomu bude přesně 100 let od této tragické události a proto se fanoušek a odborník na Titanic Ondřej Vrkoč rozhodl uspořádat vzpomínkovou zábavně-vzdělávací akci určenou nejen skalním fanouškům Titaniku, ale také široké veřejnosti, která o této katastrofě někdy slyšela a ráda by se dozvěděla více. Na programu budou nejen zajímavé přednášky o samotné lodi a jejím příběhu až po současný vývoj zkoumání jejího vraku, ale také konspirační teorie a doprovodný program. Zajímavým hostem bude Martin Hub, kaskardér z filmu Jamese Camerona – Titanic. Více dozvíte na www.100lettitanic.cz